Napsali o nás v Orlickém týdeníku

19.02.2020


Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla  z  pátku 5. 4. 2013 na  sobotu 6. 4. 2013.   Sešli  jsme  se  v 18.00 hod v počtu 7 dětí. 3 děti se byly omluveny z důvodu vysokých teplot. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili  krupičnou kaši. V průběhu večera jsme četli z knihy Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla.

            Jedná se o encyklopedii z které jsme čerpali skutečné prameny o prozkoumávání kosmu a snahy lidstva poznat vesmír a okolní planety. Dostali jsme se do prvopočátku astronautiky a v knize jsme došli do roku 1979. 

            Informace o kterých jsme se dověděli něž vzlétla první družice nás dovedly ke starořeckým bájím.

            Příběh výroby raket a vypouštění do vesmíru z počátku bez posádky a posléze zvířecí posádkou psem Laikou a opicí Ham děti bavilo nejvíce.  Uvedené skutečnosti, kdy vesmír navštěvovali lidé již děti tak nezaujalo. Vyprávění o roce 1961 před dětmi, které se narodily po roce 2005 je zkreslená. Přesun v čase do dob, kdy jejich babičkám bylo 10 let si nedokázaly pořádně představit. To už jim pravěk díky pohádkám o dinosaurech přijde bližší. Odhady v čase a představa, že jejich babičky mohly byt malé, je rozesmála.

            Tyto skutečnosti jsme prokládali výrobou a hledáním úkolů a vystřihovánek z časopisu „Pojď si hrát“.  Rozdělení pokladu proběhlo rychle díky tomu, že tuto noc nikdo neusnul dřív než byl nalezen.

Čištění zubů, převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno někteří vstávali o půl sedmé a sdělovaly se zážitky. V osm hodin už byli všichni vzhůru a měli jsme uvařený čaj a hromadně jsme se pustili s chutí do Kubovy bábovky. Kuba se nám už třetím rokem postaral o snídani a pokaždé nám upekl pěknou a hlavně dobrou sladkost. Tak naviděnou v knihovně.