Opatření platí od středy 14. 10. 2020

14.10.2020

Dnes 14. 10. 2020 - 0:01  Novinky, ČTK

 

Od středy se zpřísňují opatření zavedená kvůli šíření koronavirové epidemie po celé České republice. Všechny školy od základních po vysoké přejdou na distanční výuku, otevřené zůstanou jen školky. Uzavřené budou restaurace, bary a kluby, jídlo si bude možné koupit jen u výdejových okýnek. Setkávat se bude moci jen šest osob.

 

Restaurace musely od pátku zavírat ve 20:00, od středy ale musí být uzavřené úplně. Výdejní okýnka budou moci fungovat nanejvýše do 20:00. Uzavřeny nebudou hotelové restaurace, hostům budou k dispozici jen do 20:00.

 

Novinkou je zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Zatímco většina nových opatření platila už během jarní vlny epidemie, tento k nim nepatřil. Cílem je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly omezit popíjení ve venkovních prostorech tak, aby nebyla zneužívána výdejová okénka restaurací a neshromažďovali se u nich lidé.

 

Setkávat se mohou lidé v nanejvýš šestičlenných skupinkách. Opatření platí nejen ve vnitřních, ale i ve venkovních prostorech. Podle Prymuly budou mít výjimku rodinní příslušníci, statutární orgány a zasedání státní správy, samosprávy nebo politických stran.

Povinnosti nosit roušky i na zastávkách MHD platí už od úterý.

Většina nově zavedených opatření bude platit do konce nouzového stavu 3. listopadu, distanční výuka na prvním stupni základních škol však skončí už 1. 11.

 

Základní školy musí vyučovat na dálku. Teprve od pondělí přitom platilo opatření, na základě, kterého se na druhém stupni základních škol učila prezenčně polovina dětí, zbytek pak na dálku. Po týdnu se měli žáci střídat. Na výuku on-line už v pondělí přešly vysoké a střední školy v celé ČR. Na prvním stupni dosud byla prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

 

Na středních školách je nově zakázána i prezenční praktická výuka, jež se mohla dosud konat.  Na vysokých školách se mohou konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimku ze zákazu fyzické přítomnosti na vysoké škole budou mít studenti účastnící se klinické a praktické výuky a praxe v oborech všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programech a ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi v mateřských, na základních a středních školách.

 

Na základních uměleckých školách bude zrušena i individuální výuka.

Od středy také nesmějí být na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají jiné bydliště v České republice. Výjimku mají studenti s vládou nařízenou pracovní povinností nebo výše studenti zmíněných oborů. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se však podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou na kolejích zůstat, stejně jako studenti v karanténě. Vláda také zakázala poskytování ubytování žákům a studentům v domovech mládeže a internátech. Zakázány budou také školy v přírodě.

 

Opozice některá opatření kritizuje, obecně ale vyzývá občany k jejich dodržování kvůli zmírnění koronavirové epidemie.