Z našich akcí - fotogalerie

2017 Noc s Andersenem 31.3. - 1.4.2017
31.03.2017
2016 Kouzelné bylinky
19.04.2016

Paní Soňa Mrštná nás naučila jak nakládat s bylinkami a jak je správně použít.

2016 Noc s Andersenem
08.04.2016
2016 Děti hrají divadlo - spaní v knihovně
22.01.2016
2015 vyrábění v knihovně pondělky od 15.00 hod do 16.30 hod.
21.09.2015

Pravidelné pondělní vyrábění naše knihovna dětem zachovává ve stejném čase i dni.

Dne 9. 7. 2015 jsme vrátili knihovní fond ze sběrného dvora zpět do knihovny. Nastěhovali jsme regály a knihy z krabic rozdělili do polic dle zařazení na původní místa. V menší místnosti je dětská literatura a ve větší beletrie a naučná literatura. Od této doby jsme byli schopni půjčovat knihy veřejnosti. Týden na to jsme vyklidili kancelář a nezbytné věci nastěhovali do prostor knihovny, aby obecní úřad současně s knihovnou mohl být v provozu. Skříně a šanony z kanceláří byly umístěny v zasedací místnosti. V kancelářích došlo k rekonstrukci sádrokartonových podhledů, k pokládce podlah a vymalování. Dne 3. 8. 2015 jsme opět přenášeli věci zpět a od středy byla knihovna otevřena pro veřejnost.

V pátek 4. 9. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Ivan Bok z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.

Od pondělí 21. 9. 2015 jsme začali vyrábět ve stejném čase jako vloni od 15:00 hod. do 16:30 hod. Přihlásilo se 9 žáků. Začali jsme papírovými princeznami, bramborovými panáčky, kaštanovými zvířátky, ježky s jablky a lampion ve tvaru houby završil podzimní vyrábění v říjnu. V tomto měsíci jsme nakoupili nové knihy, které byly vybrány dle potřeb čtenářů na doporučení škol. Zároveň jsme vypůjčili 150 knih z Kostelce nad Orlicí.

         V listopadu jsme vyráběli panáčky ze šišek, myšky z chemlonu, sluníčka z modelitu, vánoční ozdoby z ořechů, papírový řetěz s Mikulášem a masky čertů. V prosinci si uděláme vánoční koule, korálkové ozdoby a přáníčka. Děti knihovnu ozdobily papírovými ozdobičkami.

        Děti mě přemlouvají k čertovskému spaní v knihovně. Jsme domluveni, že si užijeme společnou noc až v lednu a to 22. 1. 2016 a nebude se jednat o akční noc, ale o klidné lednové čtení na polštáři. Kniha je klíč, který otvírá zámky k našim

snům. Propojíme čtení s pochopením děje a divadelním předvedením události, kde se však fantazii meze nekladou. Poslouží nám k tomu kniha Verunka a kokosový dědek od Pavla Šruta. Bude se jednat o čtení s porozuměním. O čem byla ta knížka? Co jsi se dočetl v tom článku? Takové a podobné otázky jste jistě položili i museli zodpovědět nesčetněkrát v životě. Jak srozumitelně zachytit a vyjádřit to nejdůležitější tak, aby nám porozuměli naši přátelé, rodina a vlastně všichni lidé, se kterými v běžném životě přijdeme do styku. A jak se od prostého shrnutí dostat k vystižení toho podstatného, co činí naši odpověď skutečně zajímavou.

        Další ročník Noci s Andersenem proběhne v pátek 1. 4. 2016 a tématem 16. ročníku pohádkové Noci s Andersenem bude 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. A jak se to tak hezky spojuje, 40. výročí oslaví také filmová verze

pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli. Samozřejmě jako vždy budeme připomínat během pohádkového nocování i další jubilanty, mezi které patří Jan Vodňanský, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Jaroslav Seifert, Alois Jirásek, Jan Karafiát či velikánské výročí narození Karla IV. Možná Vás bude inspirovat i výročí vzniku profesionálního Hasičského sboru (1856). Jednalo se o první hasičský sbor nejen v českých zemích, nýbrž v celé rakouské monarchii. Leitenbergerova přírucka Das freiwillige Pompiers-Corps z roku 1855 (český překlad vyšel v roce 1856 pod názvem Dobrovolný sbor hasičů) se stala manuálem k zakládání dalších hasičských sborů v Čechách.

Již teď se těším na dvě noci 22. 1 .2016. Noc s porozuměním a na Apríla (pátek 1 .dubna 2016) na noc s Andersenem. Krásný stromek, zlaté jmelí, za okny ať sníh se bělí. Stálé zdraví, pevný krok ať provází Vás celý rok. Krásné Vánoce a šťastný Nový rok přeje Pavlína Pleslová

2015 Noc s Andersenem
27.03.2015

 

Ve dnech 15. 3. 2015 se děti začaly dotazovat na Noc s Andersenem. Zaujal mě zájem od spáčů a začala jsem hledat náhradní prostor, kde jsou toalety a možná kuchyňka. V budově školy je nejvhodnější mateřské centrum, který se nechá zvětšit o místnost ke spaní ze školky. Dořešit se muselo pojištění k pohybu dětí v prostorách školy v noci. Také jsme přizpůsobili termín konání, protože v mateřským centru 27.3. proběhla výměna okna, což je oficiální termín určený v celé Evropě ke spaní s Andersenem. Tento rok se jednalo o 15. jubilejní pohádkovou noc. V tomto roce bylo 1.165 registrovaných míst v ČR a připomínáme si 210. výročí narození Hanse Christiana Andersena také 100. výročí narození českého autora Jana Drdy. Naše pohádkové šílenství vypuklo 24. 4. 2015 v Mateřském centru o měsíc později. Do budovy jsme měli vstup ze školní zahrady a využili jsme ke spaní jednu místnost ze školky. Za celou noc si ani jedno dítko nevzpomnělo na maminku a nikdo z předškolních dětí nezabrečel. Zřejmě dobře znají prostor své školky. My jsme četli knihu „............“, která se čte na přeskáčku dle rozhodnutí vyřešení matematických rébusu a úkolů. Pokud jsme se špatně rozhodli, článek nás vrátil zpět do děje knihy. Nesmělo chybět půlnoční hledání pokladu. Starší čtenáři vytvořili mladším stezku odvahy po školní zahradě za světel baterek a svíček uschovaných v zavařovacích sklenicích. Kuba tradičně upekl bábovku ve tvaru hradu a z místního kravína jsme dostali mléko na pudink ke snídani.

 

2015 Rekonstrukce knihovny
09.02.2015

 

Knihovnice bez knihovny aneb knihy máme ve sběrném dvoře,

kde jsou uskladněny na dřevěných proložkách v suché místnosti, aby nedošlo k poškození. Výměnné soubory z Kostelce nad Orlicí byly vráceny zpět knihovně na konci ledna. Za první pololetí v roce 2015 se již nestihl vyměnit soubor, na základě rekonstrukce budovy. Od 26. 1. 2015 v knihovně nevyrábíme. Místo činností jsme s dětmi uklízely knihy do banánových krabic podle kategorii. Každou bednu máme očíslovanou a po našem působení vzniklo 84ks banánových beden, přetažených folií, aby nedošlo k poškození obsahu. Banánové krabice jsme obdrželi od paní Reslové a folii jsme dostali od fi Tekam. Dne 2. 2. 2015 bedny byly traktorem převezeny do náhradního prostoru ve „Sběrném dovře“. Ve dvou místnostech naší knihovny vzniklo zázemí pro řemeslníky a sklad stavebního materiálu pro rekonstrukci obecního úřadu. Stavba byla započata 9. 2. 2015 v půdních prostorách. Knihovna se stala na 17 dní skladištěm skelné vaty. Na 14 dní skladovala sádrokartonové desky do podkroví. Poté se stala zázemím pro řemeslníky přes topení. Dne 20.2.2015 proběhla výměna oken ze Stavony. Knihovna posloužila ke skladování desek k obložení venkovní fasády, odpadních trubek a různého stavebního materiálu.

V každém případě sloužila jako zázemí pro řemeslníky v jarních dnech, kde bylo možné uvařit teplý čaj či ohřát polévku. Dne 27. 5. 2015 se prostor vyklidil od regálů a zbytku nábytku. Dne 29.5.2015 nastoupili elektrikáři poté se do prací pustili zedníci. Musela se vysušit zeď mezi zasedací místností a nově opravit. Část byla otlučena na cihly a ušena. 3.6.2015 došlo k pokládce dlažby a spárování. Dne 15.6.2015 byla knihovna vymalována opět žlutou barvou. Po vytištění zpravodaje dojde ke stěhování knih zpět do knihovny. Při této příležitosti dojde k inventuře knihovního fondu s pomocí Kostelecké knihovny. Po pěti měsících se knihovna promění na kancelář obecního úřadu. Dne 20.7.2015 dojde k rekonstrukci poslední místnosti v budově a to kanceláře. Obecní knihovna bude pro veřejnost otevřena od 1.8.2015.

 

 

2014 Knihovnice roku
15.10.2014

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve dne 15. 10. 2014 hostila nejlepší zaměstnance knihoven v kraji. Dobrovolníci z neprofesionálních knihoven i knihovníci z těch profesionálních převzali ocenění Knihovník / Knihovnice Královéhradeckého kraje roku 2014. O přidělení čestného titulu rozhoduje každý rok komise složená ze zástupců krajské knihovny a regionálního výboru SKIP. V kategorii neprofesionální knihovny jsme byli nominováni za okres okr. Rychnov nad Kněžnou. Jedná se o druhé ocenění naší knihovny relativně v krátkém období mého působení. První ocenění jsme dostali v roce 2006 za vzorné vedení obecní knihovny.

2014 Listování
01.09.2014

Listování: 1.9., 8.9., 15.9., 22.9. a 29.9. Letošní rok pondělního čtení byl pro naši knihovnu první, ale zdaleka ne poslední. Na příští školní rok jistě připojíme ke čtení knih tzv. listování. Zajímavou formu, jak upoutat pozornost ke čtení, kde je v podstatě mezioborový žánr mezi literaturou a divadlem, kdy děti jako „herci“ čtou knihu, kterou zároveň hrají. K jejich představě poslouží vlastnoručně vyrobené masky.

2014 Malírna
04.08.2014

Malírna: V srpnu 4.8., 11.8., 18.8. a 25.8. je součástí dětského oddělení nově připravena tzv. malírna, kde jsou vítáni všichni výtvarníci. V té si můžete malovat, pravidelně každé pondělí od 10:00 do 11:30 hod.. Můžete přijít kdokoliv a vstupné je 20,- Kč příspěvek na temperové barvy.

2014 Noc s Andersenem
04.04.2014

 

v pátek 4. 4. 2014 proběhla oblíbená Noc s Andersenem. Tentokrát jsme se věnovali soutěžím dvou družstev, která sháněla indicie k dohledání velkého pokladu. Poprvé jsme měli pojištění i mimo budovu knihovny a tak jsme si mohli dovolit využít venkovní prostranství k soutěžím. Počasí nám moc nepřálo, proto některé soutěže jsme provedli v zasedací místnosti. Poklad tentokrát byl uschován mimo budovu obce a tak jsme museli i kopat krumpáčem a odhrnovat hlínu lopatou, abychom se dostali k další nápovědě. Musím pochválit kluky, kteří se dokázali postarat o bojácnější holčičky a dovedli je k ukrytému pokladu. Zpestření při hledání pokladu byl i nalezený malý ježek, který zmateně pobíhal díky světlům z baterek.

Od 1. do 7. června se uskutečnil Týden čtení dětem. Letošní ročník je již třetí, který společnost „Celé Česko čte dětem“, pořádá. Hlavním cílem této akce je motivace dětí, ale i mládeže a dospělých ke čtení kvalitní literatury. I my jsme se snažili přispět k přiblížení literatury a skrytých dobrodružství v knihách dětem a to právě v rámci akce Týdne čtení. Mezinárodní týden čtení dětem nemá v Evropě obdobu. Toto setkání zahájilo mezinárodní projekt na evropské úrovni s názvem „All of Europe Reads to Kids" aneb „Celá Evropa čte dětem". Cílem Mezinárodního týdne čtení dětem bylo zahájení trvalé mezinárodní spolupráce organizací, které svými činnostmi a aktivitami vychovávají k lásce k literatuře a prostřednictvím společného čtení budují pevné vazby v rodině.

 

2013 Psaní vlastní knihy
11.11.2013

Některé děti jsou zvídavé a rády by si chtěly napsat svoji vlastní knihu. Mám zde radu, jak uskutečnit svůj sen. Jako spisovatel musíte být vybaven určitými vlastnostmi a dovednostmi: odhodláním, představivostí, musíte mít dostatečnou slovní zásobu a znát gramatiku. Všichni sice umíme psát, ale psát příběhy není tak snadné, jak se může zdát. Než začnete, vytvořte si nejdříve dějovou linii příběhu (tzv. osnova). Tak budete vědět, jak má vaše kniha končit. To přitom samozřejmě nevylučuje, že v průběhu psaní budete příběh obohacovat o další myšlenky. Po sepsání si knihu několikrát přečtěte. Každá věta může být vždy napsaná lépe. Požádejte přátele, aby si vaše dílo přečetli a řekli vám svůj názor. Jakmile máte knihu hotovou, můžete ji publikovat zdarma na ShopMyBook, nebo ji můžete prodávat celosvětové veřejnosti, to už záleží na každém jedinci.

2013 Literární maratón s Josefem Lukáškem
02.11.2013

U nás v Záměli ve středu 2.10.2013 od 17 hodin do obecní knihovny pozveme Josefa Lukáška se svými pohádkami a zajímavým vyprávění dokaže zaujmout v každém věku a hlavně večery s ním jsou přínosem.

 

Prožijeme čarovný podzimní večer s východočeskými pohádkáři tzv. literární maratón v originálním pojetí pro dospělé i dětské čtenáře jako bonus připraveno krátké filmové nahlédnutí do života a tvorby známé spisovatelky Marie Kubátové

 

hosté večera:

Marta Pohnerová - autorka pohádek z hradeckých parků a sadů, výtvarnice z Hradce Králové

Iva Vávrová - autorka pohádkového příběhu "O čarodějce, která zaspala století", původním povoláním knihovnice z Rychnova nad Kněžnou

Josef Lukášek - prozaik, pohádkář, pedagog z Bystrého u Dobrušky

2013 Čtení pomáhá čtení Ferdy Maravence
07.10.2013

Od 7. 10. 2013 jsme zavedli pravidelná společná čtení. Některé děti zůstávají na čtení Ferdy Mravence, které probíhá v půlhodince po vyrábění. Někdy se stane, že ti pomalejší při čtení dodělávají svoje výrobky. V tomto případě se už dvakrát čtení ujali dorostenci Kuba s Janou a střídavě pročítali další kapitoly mladším dětem, abychom se dověděli, co sympatický mravenec prožije.

2013 Týden knihoven čtení s Josefem Lukáškem
02.10.2013

Stejným způsobem, jak je hlídaná Noc s Andersenem, tak si někteří čtenáři hlídají týden knihoven. Tento rok se koná ve dnech od 30. 9. do 6. 10. 2013. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá již 17. ročník celostátní akce na podporu četby a knihoven. V centru našeho zájmu jsou především naši čtenáři. Ve větších městech jako loni tak i letos bude připraven pro každou cílovou skupinu jiný program. Pro seniory, pro rodiče na rodičovské dovolené, pro děti, pro handicapované, pro celou rodinu pro národnostní a jazykové menšiny. Cílem aktivit knihoven na podporu knih a čtenářství je nabídnout atraktivní využití volného času nejen novým čtenářům, ale pečovat hlavně o naše čtenáře stávající.

K nám do obecní knihovny v Záměli ve středu 2. 10. 2013 od 17 hodin máme pozvaného pana Josefa Lukáška se svými pohádkami a zajímavým vyprávění. Pokaždé dokáže zaujmout posluchače různých věkových kategorií svými pohádkami z Orlických Hor. Josef Lukášek - prozaik, pohádkář, pedagog, radní Královéhradeckého kraje, dobrovolný člen Horské služby Orlické hory, pracuje pro kulturu a památkovou péči, založil Kačenčinu říši, kde je zapojeno 29 obcí.

Od pondělí 30. 9. do pátku 6. 10. 2013 se konal 17. ročník celostátní akce na podporu četby nebo-li Týden knihoven. Do knihovny v Záměli dne 2. 10. 2013 přišel pozvaný pan Josef Lukášek. Sešli jsme se s menší účastí, protože některé připravené židle zůstaly neobsazené. Přesto vyprávění bylo komorní a jako vždy poutavé. Pan Lukášek byl přemluven dětmi ke čtení některých pohádek. Líbil se mi výrok jednoho chlapce, který přesvědčoval ke čtení pohádek: „Pane Lukášek, Vy to čtete tak poutavě, že pohádky ve Vašem podání úplně ožívají“.

2013 vyrábění v knihovně pondělky od 15.00 hod do 16.30 hod.
16.09.2013

Pravidelné pondělní vyrábění chce naše knihovna dětem zachovat ve stejném čase i dni.

Za knihovnu Pavlína Pleslová

2013 Nejen Nikol má domov Miss panenka
07.06.2013

Panenka NIKOL se umístila na 7 místě s titulem MISS INTERNET 2013 s počtem 68 hlasů.

Celkem bylo na tuto akci ušito 1455 panenek. Všichni, kteří panenku ušili, se mohli za odměnu zůčastnit slavnostního vyhlášení v Aldisu v Hradci Králové. Akci moderoval Mirek Vaňura a Jana Házová. Vystoupil zpěvák David Deyl, Michal Horák, taneční skupina T-bass a Memphis.

Jsme rády, že v tak nádherném čase, jako je advent, se najdou lidé, kteří myslí i na ostatní, a koupením panenky zachrání život dítěti.

Je začátek prosince, a děvčata Eliška Myšáková s Pavlínkou Šklíbovou z kroužku Panenka, dostala nádherný vánoční dárek. Přišel jim dopis, že jejich vlastnoručně ušitá panenka Nikol, našla „svoji rodinu“ u paní Nikoly z Brna. Nikol se zúčastnila soutěže „Miss panenka“, kterou už po osmé pořádal v červnu 2013 Český rozhlas Hradec Králové.

A to není vše. Do Českého rozhlasu jsme vezly 6 panenek. Mezi nimi byl i jeden svlékací klaun, kterého ušila vedoucí DDM paní Štěpánka Maříková. Náhodně jsme se dozvěděly, že i tenhle klaun má „svojí rodinu“, a to v Základní škole v Česticích. Koupila ho paní Mgr. Helena Horská, ředitelka této školy. Škole ho věnovala. Panenky splnily svůj účel – právě zachránily dva lidské životy. Děkujeme! Zapsala Veronika Matiásková

2013 Ekologická vlajka školy projekt recyklohrani
31.05.2013

I letos se naše škola v Záměli zúčastnila projektu Recyklohraní. Tentokrát byla vyhlášena soutěž s názvem: ,,Vytvořte ekologickou vlajku Vaší školy“. Úkolem bylo co nejzajímavěji a nejtvořivěji ztvárnit vlajku s jarními motivy, která bude zároveň evokovat sběr a recyklaci starého elektra. Praktickému tvoření předcházel rozhovor o svátku Den Země, proč a jak třídíme odpad a jak chráníme naše životní prostředí.

 

V rámci výtvarné a pracovní výchovy se rozdělily děti do pěti skupin. Nejdříve se děti radily, z jakého materiálu bude vlajka vyrobena. Měli jsme k dispozici látku, balicí papíry a čtvrtky. Dalším krokem bylo vymyslet a ve skupinkách se dohodnout, jak výtvarně ztvárnit sběr starého elektra s jarními motivy. Nakonec bylo pět vlajek na světě a my ve spolupráci s panem starostou Novotným jsme vlajky vyvěsili ve sběrném dvoře, kde nás pan starosta také provedl a ukázal nám, kam s odpadem v Záměli. Jelikož se dětem vlajky opravdu povedly, byla by škoda je uklidit do skříně, a proto jsou dodnes vystaveny v místní knihovně.

Fotky vlajek byly poslány do firem ASEKOL a ELEKTROWIN a my s napětím očekáváme vyhodnocení a zaslání bodů. Myslím si, že děti pracovaly zodpovědně a nápaditě a těší se na další soutěž. Zapsala Jana Havlová, učitelka

2013 Výstava Zpravodajů
15.04.2013

Již po třetí se naše obec účastní výstavy zpravodajů. Do této soutěže je přihlášeno 40 obcí. V době prázdnin probíhají putovní výstavy zpravodajů v 21 obcích s hlasováním: Albrechtice nad Orlicí, Bohdašín, Bolehošť, Borovnice, Častolovice - knihovna, Černíkovice, Deštné v Orlických horách, Dobré, Dobřany, Kostelec nad Orlicí, Lípa nad Orlicí, Mokré, Opočno, Potštejn, Rychnov nad Kněžnou, Rychnovský deník, Skuhrov nad Bělou, Třebešov, Voděrady, Vrbice, České Meziříčí.

2013 Noc s Andersenem
05.04.2013

Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z  pátku 5. 4. 2013 na sobotu 6. 4. 2013. Sešli jsme se v 18.00 hod. v počtu 7 dětí. 3 děti onemocněly. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili krupičnou kaši. V průběhu večera jsme četli z knihy Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla. Jedná se o encyklopedii, z které jsme čerpali skutečné prameny o prozkoumávání kosmu a snahy lidstva poznat vesmír a okolní planety. Dostali jsme se do prvopočátku astronautiky a v knize jsme došli do roku 1979. Informace, o kterých jsme se dověděli něž vzlétla první družice, nás dovedly ke starořeckým bájím. Příběh výroby raket a vypouštění do vesmíru z počátku bez posádky a posléze zvířecí posádkou psem Laikou a opicí Ham děti bavilo nejvíce. Uvedené skutečnosti, kdy vesmír navštěvovali lidé, již děti tak nezaujalo. Vyprávění o roce 1961 před dětmi, které se narodily po roce 2005, je zkreslená. Přesun v čase do dob, kdy jejich babičkám bylo 10 let, si nedokázaly pořádně představit. To už jim pravěk díky pohádkám o dinosaurech přijde bližší. Odhady v čase a představa, že jejich babičky mohly být malé, je rozesmála.

Tyto skutečnosti jsme prokládali výrobou a hledáním úkolů a vystřihovánek z časopisu „Pojď si hrát“. Rozdělení pokladu proběhlo rychle díky tomu, že tuto noc nikdo neusnul dřív, než byl nalezen. Čištění zubů, převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno někteří vstávali o půl sedmé a sdělovali si zážitky. V osm hodin už byli všichni vzhůru a měli jsme uvařený čaj a hromadně jsme se pustili s chutí do Kubovy bábovky. Kuba se nám už třetím rokem postaral o snídani a pokaždé nám upekl pěknou a hlavně dobrou sladkost. Tentokráte se přiznal, že pekl dvě, protože první nechtěla opustit formu ve tvaru hradu. Snědená měla tvar klasické bábovky a byla ozdobena vlaječkou, s datem a informací, že se jedná o Noc s Andersenem. V sobotu 6. 4. 2013 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.

 

2012 vyrábění v knihovně pondělky od 15.00 hod do 16.30 hod.
24.09.2012

Od 24. 9. 2012 probíhá vyrábění v knihovně. Každé pondělí ve stejném čase jako vloni od 15.00 hod do 16.30 hod. Začali jsem vyráběním z běžných podzimních materiálů nalezených v přírodě. Kaštanová zvířátka jsou oblíbeným tématem každým rokem. Zbytek kaštanů jsme tento rok předali do obory jako potravu zvířatům. Další pondělí jsme z rolek od toaletních papíru vyrobili překrásné houby. V říjnu jsme z moduritu vyrobili hlavy ježků a zbytek těla dodělali z šišek. Ztvrdlý modurit jsme dobarvili temperovými barvami a zvýraznili oči a čumáček ježka. Z látky a jsme si ušili draky k zavěšení na dveře. Tento rok poprvé jsme zvládli z javorových listů růže. Z oříšků jsme si slepili panenky a z bílých ponožek jsme si udělali nádherné sněhuláky. Tento rok jsme poprvé stihli udělat vánoční ozdoby v předstihu a máme z průsvitných papíru zvonky a ryby. Kostrou těchto ozdob je drátek, který drží tvar ozdobičky. Adventní kalendář nám zabral více času díky 24 kornoutků do kterých jsme si vkládaly bonbóny s textem. První prosincové pondělí jsme vyrobili mikulášské masky. Kdo měl více času vyrobil si i masku sněhuláka s kloboukem. Před Vánoci zvládneme ještě vystříhat betlém a z korálků navléknout vánoční kouli. Za knihovnu Pavlína Pleslová

2012 Noc s Andersenem
30.03.2012

Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z  pátku na sobotu 30. 3. 2012.  Sešli jsme se v 18.00 hod v počtu 9 dětí, jedna čtenářka onemocněla. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili těstoviny, kde si děti vybraly zda je chtějí s mákem a cukrem a nebo s kečupem a sýrem. Celý večer jsme četli knihu od Oldřicha Růžičky Tajemství slavkovského pokladu. Knihu nádherně ilustroval Jan Klimeš. Příběh Jakuba a jeho strýce Františka je založený z velké části na skutečných událostech, které se odehrávaly v prosincových dnech roku 1805 a po nichž, o dvacet tři let později, následovala neméně dramatická dohra při dohledání pokladu. Pro děti byl zážitek v podobě nedořešených úkolů, indicií a tajenek, které jsme museli najít v prostorách knihovny a zasedací místnosti. Nejvíce času nám zabralo luštění přes zrcadlo, protože jediné zrcadlo na obci se nachází nad umyvadlem, kam se všechny děti nevešly. Některé děti diktovaly svůj vyluštěný text a jiné v chodbě zapisovaly. Pěkný rébus byl spojen s brožurou vojenského výcvikového řádu. A Vzdálený telegraf, který díky třem prkenným rukám na dálku sloužil jako optické ukazovátko jednotlivých písmen. Děti pobavila knižní televize v podobě výsuvných vystříhaných obrázků, kde byla zobrazena bitva u Slavkova. Při čtení jsme si vyrobili papírového koně na dřevěné tyčce a z kartonu napoleonské čepice s typickým barevným kotiliónem. O půl noci jsme dočetli knihu a už zbývalo jen nalezení pokladu. Poklad v podobě čokoládových mincí byl schovaný v sudě v podzemí budovy, neboli sklepních prostorách. Rozdělování pokladu bylo pro kluky jednoduchou záležitostí, protože některé děti usnuly v deset hodin. Museli jsme připomenout kluky, aby nezapomněli počítat i se spícími dětmi. Čištění zubů převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno jsme posnídali kolem osmé hodiny Kubovu bábovku, kterou jsme zapili šípkovým čajem a na chuťovku jsme snědli Terezčiny šátečky. V sobotu 31. 3. 2012 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.

2012 Beseda o zdraví
21.03.2012

Na besedu o zdraví přijela zdravotnice Červeného Kříže z Ústí nad Orlicí.

2012 Krtečkův dort
06.02.2012

V miskách vyrábíme Krtečkův dort, který si nakonec sníme. Ještě dříve než byly piškoty použity do misek ubývaly do pusinek. Poté jsme si namalovaly Krtečka s kamarádkou myší a jejich vyobrazeným dortem. Za knihovnu Pavlína Pleslová

2011 vyrábění v knihovně pondělky od 15.00 hod do 16.30 hod.
19.09.2011

Před vánocemi jsme vyrábění zaměřili na téma vánoc a vyzdobili si okna v knihovně vystřihovaným betlémem. Vyrobili si drobné ozdoby z korálků a papíru. Vytvořili si látkového Mikuláše a čerta. Napsali jsme Ježíškovi dopis plný přání a zaslali ho na Boží Dar. Vystříhali si sněhuláky jako zápich do květináčů. Udělali skleněný svícen na vánoční stůl. V lednu jsme lepili kalendář s rybou, skládali lachtana a lepili mozaiku. V březnu jsme začali s velikonoční výzdobou. Děti si udělaly si do vázy kornout se zajíci, výzdoba vajíček přízí a výroba kuřátek. V období velikonoc si pokaždé vzpomenu na paní Marii Peterkovou, která každoročně přijížděla do knihovny ukazovat techniky vyškrabávaných vajíček a zdobení slámou. Přínosem pro čtenáře bylo, že si mohli zkusit ozdobit svoje vajíčko pomocí jejích zkušeností. V prosinci v roce 2003 obdržela cenu kraje za lidovou tvorbu Zlatý kolovrat. V současné době v Muzeu v Hradci Králové probíhá výstava Velikonoce v muzeu, která doplňuje výstavu Zlatý kolovrat a je možné shlédnout i její práci. Po velikonocích se budeme věnovat výrobě stolních her, letní výzdoby zahrádky a dveří. Dětem nabídneme pestrou paletu těch nejzajímavějších nápadů a technik z mnoha výtvarných oblastí. Platí i zde, že pokud máme šikovné ruce a chuť vyzkoušet něco nového, čeká nás spousta příjemných a tvůrčích zážitků. Z papíru, drátků, textilu a přírodního nebo odpadového materiálu si vyrobíme veselé hračky, originální dárky zajímavé dekorace.

2011 Noc s Andersenem
01.04.2011

Dne 1.4.2011 jsme v naší knihovně prožili Noc s Andersenem. Jubilejně již po jedenácté pořádal Klub dětských knihoven SKIP na podporu dětského čtenářství a k Mezinárodnímu svátku dětské knihy. Noci se zúčastní 11 států z toho 480 knihoven a 290 škol v České republice. K této akci se naše knihovna přihlásila po počtvrté. Jednalo se o dobrodružný večer, kde jsme se vydali do Egypta za pokladem boha Thavla podle stejnojmenné knihy od Dany a Johna Howardových. Nenechali jsme ani Apríl spát, protože si z nás pěkně vystřelil při nalezení pokladu. Ano, shodou náhod 11.ročník Noci s Andersenem připadl na 1.dubna – svátek svatého Apríla a všech humoristů, což přineslo hodně legrácek, napočítali jsme 110 zmínek o vyvedení aprílem. Podle statistik se spalo v 1065 řádně evidovaných místech, celkový počet účastníků letošního ročníku je 40.957 dětí a k nim připočítáváme 12.200 dospělých organizátorů. Registrace byla ukončena 1.4.2011. Naše radost je o to větší, že se nic vážného nikomu nestalo. Z celkového počtu více než 50.000 lidí jsou hlášeny dvě odřeniny, jeden podvrtnutý kotník a 3 mléčné zuby opustily své majitele. Příští rok noc připadne na pátek 30.3.2012.

2003 Zlatý kolovrat Marie Peterková
14.03.2003

V období velikonoc si pokaždé vzpomenu na paní Marii Peterkovou, která každoročně přijížděla do knihovny ukazovat techniky vyškrabávaných vajíček a zdobení slámou. Přínosem pro čtenáře bylo, že si mohli zkusit ozdobit svoje vajíčko pomocí jejích zkušeností. V prosinci v roce 2003 obdržela cenu kraje za lidovou tvorbu Zlatý kolovrat. V současné době v Muzeu v Hradci Králové probíhá výstava Velikonoce v muzeu, která doplňuje výstavu Zlatý kolovrat a je možné shlédnout i její práci. Za knihovnu Pavlína Pleslová

 

Cena je určena tvůrcům v oblasti tradičních lidových řemesel, případně těm, kteří se o jejich udržování a rozvoj zasloužili. Cena se uděluje každoročně. Poprvé byly ceny předány v roce 2002. Udělování ceny probíhá v souladu s vládní Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice. Cenu zpravidla předává hejtman Královéhradeckého kraje za účasti člena Rady Královéhradeckého kraje s příslušnou gescí. K předání ocenění jsou zváni i zástupci obce – města, ve kterých laureáti žijí. V současné době ocenění dostávají plaketu a věcný dar. V roce 2002 se udělovala cena v podobě reliéfní dřevořezby, kterou zhotovil Ing. Jindřich Rychter z Hradce Králové. Od roku 2003 se uděluje keramická plaketa z dílny Mgr. Františka Juračky z Holic v Čechách.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem uspořádalo v roce 2011 výstavu „Zlatý kolovrat“, která prezentovala oceněné rukodělné výrobce za zachování řemeslné tradice.

2003
1) Marie Peterková, Rychnov nad Kněžnou, vamberské kraslice
2) Ing. Oldřich Kvapil, Hořice, řezbářství – formy na perník
3) Jiřina Vyčichlová, Hronov, hronovické pečivo