Úvodní stránka
V mlhách zahalené rybníky Pila a Návesník, malebná mozaika polí a lesíků na Skřibeh, Brné, Pod Velešovem a Kozincem, rozkvetlé louky a koryto Divoké Orlice lemované strmými stráněmi s více než stoletými porosty – to je jen zlomek rozmanité krajiny, ve které působí náš spolek.
Myslivecký spolek Velešov – Potštejn hospodaří v honitbě Potštejn – Záměl o celkové výměře 1 284 ha. Tvoří ji:
-
orná půda: 282 ha
-
trvalý travní porost: 265 ha
-
lesní pozemek: 666 ha
-
vodní plocha: 39 ha
-
ostatní plocha: 32 ha
-
další pozemky: 2 ha
Honitba se nachází v podhůří Orlických hor, v nadmořské výšce 300–500 m n. m. Přírodní podmínky jsou mimořádně pestré – od hlubších lesních porostů přes kvetoucí louky až po vodní a mokřadní biotopy. Krajina je nejen domovem pro zvěř, ale i ukázkou bohatství místní květeny, které je třeba chránit.Ve volné přírodě se vyskytuje zejména:
-
srnčí zvěř – ve vyvážených a stabilních stavech
-
mufloní zvěř – v členitých lesních lokalitách
-
černá zvěř (divoké prase) – především v lesních porostech
-
zajíc polní – lokálně v otevřené krajině
Z drobné užitkové zvěře se vzácně objevuje i bažant a koroptev, přestože dlouhodobě nejsou v honitbě loveni. Každoročně také vysazujeme kolem 150 kachen březňaček na rybnících Pila a Návesník. S příchodem mrazů část kachen odtáhne, ale některé přezimují na řece a stávají se atraktivní součástí zimního života v obci – oblíbenou zejména mezi dětmi a rodinami.
Naše činnost není jen o lovu. Myslivost vnímáme jako odpovědnou péči o krajinu a zvířata, která v ní žijí. Uvědomujeme si, že život zvěře není jen o radostném pohybu a hře, ale také o nástrahách zimy, hladu a samoty. I proto se snažíme pravidelně vypouštět odchovanou drobnou zvěř a pokračovat v odkazu našich otců a dědů – aby přírodní bohatství mohly poznávat i další generace.
Náš spolek má v současnosti 20 členů a kromě myslivecké činnosti se aktivně podílíme na ochraně přírody, výchově mládeže, i pořádání kulturních a společenských akcí pro veřejnost.