18.08.2021
Ve středu 18. 8. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Pavel Hošek z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.
Ve středu 18. 8. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Pavel Hošek z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.
Od pondělí 4. 1. 2021 byla knihovna do odvolání uzavřena. Výpůjčky knih byly prodlouženy do 29. 1. 2021.
Od středy 27. 1. 2021 proběhlo další opatření v 5. stupni tabulky PES. Tentokrát byl možný bezkontaktní výdej předem rezervovaných knih přes e-mail. Pro knihy jste si mohli chodit postupně ke stolku, umístěného v chodbě a vraceny byly do boxu, umístěného u stolku.
Od 8. 2. 2021 proběhla kampaň Ministerstva dopravy zaměřená na viditelnost chodců a cyklistů. Distančně jsme se přihlásili o Valentýnské srdce s BESIPEM.
Noc s Andersenem (dále NsA) se v knihovnách po celém Česku, původně plánovaná na 26. 3. 2021, neuskutečnila. Již vytištěný časopis Krajánek, měl připravenou soutěž, kde proběhlo slosování v původním termínu.
Stanovili jsme si vlastní termín pátek 9. 4. 2021 na domácí čtení a vyrábění:
Hlavním tématem bylo 80. výročí Záhady hlavolamu, ale také hlavolamy celkově. Pro mladší děti jsme měli čtení pohádek od Františka Hrubína, Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Nezapomněli jsme si připomenout a věnovat se vyrábění z časopisu Mateřídouška, který tento rok oslavil 75-té. narozeniny. Ani letos nebudeme spát v knihovně. S dětmi se můžete zapojit z domova. Proběhlo vysílání z knihovny, čtení, kvízy, hádanky, hry a soutěže i pohybové aktivity.
Od 12.4.2021 knihovna má otevřeno a čtenáři respektují pravidla návštěvnosti dvě osoby na knihovnu.
Od 21.4.2021 obecní knihovna v Záměli začala používat Knihovní systém Koha. Přijde-li čtenář do knihovny, bude novou přihláškou zaveden do tohoto systému. Určí si přihlašovací jméno a heslo. Může si elektronicky provést rezervaci knih z pohodlí domova, a pak v knihovně vyzvednout. Je tedy zaručena okamžitá dostupnost a rychlá odezva katalogu pro všechny čtenáře, ať už se připojí odkudkoliv. Koha je plnohodnotný systém pro správu knihovny. Vznik tohoto systému se datuje do roku 2000, kdy jej začalo vytvářet novozélandské sdružení knihoven Horowhenua Library Trust. Tento software je od samého začátku koncipován jako otevřený. Odtud také pochází jeho název Koha. Je to původem maorské slovo a znamená dar, dar knihovnické komunitě. Výhoda tohoto přístupu je předem jasná - knihovna nic neplatí za software samotný, ale pouze za služby související s jeho zprovozněním a údržbou. Systém lze použít pro libovolnou knihovnu od malých obecních knihoven až po velké vědecké knihovny, čítající stovky tisíc svazků. Vývoj systému probíhá celosvětově a je sponzorován knihovnami všech velikostí, dobrovolníky a spolupracujícími komerčními společnostmi. Neopomenutelnou výhodou otevřenosti knihovního systému je také fakt, že se knihovna může sama účastnit jeho dalšího vývoje dle svých možností například tím, že bude pomáhat vylepšovat českou lokalizaci.
Od 3.5.2021 se obnovil běžný provoz knihovny, to znamená, že si sami můžete vybírat mezi regály. Prosíme Vás však o dodržování nařízených opatření. Vaše návštěva by měla zahrnovat pouze vrácení a výběr knih. Zatím není možné v knihovně déle setrvávat.
Ve dnech 14. května až 12. června 2021 se uskutečnil XVII. ročník Festivalu muzejních nocí.
Přeji všem čtenářům krásné prožití letních prázdnin a v následujícím školním roce se opět uvidíme při vyrábění.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Tak jako na jeře je k dispozici ke stažení 1530 e-knih ke stažení zdarma:
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni
Noc s Andersenem – v knihovnách po celém Česku, původně plánovaná na 27. 3., se podle organizátorů neuskutečnila ani v uvažovaném náhradním květnovém termínu.
Již vytiskly časopis Krajánek, uskutečnil soutěž připravenou na plánovanou NsA. Slosování proběhlo v původním termínu NsA, tj. 26. 3. 2021. (viz také náš blog: https://www.krajanekvesvete.cz/souteze/ctenarsky-zaznam-24-3-2021/).
Stanovili jsme si vlastní termín pátek 9. 4. 2021 na domácí čtení a vyrábění:
Hlavním tématem bylo 80. výročí Záhady hlavolamu, ale také hlavolamy celkově. Pro mladší děti jsme měli čtení pohádek od Františka Hrubína, Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Nezapomněli jsme připomenout a věnovat se vyrábění z časopisu Mateřídouška, který tento rok oslavil 75. narozeniny. I letos opět nebudeme spát v knihovně, ale všude tam, kde se s dětmi budete chtít zapojit. Těšit se můžete na živé vysílání z knihovny, čtení, kvízy, hádanky, hry a soutěže i pohybové aktivity.
Zapojit se můžete, i když třeba nechcete být on-line a sdílet s námi to, co zrovna děláte. I tak budeme moc rádi, když budete spolu a strávíte čas s dětmi, knížkami a čtením.
Od středy 27. ledna 2021 bude v knihovně možný bezkontaktní výdej předem rezervovaných knih přes e-mail.
Pro knihy si můžete přijít až, když Vám přijde potvrzovací e-mail. Není to výdejní okénko, ale bezkontaktní výdej v 5. stupni tabulky PES, který bude probíhat v pondělí a ve středu od 8 h do 16 h.
Po příchodu ke stolku na úřadě Vám doneseme Vámi objednané knihy položí na stolek, vzdálí se, a Vy si knihy vyzvednete a odejdete. Stejným způsobem můžete zaplatit registrační poplatek.
Knihy vracejte pouze do boxu umístěné u stolku.
Od 1.7. do 31.8. jsme nemuseli do knihovny vstupovat s rouškou. Od 1. září jsou opět roušky v těchto prostorách povinné. Byl to důvod, proč jsme s politováním dětem oznámili, že pravidelné knihovnické tvoření bylo zrušeno. Rozdělané činnosti z jara si některé děti odnesly domů k dodělání, některé z nich si přišly i pro nová zadání na další tvořivé výzvy, které dělají doma.
Od 5.10.-.11.10.2020 proběhl týden knihoven a v tomto týdnu se uskutečnila i Noc s Andersenem poprvé v historii u vás doma. Bohužel, okolnosti nebyly pohádkám nakloněny. Díky pandemii muselo být pohádkové nocování přesunuto. Jubilejní 20. Noc s Andersenem tak proběhla v pátek 9. října 2020. Vyhlášení nouzového stavu nám sice ovlivnilo program, ale nocování bylo „moderně“ - distančně! Když nemůžou děti na pohádkové nocování do knihovny či školy, pokusili jsme se přenést atmosféru "noci" k nim domů. Pomohli jsme dětem a rodičům objevit a znovu si užít společné chvíle s knihou. Od středy 7.10. poskytlo vydavatelství Tympanum vouchery na audioknihu Mateřidouška a Veverušák. Rádio Junior a jak uvedl šéfredaktor Tomáš Vacek:"Noc s Andersenem bude jako téma dne, knížky a podvečerní čtení tedy budou tématem vysílání od rána až do 19.00 hodin." Ve 20.00 hod. byla na Facebooku zveřejněna zapeklitá otázka Čtisibrýla Ušatého. Na webu www.nocsandersenem.cz jste našli v oddílu ke stažení knihu Pomozte panu Andersenovi od Sunny Canadian International School. Na webu byly informace o Dánsku, recepty na dánské dobroty. Byla zveřejněna písnička z Kostomlat pod Milešovkou i s obrázky. Pokud jste zaslali své fotky a krátká videa, jak si čtete či pochutnáváte na pohádkových dobrotách, zúčastnili jste se slosování a 15 dětí bylo odměněno krásnou knihou z nakladatelství Argo nebo audioknihou vydavatelství Tympanum.
Od 10.10. do 14.11. probíhal také Festival muzejních nocí distančně. Od 22.10. do 22.11. byla knihovna z důvodu vládního nařízení uzavřena. Od 23.listopadu se otevřela pouze výdejní okénka. Knihy byly všem čtenářům prodlouženy do 23. prosince.
Pro informaci: Když se vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se tykají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací. Knihovny se dozvěděly o svém uzavření až od Národní knihovny, která na svých stránkách uvedla: „U zákazu maloobchodního prodeje a služeb
od 22.10. do 3.11. nejsou v opatření knihovny explicitně jmenovány, ale ministerstvo kultury následně potvrdilo, že zákaz provozu se vztahuje i na knihovny“.
V roce 2021 by se již mohlo zrealizovat půjčování knih přes program KOHA. Zpracování knih probíhá formou stahování již existujících záznamů v systému. Z regionální dotace Královehradeckého kraje bude hrazena podstatná část nákladů, ale v podmínkách dotace je žádoucí spoluúčast zřizovatele knihovny za pronájem serveru a servisních služeb programu KOHA. Tato spoluúčast na pronájmu bude hrazena 1x za rok dle objemu dat na serveru.
Na příští rok je termín Festivalu muzejních nocí vyhlášen na 14.5. až 12.6.2021, kdy se uskuteční XVII. Ročník. Organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z.s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.
Přeji Vám všem čtenářům krásné prožití vánočních svátků a do nového roku 2021 hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a zejména mnoho pěkných čtenářských zážitků. Od prosince máme v knihovně 70 nových knih.
Tak jako na jeře je k dispozici ke stažení 1530 e-knih ke stažení zdarma:
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni
Bohužel, okolnosti nebyly pohádkám nakloněny, díky koronavirové pandemii muselo být pohádkové nocování přesunuto. Jubilejní 20. Noc s Andersenem by tak měla proběhnout v pátek 9. října 2020. Vyhlášení nouzového stavu nám sice všem komplikuje život, my se však nechceme nechat otrávit! Nocování bude! Ale jiné... když nemůžou děti na pohádkové nocování do knihovny či školy, pokusíme se přenést atmosféru "noci" k nim domů. Pomozme dětem a rodičům objevit a znovu si užít společné chvíle s knihou.
Milé děti, milí rodiče! Uspořádejte si svou vlastní noc! Zkuste věnovat páteční večer společnému čtení, rodinnému divadélku s literárními předlohami, společnému povídání o tom, co rádi čtete, malování obrázků inspirovaných četbou, připravte si čtecí doupata či polštářky, napište společný příběh či natočte video, jak si společně čtete! Najděte si pohádkový recept a společně si něco upečte... Můžete si také noc rozdělit - do půlnoci si číst s dětmi, po půlnoci pak bez dětí :-) Buďte na příjmu, sdílejte na FB Noci s Andersenem nebo pošlete na e-mail nocsandersenem@gmail.com fotky nebo kraťoulinká videa, jak si čtete či pochutnáváte na pohádkových dobrotách. Došlé zprávy slosujeme a 15 dětí odměníme krásnou knihou z nakladatelství Argo nebo audioknihou vydavatelství Tympanum.
Den i podvečer s Andersenem v živém vysílání připravuje také Rádio Junior, a jak píše šéfredaktor Tomáš Vacek: "Noc s Andersenem bude jako téma dne, knížky a podvečerní čtení tedy budou tématem vysílání od rána až do 19.00 hodin."
Co již proběhlo a k čemu se lze vrátit? Chystaly se velké oslavy výročí narození Boženy Němcové, v nakladatelství Albatros připravil Ondřej Müller zapeklité otázky k 20. výročí českého překladu knihy Harry Potter a pohádkové pohlednice s Harrym Potterem jsou už od března rozeslány. Oblíbenou pohádkovou soutěž pro děti má na svém webu elektronický časopis veverusak.cz, časopis Mateřídouška nabídl v březnovém čísle celostránkový kvíz Jak dobře znáš Andersenovy pohádky? a až z daleké ciziny do Čech dorazilo už v březnu speciální číslo Krajánka, elektronického časopisu pro multilingvní děti. 24.9.2020 byla v Pedagogickém muzeu předána také Cena nočních spáčů. Nejvíce hlasů získala kniha Vojtěcha Matochy Prašina, pro kterou hlasovalo na 160 "nocujících" knihovníků z celé ČR.
V pátek 9.10.2020 ukončí Noc s Andersenem Týden knihoven v České republice.
http://nocsandersenem.cz/
Noc s Andersenem pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
Milí a milé, tak dnes to vypukne! Na FB stránce Noc s Andersenem najdete zdravici ministra kultury ČR pana Lubomíra Zaorálka a také zdravici velvyslance Dánského království v ČR pana Ole Frijs-Madsena. Úderem 20.00 zveřejníme zapeklitou otázku Čtisibrýla Ušatého, takže nezapomeňte náš FB sledovat :-)
Dnes ještě dorazila písnička z Kostomlat i s obrázky, dále připomínáme, že na webu www.nocsandersenem.cz najdete v oddílu Ke stažení knihu Pomozte panu Andersenovi od Sunny Canadian International School z Jesenice-Osnice. Na webu najdete také informace o Dánsku, recepty na dánské dobroty... Nezapomeňte posílat fotky či videa nocsandersenem@gmail.com nebo přímo na FB Noci, v příštím týdnu vylosujeme a odměníme knihami a CD z vydavatelství Argo a Tympanum . Poslouchejte Rádio Junior... užijte si s námi pohádkový večer a noc! NEDOVOLME, ABY NAŠE DĚTI VYRŮSTALY BEZ POHÁDEK! My s Vámi budeme alespoň v duchu - a na FB v kontaktu minimálně do 24.00 :-)
Milé děti a milí rodiče,
zdravím vás společně s naším pohádkovým panem Andersenem letos trochu netradičně do vašich domovů a přeji vám všem krásnou Noc s Andersenem! Doufám, že si užijete příjemný večer s knihami plnými úžasných příběhů v kruhu vaší rodiny. A vlastně budu moc rád, když si takovýto večer zopakujete častěji, až do doby, než se opět společně potkáme na Noci s Andersenem ve vašich knihovnách a školách, jak jsme zvyklí.
:)
Ole Frijs-Madsen
dánský velvyslanec
Vážení a milí přátelé pohádkového nocování,
víme, že v této nelehké době asi řešíte/řešíme jiné záležitosti, ale nedá nám to neozvat se alespoň krátce... Situace s Covid-19 je stále nejasná, děti ještě do škol nechodí, ale my stále věříme, že i v letošním roce se pohádkové nocování uskuteční, i když v jiném termínu.
Jak píše Roman Giebisch: "Já bych to naplánoval na 9. října 2020 jako celostátní termín..." A my souhlasíme! Víme, že některým se navrhovaný termín určitě hodit nebude, v tom případě věříme, že Noc uskuteční v jiném termínu. Pohlednice mají všichni včas zaregistrovaní u sebe (slovenští organizátoři je teprve obdrží), nevracejte je prosíme, naopak, budeme rádi/rády, pokud nám o svém nocování (ať již proběhne v jakémkoli termínu) podáte krátkou zprávičku pro závěrečnou andersenovskou statistiku.
Noc s Andersenem pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
"Andersena mám ráda, on je srdečný, milý člověk a krásný charakter a poezie jeho jsou rozkošné, poněvadž vyplývají z čistého dětinného srdce" napsala Božena Němcová
V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti výskytu koronaviru Covid -19 N O U Z O V Ý S T A V od půlnoci 5. října 2020 Na základě tohoto vyhlášení se ruší akce pořádané obcí Záměl
Potřebujete poradit? Napište na podpora@palmknihy.cz
Vážení rodiče, milé děti
V současné době je naše činnost pravidelné knihovnické tvoření pozastaveno. V případě dotazů volejte tel.: 494 546 211 paní Pavlína Pleslová, pondělí a středa od 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00 hod.
Vážení čtenáři,
vzhledem k nařízení hygieniků platí opět povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Děkujeme Vám za pochopení.
Ode úterý je v Česku znovu povinné zakrývat si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou, na úřadech, při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na vnitřních akcích od stovky účastníků. Děti, které v úterý zahajují nový školní rok, je plošně nařízené nemají, v některých školách se ale budou muset nosit například ve společných prostorech. (Důvod opatření je, že za půl roku od začátku epidemie je v Česku 24 618 případů covidu-19, zemřelo 424 nakažených.)
Česko – Zdá se, že Česká republika začíná mistrovsky zvládat zavádění opatření, která však ještě než vstoupí v platnost, jsou zase zrušena. Pravidla pro povinné nošení roušek tento týden prošla tolika změnami, že v metodice nutně nemůže mít jasno vůbec nikdo. Zatímco ještě v pondělí ministr zdravotnictví tvrdil, že roušky budou povinné např. ve společných prostorách škol, ale rozhodně ne v restauracích, ve středu otočil a oznámil, že bez roušek se v Česku počínaje zářím neobejdeme prakticky nikde (a to samozřejmě včetně restaurací). Než ale vůbec opozice stačila jakkoliv odmítavě zareagovat (a Češi začít šířit občanskou neposlušnost na sociálních sítích…), kompletní plán byl změněn. A roušky tedy nebudou potřeba nejen ve školách, ale ani v restauracích…Tedy, minimálně k dnešnímu datu…
Ačkoliv po včerejší tiskové konferenci ministra zdravotnictví a hlavní hygieničky ČR Rážové se zdálo, že roušky nás budou od září provázet prakticky na každém kroku, jelikož plán je jasně daný, záhy po oznámení tohoto záměru se začaly ozývat nesouhlasné hlasy. Přeci jen – k čemu v Česku funguje tzv. semafor, když se při zavádění preventivních opatření naprosto nezohledňuje aktuální epidemiologická situace v daném okrese či kraji? A tak poté, co včera premiér Babiš prohlásil, že opatření je chaotické, a vymínil si schůzku s celým týmem epidemiologů, se dnes zase vše mění. Nový plán je pak údajně kompromisním výsledkem odborné diskuse epidemiologů a dalších odborníků, kteří se najednou – oproti středě – shodli v tom, že plošné zavedení roušek minimálně pro období září na mnoha původně zamýšlených místech nutné nebude a princip zavádění povinnosti nosit ochranu nosu a úst by se měl řídit právě zmiňovaným semaforem.
Co vše se tedy (zase) mění? Ministerstvo zdravotnictví došlo k revizi dvou zásadních opatření a zrušilo povinnost nosit od 1. záři roušky v komerčních provozech (obchody, obchodní centra, kadeřnictví, kosmetika, další služby a samozřejmě také restaurace…) a také školách. Žáci se tedy i ve společných prostorách škol budou moci pohybovat bez nutnosti mít ochranu dýchacích cest. „Debatovali jsme velmi intenzivně otázku škol a povinnost, aby děti měly roušky. Vyjadřovali se k tomu všichni kolegové, nakonec jsme se shodli, že jsme schopni toto řešit na základě semaforu – pokud v konkrétním regionu dojde ke zhoršení epidemiologické situace, pak budeme reagovat tak, aby se nákaza nešířila. Bude-li tedy okres označen oranžově, pak budou nasazeny povinně roušky tak, jak to bylo plánováno,“ upřesnil Adam Vojtěch.
Zatímco tedy žáci, studenti a pedagogové si minimálně prozatím mohou oddechnout, ostražití by měli zůstat provozovatelé služeb. „K obchodům, nákupním centrům, službám a restauracím se máme v plánu vrátit na konci září. Chytrá karanténa by měla garantovat, že lze reagovat dle vývoje situace. Pokud by došlo k jejím dramatickému zhoršení s nástupem dětí do škol a větší interakcí lidí ve veřejných prostorech, šli bychom znovu cestou zavedení roušek,“ dodal ministr zdravotnictví.
A kde by tedy měly být roušky od 1. září nakonec povinné? Plošně by se mělo jednat o všechna zdravotnická zařízení, zařízení sociálních služeb, úřady, veřejnou a hromadnou dopravu a volební místnosti. Do září je ale ještě času dost, tedy kdo ví, ke kolika dalším změnám ještě dojde…
Vážení čtenáři, od středy 1. července 2020 už nemusíte v knihovně nosit roušku.
Uznáte-li za vhodné, roušku noste dál. Stále platí heslo Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Po příchodu do knihovny si prosím dezinfikujte ruce. Dezinfekce je stále k dispozici u vchodu do každé pobočky. Přinesené knihy doma vždy na pár dní odložte. Pokud se cítíte nemocní, nechoďte do knihovny.
Děkujeme za trpělivost, ohleduplnost a pochopení. Buďte s námi, jsme s vámi!
V roce 2019 bylo do knihovny zakoupeno 47 knih v celkové hodnotě 11.575 Kč. Celkový stav knihovního fondu činí 2 902ks. Z toho je 616 knih naučných a 2 286 beletrie. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se utratilo 2873 Kč, občerstvení 1104 Kč. Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Podělím se s Vámi o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti s porovnáním s předešlými roky.
|
Rok 2019 |
Rok 2018 |
Rok 2017 |
Výpůjčky celkem |
326 |
390 |
370 |
Naučná lit. dospělým čtenářům |
10 |
16 |
9 |
Krásná lit. dospělým čtenářům |
220 |
322 |
263 |
Naučná literatura dětem |
12 |
10 |
9 |
Krásná literatura dětem |
84 |
42 |
89 |
Do knihovny přibylo několik dívčích románů a literatury pro chlapce. Pokud se domníváte, že nám chybí nějaký zajímavý titul, rádi přivítáme vaše náměty. Leden jsme si s dětmi hráli společenské hry. Děvčata chtěla zkusit šít kočku. Zabralo jim to několik hodin, ale výsledek se dostavil. Chlapci si lepili robota z krabiček, provedli v knihovně jarní výzdobu oken a z proložek si vytvořili zajíce a žáby. Také milují tvorbu velkých papírových modelů. Již teď mohu prozradit, že vzniká orel. Tělo měří 76 cm a rozpětí křídel je 92 cm, obtížnost je pro pokročilé. Ve vyrábění budeme pokračovat i v příštím školním roce.
26. 2. 2020 proběhla přednáška paní Petry Formánkové o zahradě pojmenované „Cyklus roku a práce od jara do zimy v přirozeném běhu“. Na fotkách jsme shlédli provedenou práci na zahradě pojmenované Dobromysl a úklid domu a okolí na čp. 51, kde bydlela paní Kašparová. Vyslechli jsme účel vzniku zahrady pod Sdružením Splav a záměr spolupráce s místní školou i obcí. Co je potřeba udělat pro to, aby nám zahrada kvetla, voněla a plodila. Jak využívat přírodní hnojiva a jak zúrodnit úhor.
3. 2020 proběhla přednáška Tomáše Myšáka o Národním parku Banff . Na dvě hodiny jsme se dostali do Kanady, do Skalistých hor asi 120 km od Calgary. Pomyslné putování bylo zaměřeno na výšlapy na okolní kopce s nádhernými výhledy na jezero Louise, s nádhernou zelenomodrou barvou a úchvatným okolím. Opodál leží další sytě modré jezero Moraine, umístěné v údolí devíti vrcholů. Třetí jezerní perlou parku je Peyto. V parku se také nachází mnoho ledovců. Nejznámější ledovcová oblast je Columbia Icefield, kam vyjíždí čtyřkolkový autobus. Nejvyšší horou je Mont Assiniboine s nadmořskou výškou 3 618 metrů. Je špičatý a díky vzhledu přezdíván Matterhorn Severní Ameriky. Tomáš nám představil hory z lezeckého prostředí, kam se běžný turista nedostane.
11. 3. 2020 proběhlo vyprávění s promítáním fotografií Josefa Hlaváčka o Bělorusku a Rusku. Dostali jsme se do Běloruska do městečka Brest, kde se setkaly vlivy Polska a Kyjevské Rusi. Roku 1500 bylo vypáleno patnáctitisícovým tatarským nájezdem. Poté město patřilo Republice obou národů. Soustátí zde roku 1596 uzavřela tzv. Brestskou unii s katolickou církví. Po 3. dělení Polska se Brest ocitl v Ruském Imperiu. V průběhu 19. století se z města stala rozsáhlá pevnost. Po 2. světové válce byla odsunuta většina Poláků a z Brestu se stalo centrum Brestské oblasti Běloruské SSR, od roku 1991 samostatného Běloruska. Minsk je hlavním městem Běloruska s 12 univerzitami. Mezi nejznámější patří Běloruská státní technická univerzita. Fotografiemi jsme se přenesli do Ruska a shlédli jsme architekturu Moskvy - Uspenský, Archangelský a Blagověsčenský chrám, Kreml s věžemi a hradbami. Další paláce jsme zhlédli v Petrohradě (Saint Peterburg) -Smolenskou katedrálu, Chrám Nejsvětější Trojice, Zimní palác, Chrám Vzkříšení Ježíše Krista. Petropavlovská pevnost, Generální štáb na řece Mojka, jsou také úchvatné stavby. Nechyběla fotka Aurory. Velice poutavé vyprávění se protáhlo.
25. 3. 2020 povídání o Bolivii od paní Petry Wenzelové se již nekonalo, stejně jako spousta jiných naplánovaných akcí: Osvěta k reflexním prvkům pasivní bezpečnosti pod názvem „Vidět a být viděn, Noc s Andersenem, opékání na školní zahradě. Dětská tvořivost při pondělním vyrábění se již v tomto školním roce nebude konat.
Na stránky jsme poskytli náměty na společný čas s dětmi. Nabízíme Vám využití časopisu Malý tvořivec, který vydává Klub tvořivých knihovníků SKIP a další báječný projekt: Čtení proti nudě. Přihlásit se k soutěži ve hře BOŽENA a vyplňovat kvízy o ceny. Ministerstvo vnitra ČR vydalo ilustrovanou brožuru, jak lépe dětem (i dospělým) vysvětlit současný mimořádný stav. Děti, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky, mohou mít obavy a strachy, které vůbec nevnímáme. Ani dospělí mnohdy nevědí, jak o pandemii mluvit, co si o tom mají myslet děti, a jak jim hrozbu koronaviru vysvětlit. Skauti nabízí mimořádnou možnost plnit bobříky i těm, kteří nechodí do skautu 50-ti aktivitami na doma. Oblíbené deskové hry v online. Pohádkové omalovánky s hádankami. FAMU přispělo k trávení času doma zpřístupněním některé animované tvorby. Hradecké divadlo Drak začalo projekt „Divadlo na doma“. Přináší záznamy představení, pracovní listy pro děti, čtení knížek či písničky z divadla. Nejen Česká televize, ale i Český rozhlas přispívá ke snaze podpořit výuku doma. Pro rodiče a starší potomky poskytla Městská knihovna v Praze 1300 e-knih ke stažení zdarma.
Od 13. 3. 2020 na základě nařízení vlády ČR byla knihovna uzavřena. Všechny výpůjčky byly prodlouženy. Znovuotevření proběhlo 4. 5. 2020 s podmínkami následujících opatření: Při vstupu do budovy knihovny musí mít každý nasazenou roušku či respirátor a dezinfikovat si ruce připravenou dezinfekcí. Knihy jsou vraceny do boxu na knihy, který stojí v zádveří vchodových dveří. Ty se musí dát stranou do tzv. karantény na dobu 5 dnů. Vstup do půjčoven je povolen max. 4 čtenářům najednou s minimálním rozestupem 2 metrů. Dobu pobytu doporučujeme omezit max. na 10 minut. Poskytujeme pouze výpůjční služby: vracení a půjčování knih. Ostatní služby - čítárna, vyrábění, … není povoleno využívat. Uzavřena byla i toaleta.
Máme nový výměnný soubor z Kostelce nad Orlicí: Connelly = (Advokát, Nokturna, Ztracené duše), Cook (Pandemie), Franklin (Labyrint smrti, Relikvie mrtvých, Vrahova modlitba, Vykladačka smrti), Grebe (Modrý motýl), Hosseini (A hory odpověděly), James (Mister), Lackberg (Zlatá klec), Lapena (Manželé odvedle, Někdo cizí v domě, Nevitaný host), Larkin (Zůstaň), Larsen (Mánie), Lilja (V paskti), Mc Mahon (Takhle to končí), Macpaherson (Pověsti ze Skotské vysočiny), Madejová (Přítažlivá drzost), Martin (Snové písně, 2 díly), McMahon (Zimní lidé), Nachtigallová (Deník fejsbukové matky), Nachtigallová (Deník fejsbukové matky pokračuje), Nors (Spojka), O´Toole (Čas Robinsonů), ROberts (Když přijde soumrak) Ward (Andělský podíl, Ďáblův podíl, Králové bourbonu). Beletrie pro mládež: Březina (Ďábelská parník, Démon ticha, LoĎ duchů, Noc oživlých mumií), Březinová (Nevinná lavina, Poušť, všude pošť, Ve spárech džungle, Ztraceni ve vlnách), Colfer (Země příběhů), Hunter (Volání divočiny 4. díly), Ibbotson (Tajemství 13. nástupiště), Matocha (Prašina 2. díly), Ohlsson (Stříbrný chlapec), Parvela (Kepler62 7.dílů), Řeháčková (Vzrůšo kvůli nové holce), Sands (Alchymistova šifra 3. díly). Nezapomeňte si vypůjčit knihu na dovolenou či prázdniny. Věřím, že si vyberete. Za knihovnu Pavlína Pleslová
Pondělí, středa: 8 - 11 13 - 17 hod.
Milí čtenáři, od pondělí 4. května 2020 pro vás otevíráme knihovnu. Prosíme vás o dodržování následujících opatření: Při vstupu do budovy knihovny musí mít každý nasazenou roušku či respirátor a dezinfikovat si ruce připravenou dezinfekcí.
Knihy vracejte pouze do boxu na knihy, který stojí v zádveří vchodových dveří. Tyto knihy se musí dát stranou do tzv. karantény na dobu 5 dnů.
Vstup do půjčoven je povolen max. 4 čtenářům najednou s minimálním rozestupem 2 metrů.
Dobu pobytu doporučujeme omezit max. na 10 minut.
Poskytujeme pouze výpůjční služby: vracení a půjčování knih. Ostatní služby (čítárna, vyrábění... ) není povoleno využívat.
Uzavřena bude i toaleta.
My jsme si dovolili pro Vás připravit (a stále je aktualizujeme) náměty na čas trávený doma či pomoc, jak lépe o situaci hovořit:
Nabízíme využití časopisu Malý tvořivec, který vydavá Klub tvořivých knihovniků SKIP.
Jednotlivá čísla jsou volně ke stažení:
https://www.skipcr.cz/odborne-organy/klub-tvorivych-knihovniku/maly-tvorivec.
Dále s námi můžete soutěžit ve hře BOŽENA a vyplňovat kvízy o ceny:
https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/aktuality/zacina-bozena-pojdte-soutezit
Ministerstvo vnitra ČR vydalo ilustrovanou brožuru jak lépe dětem (i dospělým) vysvětlit současný mimořádný stav. Děti, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky, mohou mít obavy a strachy, které vůbec nevnímáme. Ani dospělí mnohdy nevědí, jak o pandemii mluvit, co si o tom ale mají myslet děti a jak jim hrozbu koronaviru vysvětlit?
Na stránkách najdete popis a pdf brožury ke stažení:
https://www.mvcr.cz/clanek/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni.aspx
Skauti nabízí mimořádnou možnost plnit odborky i těm, kteří nechodí do skautu. Naučte se (děti i dospělí:) něco nového:
https://www.skaut.cz/odborkyvsem/
Oblíbené deskové hry v online verzi, pokud zrovna nejste její majitel nebo jste si nestihli v knihovně hru zapůjčit:
https://cs.boardgamearena.com/join
Pohádkové omalovánky s hádankou k tisku:
https://www.knihovnabbb.cz/cardfiles/card-3911/card-31140/files/omalovanky.pdf_1054ba0df5e9bbca1e384c7edda485cf1585141553.pdf
FAMU přispělo k trávení času doma zpřístupněním některé animované tvorby:
https://vimeo.com/showcase/6902721
Báječné hradecké divadlo Drak začalo projekt Divadlo na doma. Přináší záznamy představení, pracovní listy pro děti, čtení knížek či písničky z divadla. Více na stránkách a sociálních sítích:
https://cs-cz.facebook.com/DrakHK/
https://draktheatre.cz/nezarazene/2020/03/drak-na-doma-interaktivni-projekt-divadla-drak/
Nejen Česká televize, ale i Český rozhlas přispívá ke snaze podpořit výuku doma. Veselé Skoroškolní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni může být další z alternativ nezvyklého učení.
https://junior.rozhlas.cz/skoro-skolni-vysilani-z-pokojicku-vendy-frani-8164243
Organizace Krouzky.cz realizuje aktivity a kroužky on-line. Vaření, cvičení, pokusy, hra na nástroje a jiné:
https://www.krouzky.cz/?chosenRegion=&chosenObvod=&chosenSkola=&chosenKrouzek=
Skip přináší další báječný projekt: Čtení proti nudě. Krátká čtení z knih a přiložené úkoly Vám i Vašim dětem přinesou jistě mnoho radosti.
https://www.facebook.com/groups/241336787266830/
Pro rodiče a starší potomky poskytla Městská knihovna v Praze 1300 e-knih ke stažení zdarma.
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni
Pokud se chystáte podpořit nakladatelství a knihkupectví nákupem knížek on-line (a my to vřele doporučujeme:) a nevíte si rady u prvních knih pro nejmenší, můžete se inspirovat na našich stránkách s odkazem k projektu Bookstart.
https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/klubiky-pro-nejmensi/doporucene-knizky
50 aktivit na doma, ovšem s veselostí a nápaditostí skautů.
https://www.skaut.cz/50aktivitdoma/
ČT :D má pro Vás a Vaše děti lecjakou zábavu, my nabízíme odkaz na "Hackni nudu".
https://decko.ceskatelevize.cz/hackni-nudu
Vážení čtenáři,
Na základě nařízení vlády ČR je knihovna od pátku 13. 3. 2020 do odvolání UZAVŘENA.
Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.
Všechny knihy Vám od 13. 3.2020 prodloužíme vic než o měsíc.
ze zpravodaje:
Sotva začaly letní prázdniny, máme na dosah ruky Vánoce. V knihovně se nám vystřídaly nové knihy, jak v podobě nového nákupu, kde jsem se snažila sehnat tituly požadované školáky, tak i doporučené knihy z Kostelce nad Orlicí v podobě výměnných souborů. Hitem dětské literatury je PAX - první knižní série detektivních románů pro mladé čtenáře od skandinávské autorky Asy Larssonové. Z Kostelce máme všech 10 dílů. Do oblíbených sérijních fantasy literárních románů patří 1. série Spirit Animals a 2. série Spirit Animals – Fall of the Beasts (Duchovní zvířata - Soumrak strážců) od skupiny několika autorů v čele s americkým autorem Brandonem Mullem. K půjčení máme po 7 dílech od každé série. Autorky Cassandra Clareová, Holly Blacková se pustily do dobrodružných románů. V seriálovém vydání Magisterium se staly oblíbenými výpůjčkami u žáků prvního stupně. Dospělí čtenáři si rádi vypůjčují zfilmovaná díla dánského autora Jussia Adlera Olsena v sedmi sériích, které budeme mít do jara k mání (Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v lahvi, Složka 64, Marco, Nesmírný a Selfies).
Na vyrábění se mi sešla stejná parta chlapců jako v loňském roce. Chlapce nechávám dělat papírové modely, ke kterým mě hned v září přemluvili. Sami si vyberou, co chtějí v následujícím období lepit. Hromadně jsme psali Ježíškovi a zdobili jsme knihovnu podzimní výzdobou. Do party nám přibyly dvě dívenky, které rády pracují s látkou a vlnou. Osvědčilo se mi obrázkem přiblížit výrobek, aby si dokázaly představit výsledek jejich snažení. Děvčata mají fantazii a tím vznikají originální díla. Od září se scházíme ve stejném čase od 15:00 – 16:30 hod. První vyrábění bylo opět z kaštanů, pak jsme dělali houby, strašidlo, sovičky, deštníky z chlupatých drátků, mikuláše z bambulí, masky čertů. Jsem šťastná, když děti mají radost ze své činnosti a mají co ukázat i doma.
Přeji Vám všem čtenářům krásné prožití vánočních svátků a do nového roku 2020 hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a zejména mnoho pěkných čtenářských zážitků.
ze zpravodaje:
V lednu si děti hrály společenské hry a dodělávaly vystřihovánky akvária. V únoru, stejně jako po celý školní rok, stále lepily zvířecí tematiku - kočku, psa, sovu, medvěda .
Na Velikonoce vyrobily kohoutka z proložek, velikonoční vajíčka z balónků, pomlázky, čarodějnice. Dvě děti se po této změně vyrábění dohodly, že je lepení nebaví a pokračují ve vyrábění. V květnu již všichni malovali na dřevo a zkoušeli jsme ubrouskovou techniku.
29.3.201. proběhla Noc s Andersenem. Poprvé jsme nečetli žádnou knihu. Udělali jsme si večer her a soutěží. Po setkání děti vybarvily želvy z odlitků ze sádry, které následně měly posloužit ke hře Želví závody. Před večeří šly děti navštívit výstavu hraček paní Pleslové. Viděly pokojíčky, kočárky, panenky, autíčka, se kterými si mohli hrát i jejich rodiče, babičky i prababičky, když byli v jejich letech. Nejobdivovanější byl funkční kolotoč ze špulek od nití a postavičky z večerníčků. Dívkám se z výstavy moc nechtělo. Zato chlapci prožívali cestu za tmy s baterkami za větší dobrodružství. Po návratu do knihovny jsme snědli těstoviny a šli do horní zasedací místnosti hrát hry Želví závody. Následovala další hra „Plný kurník“. Vítězem se stal Leošek, který první naplnil kurník slepicemi, protože měl štěstí, že ho nenavštívila liška. Výhra nebyla jednoduchá. Nejdříve se musela získat vajíčka a kuřata. Směnou se získal kohout, aby ochránil kurník před liškou a slepice. Poté jsme si hráli hru „Na trhu v Bezi-Bezo“, „2 v 1 městečko“ na motivy televizní hry Partička. Vysoce vtipná hra byla „Co bys dělal, kdyby …“, „Zmrzlé ruce“, „Básničky“. „Máš minutu!“ s provedením úkolů pomocí morseovky. Čas nám hodně rychle utekl a nezbyl čas na oblíbenou diskotéku. Šli jsme si provést dentální hygienu a oblékli pyžamka a provedli si v knihovně pyžamovou hledačku vajíček. V tomto roce se věnujeme výrobě složitých papírových modelů, které Vám předvedeme o letních prázdninách v knihovně. Výroba některých trvala i více hodin. Časově nejnáročnější byla sova. Vloni zaplavily prostory knihovny papírové modely nejrůznějších velikostí a druhů, především zvířat.
Celé prázdniny jste si mohli prohlédnout díla žáků základní školy. Pro velký úspěch jsem se rozhodla i letos vystavit nové modely našich žáků v otvírací době knihovny.
Celé léto budou k dispozici oblíbené dobrodružné knihy ze série PAX (9 dílů) četba pro mladé čtenáře. Zpět do Kostelecké knihovny budou vráceny až v září nebo v říjnu podle zájmu čtenářů. 10-tý díl bude k dispozici na podzim. Přeji všem pohodové prázdniny plné zážitků, radosti a smíchu. Těším se na Vás v novém školním roce, až se vrátíte plni prázdninových dojmů.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Po telefonické domluvě (Tel. 777 571 326) je možné shlédnout sbírku hraček paní Aleny Pleslové.
ze zpravodaje
První vyrábění po vánočních svátcích jsme věnovali společenským hrám Černý Petr a Člověče nezlob se. Z rolek od toaletního papíru jsme si udělali loutku koníka, motýlka z korálků a papírového papouška. Na Valentýna děti vystřihly hrneček plný papírových květin. Z papíru modelovaly pohled z ponorky do podmořského akvária. Z polystyrénového vajíčka vyřízly berušku. Naše tvoření končilo čtením z časopisu Mateřídouška, kde jsme měli příběhy s rébusy.
V březnu jsme se zaměřili na papírové modely zvířat: ležící panda, stojící pes, který se všem povedl, a tak jsme si udělali i bernardýna se soudkem, jorkšíra, ježka a dva zamilované papoušky na bidýlku. K lepení papírových zvířátek jsem byla přemlouvána nejen v květnu, ale i v červnu a jsem stále. Mám asi lepící partu a děti baví, když jim pod rukama z obyčejného papíru vyroste zvířecí motiv. Je pravda, že některé výrobky zaberou i více času a necháváme si je do více hodin. O prázdninách výrobky dětí budou vystaveny v knihovně.
ze zpravodaje:
O prázdninách jsme měli v prostorách knihovny vystaveny výrobky z papírových modelů, kterými se někteří účastníci vyrábění chtěli podělit s veřejností. Většinou se jednalo o modely se zvířecí tematikou.
Od pondělí 1. 10. 2018 děti začaly vyrábět ve stejném čase jako vloni, od 15:00 hod. do 16:30 hod. Přihlásilo se 7 žáků. Začali jsme bramborovými panáčky, kaštanovými zvířátky. Děti, které chodily vloni, chtěly mladším kamarádům ukázat, jak bylo obtížné vystřihování modelů. Vybraly jim pro začátek křečka, aby ho zvládli během jednoho odpoledne. V lese letos houby nebyly a tak jsme si je udělali z papíru.
Od 1. - 7. října 2018 proběhl 22. ročník Týden knihoven. Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Ten letošní týden byl věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodiči.
V listopadu děti dlabaly dýně, namalovaly bílé gumáky akrylovými barvami, slepily lampióny a měsíc jsme završili výzdobou oken obecního úřadu.
V prosinci si vyrobíme vánoční koule, korálkové ozdoby a přáníčka. V listopadu jsme nakoupili nové knihy, které byly vybrány dle potřeb čtenářů na doporučení škol. Zároveň jsme vypůjčili 150 knih z Kostelce nad Orlicí.
Dne 1. prosince 2018 proběhne 12. ročník celostátní akce Den pro dětskou knihu. Při této příležitosti si budeme předčítat knihu od Pavla Šruta „Verunka a kokosový dědek“.
Milí pohádkoví přátelé, těším se s Vámi všemi na setkání v pátek 29. března 2019 při již devatenácté Noci s Andersenem.
Krásné a bohaté Vánoce a v novém roce hodně čtenářských zážitků a na setkání v knihovně se těší Vaše knihovnice Pavlína.
Proběhlo druhé spaní v knihovně. Četli jsme si tyto pohádky: Jak si pejsek roztrhl kalhoty, O klucích z Domažlic, Jak pejsek a kočička myli podlahu a Jak si pejsek a kočička vařili k svátku dort. Děti doplnily testy v pracovních sešitech a na školní zahradě si předvedly několik dovedností pejsků (chlapců) a kočiček (děvčat) se zapůjčenými švihadly, míči a pálkami líného tenisu.
K věšení prádla nám posloužily prolézačky. Ještě za světla jsme si opekli buřtíky a za tmy jsme hledali zlato. Pejsci schovali poklad kočičkám na jedné straně zahrady a kočičky schovaly pejskům. Myši uschovaly hledačku pro všechny. Po nalezení pokladu jsme se vrátili do zasedačky. Mladší účastnici si šli vyčistit zuby a odebrali se do spacáku a starší četli O pyšné noční košilce. Při čtení o ušpiněné košilce se v okně objevilo strašidýlko. Strašpytlíčci si zatáhli závěs a strach zajedli pudinkem. Poté jsme si povídali a na etapy si chodili čistit zuby a šup do spacáku. Světlo nás probudilo už v sedm hodin a po snídani, kterou nám tentokrát upekla maminka Olinka, se hrála hra z MAS Sdružení splav z.s. . s jednoduchými pravidly a pohádkovým provedením na téma „Putování pod Orlickými horami“.
o půl šesté večer byla osvěta k reflexním prvkům pasivní bezpečnosti pod názvem „Vidět a být viděn“, což je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které za snížené viditelnosti platí dvojnásob. K vlastní škodě se nikdo z veřejnosti příjemného povídání nezúčastnil.
jsme vyslechli přednášku Josefa Hlaváčka o Izraeli nejen po biblických a historických místech prastarých kultur. Například Tel Aviv, Haifa, Jeruzalém, Betlém, Golany, Mrtvé moře a Negevská poušť. Poutavé vyprávění bylo obohaceno historickými znalostmi přednášejícího a vlastními postřehy z cesty.
cestovatelka a fotografka Magdaléna Radostná vyprávěla o cestě ze severu na jih ve Vietmanu. Z promítání jsme sledovali malebnou krajinu posetou rýžovými políčky, místní obyvatele a druhy krojů, rušná, často až hektická, ale nikdy nudná města, starobylé pagody a velký chrám Cao Dai. Zhlédli jsme fotky Cho Lonu a čtvrti Saigonu s tržnicí Binh Tay a chrámem Thien Hau. Pak jsme prohlíželi oblasti delty Mekongu s plovoucím trhem. Americko-vietnamskou válku připomněly tunely Cu Chi. Na jihu nám byla ukázána letoviska Phan Tiet a Ha Long.
proběhla Noc s Andersenem. Měli jsme posunutý termín od celostátního spaní o týden dopředu, protože v následujícím týdnu probíhala taneční soutěž a účastnice by mohly být na soutěži unaveny. Sešli jsme se tradičně v 18:00 hod. Tím začala cesta kolem světa v zemi klokanů. Vytvořili jsme si klokaní kapsu do které jsme si pak vkládali výrobky. Náhle jsme se přesunuli k Eskymákům po stopách arktického jednorožce. Už víme, proč se Eskymáci nezdraví podáním ruky a proč k přežití potřebují kajaky a iglú. Proběhli jsme Africké safari na hřbetu velblouda a opět se ochladili u sněžného muže Yettiho. Děti si natřely tváře barvami a podnikly cestu na válečné stezce za indiány. Utekli jsme ze žraločích spárů pod hladinou oceánu. Večer jsme zakončili vzdělávací hrou pro hráče každého věku pojmenovanou „Všechny vlajky světa“. Kdo správně věděl nebo i uhodl vlajku dle pomocných otázek a obrázku, získal kartu. Poté se hodnotilo, kdo nastřádal nejvíce karet. V knihovně jsme měli hledačku „pštrosích“ vajíček s baterkami a podle tučňáka jsme hledali ledovou kru s dalšími tučňáky v podobě dortu. Děti si připily dětským šampusem a pochutnali si na bonboniéře, protože dva účastníci měli narozeniny. Nejmladší děti si šly vyčistit zuby a vydaly se do říše spánku. Starší si užily diskotéku v knihovně a pět nejodvážnějších přespávalo v prostorách knihovny. Posnídali jsme buchtu od oslovené maminky Renaty a dort „ledová kra“. Před osmou hodinou jsme se přemístili ke mlýnu, kde děti měly připravený program k otevření velikonoční výstavy.
V horní zasedací místnosti proběhlo příjemné posezení a povídání o Číně s Alenkou Joachimsthalerovou z navštívených oblastí Šanghaj, Peking, Xi´an, Guilin a Nanchang. Povídání bylo poutavé a Alenka nám hlavně objasnila život zahraničního studenta v porovnání se životem místních studentů. Kromě pěti let základního vzdělání musí Číňané za další studium platit (existují výjimky pro určité sociální skupiny). Pro rodiny je to velký závazek. Student cítí tuto podporu, která ho zároveň i zavazuje, aby se v budoucnosti zase on postaral o rodiče. Otázka peněz je tedy v Číně přítomná od útlého dětského věku. Studenti se učí a učí a učí, protože život jich samých a jejich rodiny závisí na tom, jak dobře udělají zkoušky.
Žádná, druhá šance neexistuje. Vyprávění bylo zpestřeno možností odzkoušení si hůlek k pojídání popcornu a prohlídkou několika upomínkových předmětů dovezených z Číny.
ze zpravodaje:
První vyrábění po letních prázdninách proběhlo 2. 10. Z kaštanů jsme dělali housenky, bramborového panáčka, papírové sovy, dekorační houby se sádrovou nohou a polystyrénovou hlavičkou. Na dušičky jsme ozdobili domácnosti strašidýlky. Věděli jste, že tento svátek pochází z dob Keltů, i když je víc známý vyřezáváním dýňových duchů a názvem Halloween. Děti mě přemluvily ke kreativnímu vyrábění z papíru, a tak jsme si slepili papírovou sovu. Z červené látky a zeleného filcu si ušily jablíčka, malovaly a zdobily třpytkami z vánočních ozdob, navlékaly korálkové ozdoby, udělaly svého Mikuláše a čertíka a těsně před Vánocemi si uděláme jmenovky v podobě čepiček z vlny.
Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů Z knihovny v Kostelci nad Orlicí máme půjčených dalších 60 beletrii a 60 dětských knih. Tyto dva soubory máme do jara a věřím, že si vyberete nové tituly. Bennett – Deníček prince George, Beuglet – Křik, Blume – V případě neočekávané události, Bratršovský – Lež, Cartland – Ztracena v Londýně, Cass – Dcera, Elita, Koruna, První, Selekce, Siréna, Šťastný až navěky, Cleav e – Všem statečným se odpouští, Colgan – Léto s vůní čerstvého chleba, Connelly – Odvrácená strana konce, De Giovani – Bolest, De Waal – Jmenuji se Leon, Di Fulvio – Dítě, které v noci našlo slunce, Chlapec, který rozdával sny, Eisler – Boží oko, Ekberg – Ztracená, Ekman – Poslední pramen, Enger – Matčiny dary, Smrtelná rána, Flynn – Temné kouty, George – Kniha snů, Přístav naděje, Goldflam – Osudy a jejich pán, Granger – Trosky, Grey – Dopisy, které nikdo nečetl, Grunberg – Mateřská znaménka, Guillou – Velké století, Hamdy – Kyvadlo, Hawdon – Jákobovy karvy, Holetzová – Smrt prokletých, Jackson – Zasluhuje zemřít, Kallentoft – Zack, Karjel – Africká mise, Land – (M)Učednice, Laurens – Zimní romance, Lindstedt – Oneiron, Lowell – Zimní žár, Madeleine – Cukrářova
dcera, Mee – Koupili jsme ZOO, Nesvadbová – Pralinky, Nors – Spojka, dvojka, plyn, Perry – Tajemný cizinec, Poledňáková – Ten, kdo tě miloval, Pospíšilová – Podivná hra, Richardson – Jmenuji se Nikdo, Roberts – Láska nikdy nerezaví, Sarenbrant – 36. týden, Schejbalová – Bonaparťačka, Svěrák – Po strništi bos, Taylor – Zmizelý, Winman – Rok zázraků. Z naučných knih se jedná o Vytrvalost, Hrdinové ve šlunu, Přežila jsem Hitlera, Policistka volá o pomoc. Mezi dětské naučné knihy patří Mikroskopická monstra, Pekelné zvuky, Zrádné síly, Oceán, Země. Mezi dětské příběhy patří Evropské pohádky, Nauč mě mluvit, Pohádky z kouzelné hromádky, Pirátské příhody, Neviditelná bestie, Magický kompas, Tajemné podzemí, Případ pro tebe a Klub tygrů, Hněv Pána ohně, Minotaurus, Věž zkázy, Zrada temného elfa, Téměř ctihodná liga pirátů, Legenda o zubech kapitána krákory, Akta Fowl, Martinka, Pohádky od Erbena, kompletní průvodce líbáním, Nejtěžší překážka, Úhel pohledu, Čtyři a půl kamaráda, Adélka, Adámek a abeceda, Jak andělům zlomit křídla, Mumini: Cesta za tatínkem, Šimon a štěňátko Bára, Vodníček Buližníček, Velká kniha kocoura, Markétka, Dobrodružství mezi piráty, Podivuhodnýá den, Horká stopa, Ríša, Tajemství žlutého kufru, To byl zase mejdan, Senzační reportáže Elvíry, Ježek pospíchálek a želva, Pět holek se loučí, Pohádky zahradního skřítka Pohádky bratří měsíců, Péťa bude koukat, Pokoj s vyhlídkou, Vlčkův sešit špatností, Kaštanový král, Pampeliškový oheň, Sto tajných dvířek, Hádanky a luštěnky. Pro dospívající dívky máme Letní něžnosti, Postel plná růží, Srdcová kluk, Světlíčka a Tmáni, Když spadne kluk rovnou z nebe. Básničky od Kratochvíla - Zapište si za uši. Od Bergera jsme obdrželi knihu 130 let masného průmyslu ve Vamberku. Pan Myšák nám věnoval naučnou literaturu, osobnosti a detektivky. Od paní Motlové jsme dostali sborníky časopisů Udělej si sám.
Již podruhé se ve zpravodaji zmiňuji o moderním open-source knihovním systému KOHA, který je používaný po celém světě a naší knihovnu nemine v roce 2018. Využívá katalog VuFind s CPK, který je součástí projektu Centrálního portálu knihoven. Center je poskytovaný všem českým knihovnám, které používají systém Koha formou služby. Knihovně tak odpadnou všechny starosti technického rázu. Zažádá se o přístup, předá se svému správci systému seznam několika nutných opatření na straně vašeho serveru a může se začít aplikaci využívat. Za zřízení vašeho účtu, ani za využívání služby nebudete platit vůbec nic. Výjimku tvoří služby třetích stran jako je hybridní pošta a odesílání SMS. Ty jsou smluvně ošetřeny s jejich poskytovateli a přímo jim také budete hradit poplatky za čerpání služeb. Vaše data jsou v bezpečí. Připojení do aplikace je zabezpečeno SSL šifrováním, což minimalizuje riziko odposlechnutí nebo zneužití komunikace. Stejně tak napojení na váš systém je řešeno zabezpečeným kanálem.
Překrásné Vánoce plné splněných přání přeji všem dětem i rodičům.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
ze zpravodaje:
Po Vánocích jsme se sešli 9. ledna, kdy jsme si z vlny a rolek od toaletního papíru „upletli“ čepičky. Z průsvitného papíru jsme vymalovali na okno mlýn s točivými lopatkami. Přiblížil se čas karnevalu a tak jsme tvořili vlastní karnevalové masky a posledního ledna si ušili ponožkového pejska. Týden před Valentýnem jsme zdobili z korálků drátěná srdíčka jako zápich. Den před svátkem jsme upletli z papíru dvoubarevné srdce podle dánské předlohy. Pak už ssoustředíme na další přicházející svátek, a to Velikonoce. Háčkujeme pytlíky na vajíčka. Na to, že některé děti držely háček v ruce poprvé, zvládly i tento úkol. Po jarních prázdninách pytlíky zdárně dodělaly. Děti měly radost, že háčkovací techniku zvládly a výrobek dokončily. Poté jsme se vrátili k z papíru, ze kterého jsme pletly hvězdy. Na okno jsme vytvořili girlandu z pěkných překližkových zajíců, kteří díky svému bambulkovému ocásku byli pohlední z druhé strany okna. Také si děti vytvořily přáníčko a týden na to ovečky z vaty.
Po Vánocích jsme se sešli 9. ledna, kdy jsme si z vlny a rolek od toaletního papíru „upletli“ čepičky. Z průsvitného papíru jsme vymalovali na okno mlýn s točivými lopatkami. Přiblížil se čas karnevalu a tak jsme tvořili vlastní karnevalové masky a posledního ledna si ušili ponožkového pejska. Týden před Valentýnem jsme zdobili z korálků drátěná srdíčka jako zápich. Den před svátkem jsme upletli z papíru dvoubarevné srdce podle dánské předlohy. Pak už ssoustředíme na další přicházející svátek, a to Velikonoce. Háčkujeme pytlíky na vajíčka. Na to, že některé děti držely háček v ruce poprvé, zvládly i tento úkol. Po jarních prázdninách pytlíky zdárně dodělaly. Děti měly radost, že háčkovací techniku zvládly a výrobek dokončily. Poté jsme se vrátili k z papíru, ze kterého jsme pletly hvězdy. Na okno jsme vytvořili girlandu z pěkných překližkových zajíců, kteří díky svému bambulkovému ocásku byli pohlední z druhé strany okna. Také si děti vytvořily přáníčko a týden na to ovečky z vaty.
Po čtrnácté jsme se zúčastnili Noci s Andersenem. Tentokrát jsme večer četli Andersenovy pohádky, řekli si několik zajímavostí ze života autora a přečetli si pohádku Ošklivé káčátko, kde si děti uvědomily, že není důležité, jak kdo vypadá, ale jak se chová. V horní zasedačce jsme se napili čaje, připravili spacáky, pyžama a přemístili se na školní zahradu. Po pohádce Císařovy nové šaty (takové pohádky – nepohádky, tak trochu renesanční a soudobé, o tom jaké hodnoty si vybrat a zvolit, aby život nebyl promarněn) jsme ve třech družstvech podle indicií hledali něco voňavého, páchnoucího, něco co lze ohnout, něco rychlejšího než šnek, něco co jde zlomit, něco co lítá, něco co dělá stín, něco ve tvaru srdce, něco většího než A4 papír, plod stromu kaštanu, v čem jsou semena stromů, něco co píše.
Jakmile se setmělo, opekli jsme špekáčky. Po večeři jsme se vrátili do knihovny, tam děti prolezly pavučinou. Nejmladší účastník usnul v horní zasedačce a ostatní s baterkami mezi knížkami našli indicie k další pohádce. Při čtení cínového vojáčka jsme si pochutnali na pudinku. Pak jsme oblékli dobrovolníka do toaletního papíru a hromadným prolézáním mezi provazy udrhly cop. Před spaním si děti přečetly pohádku Princezna na hrášku a uložily se k nejmladšímu spáči. Ráno jsme posnídali kakao a napečené dobrůtky od maminek, kterým děkujeme, tentokrát se nám toho sešlo hodně. Děkuji i paní Myšákové za mléko.
Následující pondělí děti z marcipánu, který nestihly zpracovat, vytvářely postavičky na téma Cínový vojáček.
V květnu jsme slepili ke Dni matek tulipán. Na šňůru si navlékli kočku s tělíčkem spirály, využili hromady ruliček od toaletního papíru k vytvoření stonožky. V květnu rozkvetla okna knihovny vlastnoručně vyrobenými květy z krepového papíru.
Upozorňuji čtenáře, že z knihovny z Kostelce máme do srpna zapůjčeno 150 knih. Kdo má zájem číst, je z čeho vybírat. Budu ráda za další náměty k zakoupení nových titulů v tomto roce. Prosím o informace, jaké knihy byste v knihovně chtěli najít. Dětem přeji prosluněné a odpočinkové prázdniny. Za knihovnu Pavlína Pleslová
ze zpravodaje:
Po čtrnácté jsme se zúčastnili Noci s Andersenem. Tentokrát jsme večer četli Andersenovy pohádky, řekli si několik zajímavostí ze života autora a přečetli si pohádku Ošklivé káčátko, kde si děti uvědomily, že není důležité, jak kdo vypadá, ale jak se chová. V horní zasedačce jsme se napili čaje, připravili spacáky, pyžama a přemístili se na školní zahradu. Po pohádce Císařovy nové šaty (takové pohádky – nepohádky, tak trochu renesanční a soudobé, o tom jaké hodnoty si vybrat a zvolit, aby život nebyl promarněn) jsme ve třech družstvech podle indicií hledali něco voňavého, páchnoucího, něco co lze ohnout, něco rychlejšího než šnek, něco co jde zlomit, něco co lítá, něco co dělá stín, něco ve tvaru srdce, něco většího než A4 papír, plod stromu kaštanu, v čem jsou semena stromů, něco co píše.
Jakmile se setmělo, opekli jsme špekáčky. Po večeři jsme se vrátili do knihovny, tam děti prolezly pavučinou. Nejmladší účastník usnul v horní zasedačce a ostatní s baterkami mezi knížkami našli indicie k další pohádce. Při čtení cínového vojáčka jsme si pochutnali na pudinku. Pak jsme oblékli dobrovolníka do toaletního papíru a hromadným prolézáním mezi provazy udrhly cop. Před spaním si děti přečetly pohádku Princezna na hrášku a uložily se k nejmladšímu spáči. Ráno jsme posnídali kakao a napečené dobrůtky od maminek, kterým děkujeme, tentokrát se nám toho sešlo hodně. Děkuji i paní Myšákové za mléko.
Následující pondělí děti z marcipánu, který nestihly zpracovat, vytvářely postavičky na téma Cínový vojáček.
V květnu jsme slepili ke Dni matek tulipán. Na šňůru si navlékli kočku s tělíčkem spirály, využili hromady ruliček od toaletního papíru k vytvoření stonožky. V květnu rozkvetla okna knihovny vlastnoručně vyrobenými květy z krepového papíru.
Upozorňuji čtenáře, že z knihovny z Kostelce máme do srpna zapůjčeno 150 knih. Kdo má zájem číst, je z čeho vybírat. Budu ráda za další náměty k zakoupení nových titulů v tomto roce. Prosím o informace, jaké knihy byste v knihovně chtěli najít. Dětem přeji prosluněné a odpočinkové prázdniny.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Na začátku roku 2016 Kostelec přešel na nový knihovnický systém Koha. Jedná se o celosvětově nejrozšířenější knihovní systém, který byl do češtiny přeložen knihovníky a studenty v roce 2013. Nemluvím zde jen o službách, jako je například půjčování e-knih. Připravovaný Centrální portál knihoven bude služba, kterou budou moci knihovníci podporovat. Vyhlížím vstříc ambicím a plánům do budoucna, proto se mi libí podání, že kdokoli se může přidat k vývojovému týmu. Koha je označován jako „otevřený knihovní systém“. Náš program Clavius z roku 2005, který používáme, patří do skupiny proprietárních (uzavřených). Jaký je v tom rozdíl? Ten nejzásadnější spočívá v tom, že u otevřených řešení jsou k dispozici zdrojové kódy, zatímco uzavřená řešení tyto kódy úzkostlivě střeží. Dostupnost kompletního kódu a dokumentace umožní knihovníkům pochopit chování systému a podílet se na jejím vývoji. O zachování logické struktury než se kód dostane do veřejného finálního balíku. Jednotlivě propojené moduly jsou pojmenovány: kompletní webové rozhraní, katologizace dokumentů, správa autoritních záznamů, výpůjční protokol a správa čtenářů, evidence periodik a předplatného, správa rozpočtů, akvizičních návrhů a objednávek, e-mailové, SMS a tištěné notifikace čtenářům, modul pro revize, tisk čárových kódů a čtenářských průkazů, statistické výstupy a jejich tvorba a přizpůsobení na míru, centrální modul pro administraci systému. Rozdíl se nechá přiblížit mezi wikipedií a klasickou tištěnou encyklopedií. Dolepovat si případné změny významů do již vytištěné a svázané knihy je vždycky problém.
Čas letí jak splašený. Opravdu ten čas uběhl neuvěřitelně rychle. Sotva začaly letní prázdniny máme na dosah ruky vánoce. V knihovně se nám vystřídaly nové knihy jak v podobě nového nákupu, kde jsem se snažila sehnat tituly požadované školáky tak i doporučené knihy z Kostelce nad Orlicí v podobě výměnných souborů. Knihovna nemá za poslání jen půjčovat knihy. Snažíme se z ní dělat místo, kde se lidé scházejí, komunikují, dozvídají se nové věci a smysluplně tráví svůj volný čas. Když vidím rodiče, kteří mi jako školáci pomáhali obalovat knihy, předčítali pohádkové příběhy, přespávali při |prvních Nocích s Andersenem je to zvláštní pocit koloběhu života. Uteče pár let a jejich děti budou shánět doporučenou četbu do školy a navštěvovat knihovnu stejně jako oni. Asi právě proto se mi prostředí knihovny nestalo rutinou. Noví prvňáčci jsou skvělí dovedové. Když vytáhnu k tvorbě látku, vlnu na bambule, vykulí oči a už dopředu vědí, že to nebudou dělat a že to neumí. Nezapomenou mi to včas oznámit.... vtipné je, jak se umí podcenit a jak každým rokem to zkouší jiné tváře. Přitom, když odzkouší dle
svých možností něco nového vyrobit, zvládnou svoji činnost stejně rychle jako starší školáci. Opět mám skvělou partu, starší pomáhají mladším, a na konci školního roku budeme trochu víc zruční. Řekla bych, že se víc soustředí na činnost, kterou jim popíši a vysvětlím. Osvědčilo se mi obrázkem přiblížit výrobek, aby si dokázaly představit co jim má pod rukama vzniknout. Každý výrobek je originál dle představ výtvarníka a rozhodně mohu říct, že fantazie dětem nechybí.
Od září jsme si udělali postavičky z krabic od čaje, včeličky z proložek na vajíčka, postavičky z kukuřice se slušivým kloboukem z látky, panenky ze šustí, odzkoušeli jsme nejjednodušší skládačku origami Jeřába, podzimní skřítky v podobě kloboučků, dekoračního draka, z rolek od toaletního papíru máme čertíky, ti rychlejší stihli anděla i Mikuláše. Poslední listopadové vyrábění jsme si vyrobili masky na čertovské rojení, které proběhne 5.12.. Jsem šťastná, když děti mají radost ze své činnosti a že mají co ukázat i doma. Sledovala jsem se zájmem, když zdobily dřevěné bedýnky na oknech obce. Teď, jak píši článek, prošla pod okny školní družina a šikulkové oznamovali svým spolužákům tak tohle jsme dělali a nezapomněli mi přes okno zamávat. Děti, také mávám a přeji Vám všem a všem čtenářům krásné prožití Vánočních svátků a do Nového roku 2017 hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a zejména mnoho pěkných čtenářských zážitků.
Za knihovnu zapsala Pavlína Pleslová
Stav knihovního fondu k 31. 12. 2015 byl 2647 ks knih. V roce 2015 bylo zakoupeno 83 ks nových.
V úvodu se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti knihovny. Díky stavebním úpravám byla knihovna otevřena od srpna až po rekonstrukci budovy. Za nové knihy se utratilo 9.196,00 Kč. Další položkou v hodnotě 2.206,00 byl nákup materiálu k soutěžím (nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek). Za občerstvení při akcích pro děti se utratilo 1.013 Kč. V knihovně je registrováno 28 dospělých čtenářů a 12 do patnácti let. V loňském roce jsme si s knihovnou v Kostelci nad Orlicí vyměnili 4 soubory po 50 knihách.
statistika výpůjček: |
Rok 2015 |
Rok 2014 |
Rok 2013 |
Výpůjčky celkem |
277 |
525 |
774 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
15 |
27 |
26 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
218 |
384 |
617 |
Naučná literatura dětem |
1 |
4 |
15 |
Krásná literatura dětem |
43 |
110 |
116 |
Čtenáři do 15 let |
182 |
322 |
440 |
Čtenáři nad 15 let |
70 |
100 |
103 |
První pondělky v lednu jsme nevyráběli, ale hráli společenské hry (kostky, člověče nezlob se, pexeso a karty). Od 18. 1. jsme předčítali knihu „Děti hrají divadlo“ a určovali si postavy k představení. Připravili jsme si dvě dějství ze hry „Vašek cestovatel mezi lidojedy“. Hlavního hrdinu Vaška cestovatele ztvárnil Vojta Červinka. Jana Trejtnarová byla tlumočnicí Ma-Tva Huba, Adélka Langrová se stala náčelnicí Rukafuč, Kuba Červinka zvládl vypravěče, Lukáš Plíhal, Tomáš Resl, Petra Havlová, Katka Novotná, Zuzanka a Barunka Sršňová byli lidojedi z ostrova Mňamity Papity.
V druhém dějství se vypravěč vyměnil s Vaškem a přibyla postava kouzelnice Sója (vegetariánka mezi lidojedy). Tuto roli zvládla Zuzanka, která přiměla lidojedy pěstovat na poli sóju a z této rostliny lidojedi vyráběli maso. Děti divadélko zvládly na jedničku. Kuba v podvečer připravil kouzlení. Vyplnil prostor před večeří. Zaujal nás perfektně provedenými kouzly, kdy vznikla i rekvizita k divadelnímu představení – moře (modrá emulze). Domluvili jsme se na příští spaní Noc s Andersenem, že se budeme hromadně učit kouzlit.
Od 1. 2. do 15. 2. jsme v knihovně nevyráběli z důvodu nemoci. Protože v nás doutná jiskřička kreativity a v knihovně máme „pidi lidi“, zauvažovali jsme, jak využít hromady ruliček od toaletního papíru. Vznikly z nich ovečky, kosáci a krásné vlněné čepičky, aniž bychom uměli plést. V březnu jsme se již zabývali velikonoční tematikou. Vyšívaná látková vajíčka, papírová slepička s vyfouknutým vejdunkem a velikonoční zajíc.
V dubnu rozkvetla okna knihovny vlastnoručně vyrobenými květy z krepového papíru. Po třinácté jsme se zúčastnili noci s Andersenem, která proběhla z organizačních důvodu o týden déle než v celé republice. Přespali jsme 8. 4. 2016 a noc jsme směřovali k domluvenému kouzlení podle časopisů „Pojď si hrát“. Nejprve jsme si vyrobili kouzelnickou hůlku a čepici. Tyto dvě rekvizity zabraly hodně času. Pak jsme přešli na samotná kouzla. Podle knihy kouzel jsme zvládli číst myšlenky, matematicky jsme dopočítávali čísla z pěti proužků papíru, proměnili jsme vodu v led, hádali čísla na hozených kostkách. Namočený hrneček skrýval suchý šátek, pomocí magnetu nám drží hůlky na barovém pultu v zasedací místnosti. V rámci školy kouzel jsme vyplňovali rebusy, složili si hru staň se mágem a zavítali do vědeckých pokusů s výrobou gumového vajíčka, pohyblivých zápalek, nafukovače balónku pomocí kypřícího prášku do pečiva, určování kyselosti a zásaditosti, vyrobili si neviditelný inkoust v tajném písmu a obarvili bílé macešky barvou na vajíčka. Když došlo na samotné kouzlení ze strany „kouzelníčků“ projevila se stydlivost.
Jeden řekl, že kouzlit nebude, že se stydí a přidali se k němu další účastníci. Kouzlení jako představení před druhými neproběhlo. Místo toho jsme zhlédli kouzlení s holuby. Unavili jsme se diskotékou. Zopakovali jsme si hru z ledna „Městečko Palermo“. Děkujeme Kubovi za chutnou bábovku k snídani a maminkám za dobrůtky na večer. 19. 4. proběhla beseda o rostlinách. Poslechli jsme si několik zkušeností paní Soni Mrštné, která nás naučila, jak nakládat s bylinkami a jak je správně používat v domácnosti. 25. 4. jsme vyráběli malé čarodějnice a netopýra z proložek na vajíčka. V květnu jsme vytvořili papírová házedla podle časopisu ABC,
malovali na kameny a obklady. Ušila jsem závěsy na okna a závěs do výklenku k zakrytí banánových krabic v policích. Chtěla bych poděkovat za věcné dary.
Upozorňuji čtenáře, že z knihovny z Kostelce máme do srpna zapůjčeno 150 knih. Kdo má zájem číst, je z čeho vybírat. Budu ráda za další náměty k zakoupení nových titulů v tomto roce. Prosím o informace, jaké knihy byste v knihovně chtěli najít. V sobotu 18. 6. od 9:30 do 14:00 hod. se koná při příležitosti 660 let obce den otevřených dveří, na který Vás srdečně zvu. Dětem přeji prosluněné a odpočinkové prázdniny. Za knihovnu Pavlína Pleslová
Paní Soňa Mrštná nás naučila jak nakládat s bylinkami a jak je správně použít. Proběhla beseda o rostlinách. Poslechli jsme si několik zkušeností paní Soni Mrštné, která nás naučila, jak nakládat s bylinkami a jak je správně používat v domácnosti.
Po třinácté jsme se zúčastnili noci s Andersenem, která proběhla z organizačních důvodu o týden déle než v celé republice. Přespali jsme 8. 4. 2016 a noc jsme směřovali k domluvenému kouzlení podle časopisů „Pojď si hrát“. Nejprve jsme si vyrobili kouzelnickou hůlku a čepici. Tyto dvě rekvizity zabraly hodně času. Pak jsme přešli na samotná kouzla. Podle knihy kouzel jsme zvládli číst myšlenky, matematicky jsme dopočítávali čísla z pěti proužků papíru, proměnili jsme vodu v led, hádali čísla na hozených kostkách. Namočený hrneček skrýval suchý šátek, pomocí magnetu nám drží hůlky na barovém pultu v zasedací místnosti. V rámci školy kouzel jsme vyplňovali rebusy, složili si hru staň se mágem a zavítali do vědeckých pokusů s výrobou gumového vajíčka, pohyblivých zápalek, nafukovače balónku pomocí kypřícího prášku do pečiva, určování kyselosti a zásaditosti, vyrobili si neviditelný inkoust v tajném písmu a obarvili bílé macešky barvou na vajíčka. Když došlo na samotné kouzlení ze strany „kouzelníčků“ projevila se stydlivost. Jeden řekl, že kouzlit nebude, že se stydí a přidali se k němu další účastníci. Kouzlení jako představení před druhými neproběhlo. Místo toho jsme zhlédli kouzlení s holuby. Unavili jsme se diskotékou. Zopakovali jsme si hru z ledna „Městečko Palermo“. Děkujeme Kubovi za chutnou bábovku k snídani a maminkám za dobrůtky na večer.
Od 18. 1. jsme předčítali knihu „Děti hrají divadlo“ a určovali si postavy k představení. Připravili jsme si dvě dějství ze hry „Vašek cestovatel mezi lidojedy“. Hlavního hrdinu Vaška cestovatele ztvárnil Vojta Červinka. Jana Trejtnarová byla tlumočnicí Ma-Tva Huba, Adélka Langrová se stala náčelnicí Rukafuč, Kuba Červinka zvlád vypravěče, Lukáš Plíhal, Tomáš Resl, Petra Havlová, Katka Novotná, Zuzanka a Barunka Sršňová byli lidojedi z ostrova Mňamity Papity.
V druhém dějství se vypravěč vyměnil s Vaškem a přibyla postava kouzelnice Sója (vegetariánka mezi lidojedy). Tuto roli zvládla Zuzanka, která přiměla lidojedy pěstovat na poli sóju a z této rostliny lidojedi vyráběli maso. Děti divadélko zvládly na jedničku. Kuba v podvečer připravil kouzlení. Vyplnil prostor před večeří. Zaujal nás perfektně provedenými kouzly, kdy vznikla i rekvizita k divadelnímu představení – moře (modrá emulze). Domluvili jsme se na příští spaní Noc s Andersenem, že se budeme hromadně učit kouzlit.
Dne 9. 7. 2015 jsme vrátili knihovní fond ze sběrného dvora zpět do knihovny. Nastěhovali jsme regály a knihy z krabic rozdělili do polic dle zařazení na původní místa. V menší místnosti je dětská literatura a ve větší beletrie a naučná literatura. Od této doby jsme byli schopni půjčovat knihy veřejnosti. Týden na to jsme vyklidili kancelář a nezbytné věci nastěhovali do prostor knihovny, aby obecní úřad současně s knihovnou mohl být v provozu. Skříně a šanony z kanceláří byly umístěny v zasedací místnosti. V kancelářích došlo k rekonstrukci sádrokartonových podhledů, k pokládce podlah a vymalování. Dne 3. 8. 2015 jsme opět přenášeli věci zpět a od středy byla knihovna otevřena pro veřejnost.
V pátek 4. 9. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Ivan Bok z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.
Od pondělí 21. 9. 2015 jsme začali vyrábět ve stejném čase jako vloni od 15:00 hod. do 16:30 hod. Přihlásilo se 9 žáků. Začali jsme papírovými princeznami, bramborovými panáčky, kaštanovými zvířátky, ježky s jablky a lampion ve tvaru houby završil podzimní vyrábění v říjnu. V tomto měsíci jsme nakoupili nové knihy, které byly vybrány dle potřeb čtenářů na doporučení škol. Zároveň jsme vypůjčili 150 knih z Kostelce nad Orlicí.
V listopadu jsme vyráběli panáčky ze šišek, myšky z chemlonu, sluníčka z modelitu, vánoční ozdoby z ořechů, papírový řetěz s Mikulášem a masky čertů. V prosinci si uděláme vánoční koule, korálkové ozdoby a přáníčka. Děti knihovnu ozdobily papírovými ozdobičkami. Děti mě přemlouvají k čertovskému spaní v knihovně. Jsme domluveni, že si užijeme společnou noc až v lednu a to 22. 1. 2016 a nebude se jednat o akční noc, ale o klidné lednové čtení na polštáři. Kniha je klíč, který otvírá zámky k našim snům. Propojíme čtení s pochopením děje a divadelním předvedením události, kde se však fantazii meze nekladou. Poslouží nám k tomu kniha Verunka a kokosový dědek od Pavla Šruta. Bude se jednat o čtení s porozuměním. O čem byla ta knížka? Co jsi se dočetl v tom článku? Takové a podobné otázky jste jistě položili i museli zodpovědět nesčetněkrát v životě. Jak srozumitelně zachytit a vyjádřit to nejdůležitější tak, aby nám porozuměli naši přátelé, rodina a vlastně všichni lidé, se kterými v běžném životě přijdeme do styku. A jak se od prostého shrnutí dostat k vystižení toho podstatného, co činí naši odpověď skutečně zajímavou.
Další ročník Noci s Andersenem proběhne v pátek 1. 4. 2016 a tématem 16. ročníku pohádkové Noci s Andersenem bude 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. A jak se to tak hezky spojuje, 40. výročí oslaví také filmová verze
pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli. Samozřejmě jako vždy budeme připomínat během pohádkového nocování i další jubilanty, mezi které patří Jan Vodňanský, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Jaroslav Seifert, Alois Jirásek, Jan Karafiát či velikánské výročí narození Karla IV. Možná Vás bude inspirovat i výročí vzniku profesionálního Hasičského sboru (1856). Jednalo se o první hasičský sbor nejen v českých zemích, nýbrž v celé rakouské monarchii. Leitenbergerova přírucka Das freiwillige Pompiers-Corps z roku 1855 (český překlad vyšel v roce 1856 pod názvem Dobrovolný sbor hasičů) se stala manuálem k zakládání dalších hasičských sborů v Čechách.
Již teď se těším na dvě noci 22. 1 .2016. Noc s porozuměním a na Apríla (pátek 1 .dubna 2016) na noc s Andersenem. Krásný stromek, zlaté jmelí, za okny ať sníh se bělí. Stálé zdraví, pevný krok ať provází Vás celý rok. Krásné Vánoce a šťastný Nový rok přeje Pavlína Pleslová
Pravidelné pondělní vyrábění naše knihovna dětem zachovává ve stejném čase i dni.
Dne 9. 7. 2015 jsme vrátili knihovní fond ze sběrného dvora zpět do knihovny. Nastěhovali jsme regály a knihy z krabic rozdělili do polic dle zařazení na původní místa. V menší místnosti je dětská literatura a ve větší beletrie a naučná literatura. Od této doby jsme byli schopni půjčovat knihy veřejnosti. Týden na to jsme vyklidili kancelář a nezbytné věci nastěhovali do prostor knihovny, aby obecní úřad současně s knihovnou mohl být v provozu. Skříně a šanony z kanceláří byly umístěny v zasedací místnosti. V kancelářích došlo k rekonstrukci sádrokartonových podhledů, k pokládce podlah a vymalování. Dne 3. 8. 2015 jsme opět přenášeli věci zpět a od středy byla knihovna otevřena pro veřejnost.
V pátek 4. 9. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Ivan Bok z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.
Od pondělí 21. 9. 2015 jsme začali vyrábět ve stejném čase jako vloni od 15:00 hod. do 16:30 hod. Přihlásilo se 9 žáků. Začali jsme papírovými princeznami, bramborovými panáčky, kaštanovými zvířátky, ježky s jablky a lampion ve tvaru houby završil podzimní vyrábění v říjnu. V tomto měsíci jsme nakoupili nové knihy, které byly vybrány dle potřeb čtenářů na doporučení škol. Zároveň jsme vypůjčili 150 knih z Kostelce nad Orlicí.
V listopadu jsme vyráběli panáčky ze šišek, myšky z chemlonu, sluníčka z modelitu, vánoční ozdoby z ořechů, papírový řetěz s Mikulášem a masky čertů. V prosinci si uděláme vánoční koule, korálkové ozdoby a přáníčka. Děti knihovnu ozdobily papírovými ozdobičkami.
Děti mě přemlouvají k čertovskému spaní v knihovně. Jsme domluveni, že si užijeme společnou noc až v lednu a to 22. 1. 2016 a nebude se jednat o akční noc, ale o klidné lednové čtení na polštáři. Kniha je klíč, který otvírá zámky k našim
snům. Propojíme čtení s pochopením děje a divadelním předvedením události, kde se však fantazii meze nekladou. Poslouží nám k tomu kniha Verunka a kokosový dědek od Pavla Šruta. Bude se jednat o čtení s porozuměním. O čem byla ta knížka? Co jsi se dočetl v tom článku? Takové a podobné otázky jste jistě položili i museli zodpovědět nesčetněkrát v životě. Jak srozumitelně zachytit a vyjádřit to nejdůležitější tak, aby nám porozuměli naši přátelé, rodina a vlastně všichni lidé, se kterými v běžném životě přijdeme do styku. A jak se od prostého shrnutí dostat k vystižení toho podstatného, co činí naši odpověď skutečně zajímavou.
Další ročník Noci s Andersenem proběhne v pátek 1. 4. 2016 a tématem 16. ročníku pohádkové Noci s Andersenem bude 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. A jak se to tak hezky spojuje, 40. výročí oslaví také filmová verze
pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli. Samozřejmě jako vždy budeme připomínat během pohádkového nocování i další jubilanty, mezi které patří Jan Vodňanský, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Jaroslav Seifert, Alois Jirásek, Jan Karafiát či velikánské výročí narození Karla IV. Možná Vás bude inspirovat i výročí vzniku profesionálního Hasičského sboru (1856). Jednalo se o první hasičský sbor nejen v českých zemích, nýbrž v celé rakouské monarchii. Leitenbergerova přírucka Das freiwillige Pompiers-Corps z roku 1855 (český překlad vyšel v roce 1856 pod názvem Dobrovolný sbor hasičů) se stala manuálem k zakládání dalších hasičských sborů v Čechách.
Již teď se těším na dvě noci 22. 1 .2016. Noc s porozuměním a na Apríla (pátek 1 .dubna 2016) na noc s Andersenem. Krásný stromek, zlaté jmelí, za okny ať sníh se bělí. Stálé zdraví, pevný krok ať provází Vás celý rok. Krásné Vánoce a šťastný Nový rok přeje Pavlína Pleslová
Protokol o provedení revize knihovního fondu ze dne 29.6. 2015 knihovní fond má 2647 svazků
Ve dnech 15. 3. 2015 se děti začaly dotazovat na Noc s Andersenem. Zaujal mě zájem od spáčů a začala jsem hledat náhradní prostor, kde jsou toalety a možná kuchyňka. V budově školy je nejvhodnější mateřské centrum, který se nechá zvětšit o místnost ke spaní ze školky. Dořešit se muselo pojištění k pohybu dětí v prostorách školy v noci. Také jsme přizpůsobili termín konání, protože v mateřským centru 27.3. proběhla výměna okna, což je oficiální termín určený v celé Evropě ke spaní s Andersenem. Tento rok se jednalo o 15. jubilejní pohádkovou noc. V tomto roce bylo 1.165 registrovaných míst v ČR a připomínáme si 210. výročí narození Hanse Christiana Andersena také 100. výročí narození českého autora Jana Drdy. Naše pohádkové šílenství vypuklo 24. 4. 2015 v Mateřském centru o měsíc později. Do budovy jsme měli vstup ze školní zahrady a využili jsme ke spaní jednu místnost ze školky. Za celou noc si ani jedno dítko nevzpomnělo na maminku a nikdo z předškolních dětí nezabrečel. Zřejmě dobře znají prostor své školky. My jsme četli knihu „............“, která se čte na přeskáčku dle rozhodnutí vyřešení matematických rébusu a úkolů. Pokud jsme se špatně rozhodli, článek nás vrátil zpět do děje knihy. Nesmělo chybět půlnoční hledání pokladu. Starší čtenáři vytvořili mladším stezku odvahy po školní zahradě za světel baterek a svíček uschovaných v zavařovacích sklenicích. Kuba tradičně upekl bábovku ve tvaru hradu a z místního kravína jsme dostali mléko na pudink ke snídani.
kde jsou uskladněny na dřevěných proložkách v suché místnosti, aby nedošlo k poškození. Výměnné soubory z Kostelce nad Orlicí byly vráceny zpět knihovně na konci ledna. Za první pololetí v roce 2015 se již nestihl vyměnit soubor, na základě rekonstrukce budovy. Od 26. 1. 2015 v knihovně nevyrábíme. Místo činností jsme s dětmi uklízely knihy do banánových krabic podle kategorii. Každou bednu máme očíslovanou a po našem působení vzniklo 84ks banánových beden, přetažených folií, aby nedošlo k poškození obsahu. Banánové krabice jsme obdrželi od paní Reslové a folii jsme dostali od fi Tekam. Dne 2. 2. 2015 bedny byly traktorem převezeny do náhradního prostoru ve „Sběrném dovře“. Ve dvou místnostech naší knihovny vzniklo zázemí pro řemeslníky a sklad stavebního materiálu pro rekonstrukci obecního úřadu. Stavba byla započata 9. 2. 2015 v půdních prostorách. Knihovna se stala na 17 dní skladištěm skelné vaty. Na 14 dní skladovala sádrokartonové desky do podkroví. Poté se stala zázemím pro řemeslníky přes topení. Dne 20.2.2015 proběhla výměna oken ze Stavony. Knihovna posloužila ke skladování desek k obložení venkovní fasády, odpadních trubek a různého stavebního materiálu.
V každém případě sloužila jako zázemí pro řemeslníky v jarních dnech, kde bylo možné uvařit teplý čaj či ohřát polévku. Dne 27. 5. 2015 se prostor vyklidil od regálů a zbytku nábytku. Dne 29.5.2015 nastoupili elektrikáři poté se do prací pustili zedníci. Musela se vysušit zeď mezi zasedací místností a nově opravit. Část byla otlučena na cihly a ušena. 3.6.2015 došlo k pokládce dlažby a spárování. Dne 15.6.2015 byla knihovna vymalována opět žlutou barvou. Po vytištění zpravodaje dojde ke stěhování knih zpět do knihovny. Při této příležitosti dojde k inventuře knihovního fondu s pomocí Kostelecké knihovny. Po pěti měsících se knihovna promění na kancelář obecního úřadu. Dne 20.7.2015 dojde k rekonstrukci poslední místnosti v budově a to kanceláře. Obecní knihovna bude pro veřejnost otevřena od 1.8.2015.
V září proběhl nákup nových knih. Veškeré peníze, určené knihovně se investovaly do dětské literatury. Knihy byly vybrány dle potřeb čtenářů na doporučenou četbu a z projektu čtení pomáhá. Přesto jsou tituly některých žádaných knih, které v naší knihovně ještě chybí.
Od 15. září vyrábíme v knihovně od 15:00 hod do 16:30 hod.. Přihlásilo se 8 žáků a dochází k nám jedna dívenka ze školky. Začali jsme jednoduchými přírodninami lepením zvířátek z listí, zmenšenou zahrádkou, oblíbená kaštanová zvířátka, postavičky z kukuřice.
V říjnu mi děti předvedly, co je možné vyrobit z gumiček, vystřihovánky z papíru ukázaly, jak je možné si vytvořit vlastní panenku a k ní oblečení.
V listopadu jsme ušili malá strašidla, 24. 11. děti napsaly Ježíškovi, vyrobily Mikuláše, vánoční ozdoby (zvoneček, andělíček ze skořápek) a namalovaly obrázky na sklo.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve dne 15. 10. 2014 hostila nejlepší zaměstnance knihoven v kraji. Dobrovolníci z neprofesionálních knihoven i knihovníci z těch profesionálních převzali ocenění Knihovník / Knihovnice Královéhradeckého kraje roku 2014. O přidělení čestného titulu rozhoduje každý rok komise složená ze zástupců krajské knihovny a regionálního výboru SKIP. V kategorii neprofesionální knihovny jsme byli nominováni za okres okr. Rychnov nad Kněžnou. Jedná se o druhé ocenění naší knihovny relativně v krátkém období mého působení. První ocenění jsme dostali v roce 2006 za vzorné vedení obecní knihovny. Přeji pěkné vánoční prázdniny a dětem hodně dárků pod stromečkem.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
V roce 2014 s tímto modelem Roman Plesl vyhrál krásné třetí místo v závodech SCSA Spring Open 2014 v Cíně Sportsmann Clase. Na závody přijel nový účastník kategorie F3K, Roman Plesla který též vyrábí své vlastní modely DESTINY (Osud). Byl již na závodech v Dánsku, kde se konalo mistrovství světa F3K. Soutěžní házedlo pojmenované Destiny vyrábí Roman Plesl, snad největší fanda a nadšenec kategorie F3K (házecí kluzáky řízené rádiem). Destiny je určeno pro soutěžní i rekreační létání se starty s otočkou. Takový model v sobě musí nést protichůdné vlastnosti, např. nízkou hmotnost x pevnost, velmi dobrou ovladatelnost x stabilitu. Vývoj modelu splňujícího tyto vlastnosti trval dva roky. článek vyšel i v novinách Vyprávění o závodech a olympijském městě Sanshui
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve dne 15. 10. 2014 hostila nejlepší zaměstnance knihoven v kraji. Dobrovolníci z neprofesionálních knihoven i knihovníci z těch profesionálních převzali ocenění Knihovník / Knihovnice Královéhradeckého kraje roku 2014. O přidělení čestného titulu rozhoduje každý rok komise složená ze zástupců krajské knihovny a regionálního výboru SKIP. V kategorii neprofesionální knihovny jsme byli nominováni za okres okr. Rychnov nad Kněžnou. Jedná se o druhé ocenění naší knihovny relativně v krátkém období mého působení. První ocenění jsme dostali v roce 2006 za vzorné vedení obecní knihovny.
Listování: 1.9., 8.9., 15.9., 22.9. a 29.9. Letošní rok pondělního čtení byl pro naši knihovnu první, ale zdaleka ne poslední. Na příští školní rok jistě připojíme ke čtení knih tzv. listování. Zajímavou formu, jak upoutat pozornost ke čtení, kde je v podstatě mezioborový žánr mezi literaturou a divadlem, kdy děti jako „herci“ čtou knihu, kterou zároveň hrají. K jejich představě poslouží vlastnoručně vyrobené masky.
Malírna: V srpnu 4.8., 11.8., 18.8. a 25.8. je součástí dětského oddělení nově připravena tzv. malírna, kde jsou vítáni všichni výtvarníci. V té si můžete malovat, pravidelně každé pondělí od 10:00 do 11:30 hod.. Můžete přijít kdokoliv a vstupné je 20,- Kč příspěvek na temperové barvy.
Od 1. do 7. června se uskutečnil Týden čtení dětem. Letošní ročník je již třetí, který společnost „Celé Česko čte dětem“, pořádá. Hlavním cílem této akce je motivace dětí, ale i mládeže a dospělých ke čtení kvalitní literatury. I my jsme se snažili přispět k přiblížení literatury a skrytých dobrodružství v knihách dětem a to právě v rámci akce Týdne čtení. Mezinárodní týden čtení dětem nemá v Evropě obdobu. Toto setkání zahájilo mezinárodní projekt na evropské úrovni s názvem „All of Europe Reads to Kids" aneb „Celá Evropa čte dětem". Cílem Mezinárodního týdne čtení dětem bylo zahájení trvalé mezinárodní spolupráce organizací, které svými činnostmi a aktivitami vychovávají k lásce k literatuře a prostřednictvím společného čtení budují pevné vazby v rodině.
v pátek 4. 4. 2014 proběhla oblíbená Noc s Andersenem. Tentokrát jsme se věnovali soutěžím dvou družstev, která sháněla indicie k dohledání velkého pokladu. Poprvé jsme měli pojištění i mimo budovu knihovny a tak jsme si mohli dovolit využít venkovní prostranství k soutěžím. Počasí nám moc nepřálo, proto některé soutěže jsme provedli v zasedací místnosti. Poklad tentokrát byl uschován mimo budovu obce a tak jsme museli i kopat krumpáčem a odhrnovat hlínu lopatou, abychom se dostali k další nápovědě. Musím pochválit kluky, kteří se dokázali postarat o bojácnější holčičky a dovedli je k ukrytému pokladu. Zpestření při hledání pokladu byl i nalezený malý ježek, který zmateně pobíhal díky světlům z baterek.
Od 1. do 7. června se uskutečnil Týden čtení dětem. Letošní ročník je již třetí, který společnost „Celé Česko čte dětem“, pořádá. Hlavním cílem této akce je motivace dětí, ale i mládeže a dospělých ke čtení kvalitní literatury. I my jsme se snažili přispět k přiblížení literatury a skrytých dobrodružství v knihách dětem a to právě v rámci akce Týdne čtení. Mezinárodní týden čtení dětem nemá v Evropě obdobu. Toto setkání zahájilo mezinárodní projekt na evropské úrovni s názvem „All of Europe Reads to Kids" aneb „Celá Evropa čte dětem". Cílem Mezinárodního týdne čtení dětem bylo zahájení trvalé mezinárodní spolupráce organizací, které svými činnostmi a aktivitami vychovávají k lásce k literatuře a prostřednictvím společného čtení budují pevné vazby v rodině.
Některé děti jsou zvídavé a rády by si chtěly napsat svoji vlastní knihu. Mám zde radu, jak uskutečnit svůj sen. Jako spisovatel musíte být vybaven určitými vlastnostmi a dovednostmi: odhodláním, představivostí, musíte mít dostatečnou slovní zásobu a znát gramatiku. Všichni sice umíme psát, ale psát příběhy není tak snadné, jak se může zdát. Než začnete, vytvořte si nejdříve dějovou linii příběhu (tzv. osnova). Tak budete vědět, jak má vaše kniha končit. To přitom samozřejmě nevylučuje, že v průběhu psaní budete příběh obohacovat o další myšlenky. Po sepsání si knihu několikrát přečtěte. Každá věta může být vždy napsaná lépe. Požádejte přátele, aby si vaše dílo přečetli a řekli vám svůj názor. Jakmile máte knihu hotovou, můžete ji publikovat zdarma na ShopMyBook, nebo ji můžete prodávat celosvětové veřejnosti, to už záleží na každém jedinci.
U nás v Záměli ve středu 2.10.2013 od 17 hodin do obecní knihovny pozveme Josefa Lukáška se svými pohádkami a zajímavým vyprávění dokaže zaujmout v každém věku a hlavně večery s ním jsou přínosem.
Prožijeme čarovný podzimní večer s východočeskými pohádkáři tzv. literární maratón v originálním pojetí pro dospělé i dětské čtenáře jako bonus připraveno krátké filmové nahlédnutí do života a tvorby známé spisovatelky Marie Kubátové
hosté večera:
Marta Pohnerová - autorka pohádek z hradeckých parků a sadů, výtvarnice z Hradce Králové
Iva Vávrová - autorka pohádkového příběhu "O čarodějce, která zaspala století", původním povoláním knihovnice z Rychnova nad Kněžnou
Josef Lukášek - prozaik, pohádkář, pedagog z Bystrého u Dobrušky
Od 7. 10. 2013 jsme zavedli pravidelná společná čtení. Některé děti zůstávají na čtení Ferdy Mravence, které probíhá v půlhodince po vyrábění. Někdy se stane, že ti pomalejší při čtení dodělávají svoje výrobky. V tomto případě se už dvakrát čtení ujali dorostenci Kuba s Janou a střídavě pročítali další kapitoly mladším dětem, abychom se dověděli, co sympatický mravenec prožije.
Stejným způsobem, jak je hlídaná Noc s Andersenem, tak si někteří čtenáři hlídají týden knihoven. Tento rok se koná ve dnech od 30. 9. do 6. 10. 2013. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá již 17. ročník celostátní akce na podporu četby a knihoven. V centru našeho zájmu jsou především naši čtenáři. Ve větších městech jako loni tak i letos bude připraven pro každou cílovou skupinu jiný program. Pro seniory, pro rodiče na rodičovské dovolené, pro děti, pro handicapované, pro celou rodinu pro národnostní a jazykové menšiny. Cílem aktivit knihoven na podporu knih a čtenářství je nabídnout atraktivní využití volného času nejen novým čtenářům, ale pečovat hlavně o naše čtenáře stávající.
K nám do obecní knihovny v Záměli ve středu 2. 10. 2013 od 17 hodin máme pozvaného pana Josefa Lukáška se svými pohádkami a zajímavým vyprávění. Pokaždé dokáže zaujmout posluchače různých věkových kategorií svými pohádkami z Orlických Hor. Josef Lukášek - prozaik, pohádkář, pedagog, radní Královéhradeckého kraje, dobrovolný člen Horské služby Orlické hory, pracuje pro kulturu a památkovou péči, založil Kačenčinu říši, kde je zapojeno 29 obcí.
Od pondělí 30. 9. do pátku 6. 10. 2013 se konal 17. ročník celostátní akce na podporu četby nebo-li Týden knihoven. Do knihovny v Záměli dne 2. 10. 2013 přišel pozvaný pan Josef Lukášek. Sešli jsme se s menší účastí, protože některé připravené židle zůstaly neobsazené. Přesto vyprávění bylo komorní a jako vždy poutavé. Pan Lukášek byl přemluven dětmi ke čtení některých pohádek. Líbil se mi výrok jednoho chlapce, který přesvědčoval ke čtení pohádek: „Pane Lukášek, Vy to čtete tak poutavě, že pohádky ve Vašem podání úplně ožívají“.
ze zpravodaje:
O prázdninách proběhl nákup nových knih, kde byl upřednostněn i nákup dětských knih z projektu čtení pomáhá. Do tohoto projektu se zapojily i školy z našeho okolí a tituly z tohoto webu doporučují učitelé svým žákům.
V polovině prázdnin byly vráceny knihy do Kostelce a opět zapůjčeno dalších 50 ks knih. Na podzim došlo k výpůjčce dalších 100 knih. Celkem za celý rok bylo vypůjčeno 250ks knih. Pokud máte zájem o čtení, navštivte knihovnu a určitě budete spokojeni.
Na pondělní vyrábění chodí maximalní počet dětí, protože v knihovně jsme omezeni prostorem kolem stolu, kam se vejde max. 10 židlí. První proběhlo po prázdninách 16. 9. 2013, kde jsme lepili zvířátka z listí. Přírodninám jsme se věnovali i v následujícím měsíci: zmenšenou zahrádkou, kaštanová zvířátka, kukuřičné panenky, zkoušeli jsme papírového draka. Dva žáci zkusili létacího s vyvážením, ale většině stačil dekorační. Při výrobě masky na Halloween a taštičky na dobroty jsme zjistili, že stříhání a ohýbání papíru podle předlohy je pro prvňáčky obtížné. Další tvorba byla o základních dovednostech ve stříhání papíru - jemná motorika, aby naše výrobky byly
vzhledově pěknější a děti se nemusely za svoje výrobky stydět. Naopak byly pyšné, co ukazují svým rodičům, kteří nedostatky přehlíží. Zřejmě to chce čas, aby si děti s vystřihováním poradily samostatně.
V blížícím se období Mikuláše děti mnohem více zaváděly diskuze nad existenci čertů a kde žijí a proč přicházejí, když je venku tma. Zda se před čertem nechá schovat pod postelí a nebo pod stolem. V předvánočním čase jsme se věnovali tvorbě čertů, Mikulášů a andělů, kteří se usadili i na okně v knihovně. Stihli jsme napsat Ježíškovi a toužebně očekáváme odpověď. Čekají nás výrobky s vánoční tematikou v podobě vánočních ozdob.
Od 7. 10. 2013 jsme zavedli pravidelná společná čtení. Některé děti zůstávají na čtení Ferdy Mravence, které probíhá v půlhodince po vyrábění. Někdy se stane, že ti pomalejší při čtení dodělávají svoje výrobky. V tomto případě se už dvakrát čtení ujali dorostenci Kuba s Janou a střídavě pročítali další kapitoly mladším dětem, abychom se dověděli, co sympatický mravenec prožije.
Od pondělí 30. 9. do pátku 6. 10. 2013 se konal 17. ročník celostátní akce na podporu četby nebo-li Týden knihoven. Do knihovny v Záměli dne 2. 10. 2013 přišel pozvaný pan Josef Lukášek. Sešli jsme se s menší účastí, protože některé připravené židle zůstaly neobsazené. Přesto vyprávění bylo komorní a jako vždy poutavé. Pan Lukášek byl přemluven dětmi ke čtení některých pohádek. Líbil se mi výrok jednoho chlapce, který přesvědčoval ke čtení pohádek: „Pane Lukášek, Vy to čtete tak poutavě, že pohádky ve Vašem podání úplně ožívají“.
Stále častěji se setkáváme s dotazy na elektronické knihy v knihovnách. Tuto e-knihovnu vytváří od roku 2009 Městská knihovna v Praze. Všechny elektronické knihy jsou nabízeny zdarma ke stažení a to v několika různých formátech vhodných pro čtení v počítači, ve čtečce nebo v některých typech mobilních telefonu (označení chytré mobilní telefony). V digitální podobě jsou vystaveny regionální knihy vydané před rokem 1900. Jsou to tzv. volná díla, na která se již nevztahují autorská práva.
Cizojazyčné knihy můžete vyhledávat v databázi EBSCOhost - e-Book Collection. Dají se číst online nebo si je můžete stáhnout na svá mobilní zařízení. Předem si založte bezplatný účet v My EBSCOhost.
Pokud nemáte vlastní elektronickou čtečku knih lze si ji vypůjčit ve studijní vědecké knihovně v Hradci Králové. Čtečky jsou půjčovány registrovaným čtenářům domů s výpůjční lhůtou 1 měsíc. Při vypůjčení čtečky je nutno složit kauci (jistinu) ve výši 1000,- Kč. Při vrácení čtečky je jistina vydána zpět. V případě poškození čtečky nebo nevrácení jejího příslušenství bude jistina započtena proti vzniklé škodě. Při půjčování čtečky je s každým uživatelem uzavřena smlouva o výpůjčce, ve které jsou stanoveny veškeré podmínky.
Přeji pěkné a v klidu prožité vánoční svátky a hodně zdraví do příštího roku.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Na jaře bylo do knihovny vypůjčeno 150 ks knih z knihovny v Kostelci nad Orlicí. Knihy budou v knihově do poloviny prázdnin a poté se vypůjčí jiné tituly. Máte-li zájem o čtení, navštivte knihovnu a určitě budete spokojeni. Na začátku prázdnin proběhne nákup nových knih. Každoročně zjišťuji tituly knih, které by Vás zajímaly, a které byste chtěli v knihovně mít nastálo. Prosím, pokud máte nějakou představu, dejte mi vědět tip k nákupu knih. Stálí čtenáři své náměty již předali a dle dostupných informací knihy budou zakoupeny.
Některé děti jsou zvídavé a rády by si chtěly napsat svoji vlastní knihu. Mám zde radu, jak uskutečnit svůj sen. Jako spisovatel musíte být vybaven určitými vlastnostmi a dovednostmi: odhodláním, představivostí, musíte mít dostatečnou slovní zásobu a znát gramatiku. Všichni sice umíme psát, ale psát příběhy není tak snadné, jak se může zdát. Než začnete, vytvořte si nejdříve dějovou linii příběhu (tzv. osnova). Tak budete vědět, jak má vaše kniha končit. To přitom samozřejmě nevylučuje, že v průběhu psaní budete příběh obohacovat o další myšlenky. Po sepsání si knihu několikrát přečtěte. Každá věta může být vždy napsaná lépe. Požádejte přátele, aby si vaše dílo přečetli a řekli vám svůj názor. Jakmile máte knihu hotovou, můžete ji publikovat zdarma na ShopMyBook, nebo ji můžete prodávat celosvětové veřejnosti, to už záleží na každém jedinci.
Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z pátku 5. 4. 2013 na sobotu 6. 4. 2013. Sešli jsme se v 18.00 hod. v počtu 7 dětí. 3 děti onemocněly. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili krupičnou kaši. V průběhu večera jsme četli z knihy Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla. Jedná se o encyklopedii, z které jsme čerpali skutečné prameny o prozkoumávání kosmu a snahy lidstva poznat vesmír a okolní planety. Dostali jsme se do prvopočátku astronautiky a v knize jsme došli do roku 1979. Informace, o kterých jsme se dověděli něž vzlétla první družice, nás dovedly ke starořeckým
bájím. Příběh výroby raket a vypouštění do vesmíru z počátku bez posádky a posléze zvířecí posádkou psem Laikou a opicí Ham děti bavilo nejvíce. Uvedené skutečnosti, kdy vesmír navštěvovali lidé, již děti tak nezaujalo. Vyprávění o roce 1961 před dětmi, které se narodily po roce 2005, je zkreslená. Přesun v čase do dob, kdy jejich babičkám bylo 10 let, si nedokázaly pořádně představit. To už jim pravěk díky pohádkám o dinosaurech přijde bližší. Odhady v čase a představa, že jejich babičky mohly být malé, je rozesmála.
Tyto skutečnosti jsme prokládali výrobou a hledáním úkolů a vystřihovánek z časopisu „Pojď si hrát“. Rozdělení pokladu proběhlo rychle díky tomu, že tuto noc nikdo neusnul dřív, než byl nalezen. Čištění zubů, převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno někteří vstávali o půl sedmé a sdělovali si zážitky. V osm hodin už byli všichni vzhůru a měli jsme uvařený čaj a hromadně jsme se pustili s chutí do Kubovy bábovky. Kuba se nám už třetím rokem postaral o snídani a pokaždé nám upekl pěknou a hlavně dobrou sladkost. Tentokráte se přiznal, že pekl dvě, protože první nechtěla opustit formu ve tvaru hradu. Snědená měla tvar klasické bábovky a byla ozdobena vlaječkou, s datem a informací, že se jedná o Noc s Andersenem. V sobotu 6. 4. 2013 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.
Pravidelné pondělní vyrábění chce naše knihovna dětem zachovat ve stejném čase i dni. Budeme vyrábět do prázdnin a v příštím školním roce se sejdeme opět v září.
Stejným způsobem, jak je hlídaná Noc s Andersenem, tak si někteří čtenáři hlídají týden knihoven. Tento rok se koná ve dnech od 30. 9. do 6. 10. 2013. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá již 17. ročník celostátní akce na podporu četby a knihoven. V centru našeho zájmu jsou především naši čtenáři. Ve větších městech jako loni tak i letos bude připraven pro každou cílovou skupinu jiný program. Pro seniory, pro rodiče na rodičovské dovolené, pro děti, pro handicapované, pro celou rodinu pro národnostní a jazykové menšiny. Cílem aktivit knihoven na podporu knih a čtenářství je nabídnout atraktivní využití volného času nejen novým čtenářům, ale pečovat hlavně o naše čtenáře stávající.
K nám do obecní knihovny v Záměli ve středu 2. 10. 2013 od 17 hodin máme pozvaného pana Josefa Lukáška se svými pohádkami a zajímavým vyprávění. Pokaždé dokáže zaujmout posluchače různých věkových kategorií svými pohádkami z Orlických Hor. Josef Lukášek - prozaik, pohádkář, pedagog, radní Královéhradeckého kraje, dobrovolný člen Horské služby Orlické hory, pracuje pro kulturu a památkovou péči, založil Kačenčinu říši, kde je zapojeno 29 obcí.
Již po třetí se naše obec účastní výstavy zpravodajů. Do této soutěže je přihlášeno 40 obcí. V době prázdnin probíhají putovní výstavy zpravodajů v 21 obcích s hlasováním: Albrechtice nad Orlicí, Bohdašín, Bolehošť, Borovnice, Častolovice - knihovna, Černíkovice, Deštné v Orlických horách, Dobré, Dobřany, Kostelec nad Orlicí, Lípa nad Orlicí, Mokré, Opočno, Potštejn, Rychnov nad Kněžnou, Rychnovský deník, Skuhrov nad Bělou, Třebešov, Voděrady, Vrbice, České Meziříčí.
Přes prázdniny bude mít knihovna otevřeno Po a St 8-11 a 13-17 hod. Dětem přeji pěkné prázdniny Za knihovnu Pavlína Pleslová
Panenka NIKOL se umístila na 7 místě s titulem MISS INTERNET 2013 s počtem 68 hlasů.
Celkem bylo na tuto akci ušito 1455 panenek. Všichni, kteří panenku ušili, se mohli za odměnu zůčastnit slavnostního vyhlášení v Aldisu v Hradci Králové. Akci moderoval Mirek Vaňura a Jana Házová. Vystoupil zpěvák David Deyl, Michal Horák, taneční skupina T-bass a Memphis.
Jsme rády, že v tak nádherném čase, jako je advent, se najdou lidé, kteří myslí i na ostatní, a koupením panenky zachrání život dítěti.
Je začátek prosince, a děvčata Eliška Myšáková s Pavlínkou Šklíbovou z kroužku Panenka, dostala nádherný vánoční dárek. Přišel jim dopis, že jejich vlastnoručně ušitá panenka Nikol, našla „svoji rodinu“ u paní Nikoly z Brna. Nikol se zúčastnila soutěže „Miss panenka“, kterou už po osmé pořádal v červnu 2013 Český rozhlas Hradec Králové.
A to není vše. Do Českého rozhlasu jsme vezly 6 panenek. Mezi nimi byl i jeden svlékací klaun, kterého ušila vedoucí DDM paní Štěpánka Maříková. Náhodně jsme se dozvěděly, že i tenhle klaun má „svojí rodinu“, a to v Základní škole v Česticích. Koupila ho paní Mgr. Helena Horská, ředitelka této školy. Škole ho věnovala. Panenky splnily svůj účel – právě zachránily dva lidské životy. Děkujeme! Zapsala Veronika Matiásková
Dívky z kroužku PANENKA v Záměli měly od letošního roku k dispozici jeden nový šicí stroj, který byl pořízen z projektu Královéhradeckého kraje. Po počáteční nejistotě se pustily do šití panenek včetně oblečení. A jak správně tušíte, panenky jsou určené do projektu „ADOPTUJ PANENKU, ZACHRÁNÍŠ DÍTĚ“. Hotové panenky putovaly nejdříve do Českého rozhlasu, kde se zúčastnily soutěže „MISS PANENKA“. 31. května se v kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové už po osmé vybírala nejkrásnější panenka. Této tradiční akce Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého výboru Unicef se letos zúčastnilo přes tisíc dětí z 58 královéhradeckých škol. Na tuto akci byla pozvána i naše děvčata, a i když jejich vyvolená panenka „NIKOL“ nevyhrála, její 7. místo z 63 panenek, které bojovaly o titul „MISS INTERNET“, není vůbec špatné umístění. Zážitek z kongresového centra byl pro děvčata nad jejich očekávání. David Deyl, Madalena Joao, finalista rozhlasové soutěže Česko zpívá Michal Horák, kapela Memphis a taneční skupina T-Bass dokázali všechny účastníky namotivovat natolik, že dívky chtějí panenky šít i příští rok. Tak uvidíme.
I letos se naše škola v Záměli zúčastnila projektu Recyklohraní. Tentokrát byla vyhlášena soutěž s názvem: ,,Vytvořte ekologickou vlajku Vaší školy“. Úkolem bylo co nejzajímavěji a nejtvořivěji ztvárnit vlajku s jarními motivy, která bude zároveň evokovat sběr a recyklaci starého elektra. Praktickému tvoření předcházel rozhovor o svátku Den Země, proč a jak třídíme odpad a jak chráníme naše životní prostředí.
V rámci výtvarné a pracovní výchovy se rozdělily děti do pěti skupin. Nejdříve se děti radily, z jakého materiálu bude vlajka vyrobena. Měli jsme k dispozici látku, balicí papíry a čtvrtky. Dalším krokem bylo vymyslet a ve skupinkách se dohodnout, jak výtvarně ztvárnit sběr starého elektra s jarními motivy. Nakonec bylo pět vlajek na světě a my ve spolupráci s panem starostou Novotným jsme vlajky vyvěsili ve sběrném dvoře, kde nás pan starosta také provedl a ukázal nám, kam s odpadem v Záměli. Jelikož se dětem vlajky opravdu povedly, byla by škoda je uklidit do skříně, a proto jsou dodnes vystaveny v místní knihovně. Fotky vlajek byly poslány do firem ASEKOL a ELEKTROWIN a my s napětím očekáváme vyhodnocení a zaslání bodů. Myslím si, že děti pracovaly zodpovědně a nápaditě a těší se na další soutěž.
I letos se naše škola v Záměli zúčastnila projektu Recyklohraní. Tentokrát byla vyhlášena soutěž s názvem: ,,Vytvořte ekologickou vlajku Vaší školy“. Úkolem bylo co nejzajímavěji a nejtvořivěji ztvárnit vlajku s jarními motivy, která bude zároveň evokovat sběr a recyklaci starého elektra. Praktickému tvoření předcházel rozhovor o svátku Den Země, proč a jak třídíme odpad a jak chráníme naše životní prostředí.
V rámci výtvarné a pracovní výchovy se rozdělily děti do pěti skupin. Nejdříve se děti radily, z jakého materiálu bude vlajka vyrobena. Měli jsme k dispozici látku, balicí papíry a čtvrtky. Dalším krokem bylo vymyslet a ve skupinkách se dohodnout, jak výtvarně ztvárnit sběr starého elektra s jarními motivy. Nakonec bylo pět vlajek na světě a my ve spolupráci s panem starostou Novotným jsme vlajky vyvěsili ve sběrném dvoře, kde nás pan starosta také provedl a ukázal nám, kam s odpadem v Záměli. Jelikož se dětem vlajky opravdu povedly, byla by škoda je uklidit do skříně, a proto jsou dodnes vystaveny v místní knihovně.
Fotky vlajek byly poslány do firem ASEKOL a ELEKTROWIN a my s napětím očekáváme vyhodnocení a zaslání bodů. Myslím si, že děti pracovaly zodpovědně a nápaditě a těší se na další soutěž. Zapsala Jana Havlová, učitelka
Již po třetí se naše obec účastní výstavy zpravodajů. Do této soutěže je přihlášeno 40 obcí. V době prázdnin probíhají putovní výstavy zpravodajů v 21 obcích s hlasováním: Albrechtice nad Orlicí, Bohdašín, Bolehošť, Borovnice, Častolovice - knihovna, Černíkovice, Deštné v Orlických horách, Dobré, Dobřany, Kostelec nad Orlicí, Lípa nad Orlicí, Mokré, Opočno, Potštejn, Rychnov nad Kněžnou, Rychnovský deník, Skuhrov nad Bělou, Třebešov, Voděrady, Vrbice, České Meziříčí.
Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z pátku 5. 4. 2013 na sobotu 6. 4. 2013. Sešli jsme se v 18.00 hod v počtu 7 dětí. 3 děti se byly omluveny z důvodu vysokých teplot. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili krupičnou kaši. V průběhu večera jsme četli z knihy Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla.
Jedná se o encyklopedii z které jsme čerpali skutečné prameny o prozkoumávání kosmu a snahy lidstva poznat vesmír a okolní planety. Dostali jsme se do prvopočátku astronautiky a v knize jsme došli do roku 1979.
Informace o kterých jsme se dověděli něž vzlétla první družice nás dovedly ke starořeckým bájím.
Příběh výroby raket a vypouštění do vesmíru z počátku bez posádky a posléze zvířecí posádkou psem Laikou a opicí Ham děti bavilo nejvíce. Uvedené skutečnosti, kdy vesmír navštěvovali lidé již děti tak nezaujalo. Vyprávění o roce 1961 před dětmi, které se narodily po roce 2005 je zkreslená. Přesun v čase do dob, kdy jejich babičkám bylo 10 let si nedokázaly pořádně představit. To už jim pravěk díky pohádkám o dinosaurech přijde bližší. Odhady v čase a představa, že jejich babičky mohly byt malé, je rozesmála.
Tyto skutečnosti jsme prokládali výrobou a hledáním úkolů a vystřihovánek z časopisu „Pojď si hrát“. Rozdělení pokladu proběhlo rychle díky tomu, že tuto noc nikdo neusnul dřív než byl nalezen.
Čištění zubů, převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno někteří vstávali o půl sedmé a sdělovaly se zážitky. V osm hodin už byli všichni vzhůru a měli jsme uvařený čaj a hromadně jsme se pustili s chutí do Kubovy bábovky. Kuba se nám už třetím rokem postaral o snídani a pokaždé nám upekl pěknou a hlavně dobrou sladkost. Tak naviděnou v knihovně.
Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z pátku 5. 4. 2013 na sobotu 6. 4. 2013. Sešli jsme se v 18.00 hod. v počtu 7 dětí. 3 děti onemocněly. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili krupičnou kaši. V průběhu večera jsme četli z knihy Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla. Jedná se o encyklopedii, z které jsme čerpali skutečné prameny o prozkoumávání kosmu a snahy lidstva poznat vesmír a okolní planety. Dostali jsme se do prvopočátku astronautiky a v knize jsme došli do roku 1979. Informace, o kterých jsme se dověděli něž vzlétla první družice, nás dovedly ke starořeckým bájím. Příběh výroby raket a vypouštění do vesmíru z počátku bez posádky a posléze zvířecí posádkou psem Laikou a opicí Ham děti bavilo nejvíce. Uvedené skutečnosti, kdy vesmír navštěvovali lidé, již děti tak nezaujalo. Vyprávění o roce 1961 před dětmi, které se narodily po roce 2005, je zkreslená. Přesun v čase do dob, kdy jejich babičkám bylo 10 let, si nedokázaly pořádně představit. To už jim pravěk díky pohádkám o dinosaurech přijde bližší. Odhady v čase a představa, že jejich babičky mohly být malé, je rozesmála.
Tyto skutečnosti jsme prokládali výrobou a hledáním úkolů a vystřihovánek z časopisu „Pojď si hrát“. Rozdělení pokladu proběhlo rychle díky tomu, že tuto noc nikdo neusnul dřív, než byl nalezen. Čištění zubů, převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno někteří vstávali o půl sedmé a sdělovali si zážitky. V osm hodin už byli všichni vzhůru a měli jsme uvařený čaj a hromadně jsme se pustili s chutí do Kubovy bábovky. Kuba se nám už třetím rokem postaral o snídani a pokaždé nám upekl pěknou a hlavně dobrou sladkost. Tentokráte se přiznal, že pekl dvě, protože první nechtěla opustit formu ve tvaru hradu. Snědená měla tvar klasické bábovky a byla ozdobena vlaječkou, s datem a informací, že se jedná o Noc s Andersenem. V sobotu 6. 4. 2013 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.
Od 24. 9. 2012 probíhá vyrábění v knihovně. Každé pondělí ve stejném čase jako vloni od 15.00 hod do 16.30 hod. Začali jsem vyráběním z běžných podzimních materiálů nalezených v přírodě. Kaštanová zvířátka jsou oblíbeným tématem každým rokem. Zbytek kaštanů jsme tento rok předali do obory jako potravu zvířatům. Další pondělí jsme z rolek od toaletních papíru vyrobili překrásné houby. V říjnu jsme z moduritu vyrobili hlavy ježků a zbytek těla dodělali z šišek. Ztvrdlý modurit jsme dobarvili temperovými barvami a zvýraznili oči a čumáček ježka. Z látky a jsme si ušili draky k zavěšení na dveře. Tento rok poprvé jsme zvládli z javorových listů růže. Z oříšků jsme si slepili panenky a z bílých ponožek jsme si udělali nádherné sněhuláky. Tento rok jsme poprvé stihli udělat vánoční ozdoby v předstihu a máme z průsvitných papíru zvonky a ryby. Kostrou těchto ozdob je drátek, který drží tvar ozdobičky. Adventní kalendář nám zabral více času díky 24 kornoutků do kterých jsme si vkládaly bonbóny s textem. První prosincové pondělí jsme vyrobili mikulášské masky. Kdo měl více času vyrobil si i masku sněhuláka s kloboukem. Před Vánoci zvládneme ještě vystříhat betlém a z korálků navléknout vánoční kouli. Za knihovnu Pavlína Pleslová
ze zpravodaje:
V roce 2011 jsme v létě malovali. Zdi knihovny dostaly žlutou barvu a vstupujeme do knihovny druhými dveřmi z chodby. V dospělém oddělení zaslepením dveří jsme získali prostor na další regál.
Jako každoročně bych se s Vámi chtěla podělit o několik statistických čísel, týkajících se knihovny za loňský rok. Stav knihovního fondu k 31. 12. 2011 byl 2919 knih. V roce 2011 bylo do knihovny zapsáno 109 knih.
Za knihy se utratilo 20.293 Kč. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se vydalo 1.564 Kč, občerstvení k soutěžím, besedy se utratilo 745 Kč.
Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Seznámím Vás s několika čísly, abyste si udělali představu o návštěvnosti, a porovnali s předchozími roky. V knihovně je registrováno 58 čtenářů z toho 27 čtenářů do patnácti let.
V loňském roce jsme s Kostelcem nad Orlicí vyměnili 1 soubor po 50 knihách dne 31. 3. 2011. Dne 28. 7. 2011 jsme zapůjčili dalších 100 knih ve dvou souborech. Mimo soubory se vypůjčily 3 knihy, kde šlo o povinnou četbu. Každoročně jsme výpůjčkami vyměnili 4 soubory.
V lednu 26. 1. 2012 jsme zapůjčili dalších 50 knih. Z toho 9 knih je naučných a 20 knih pro dětské čtenáře a 21 knih beletrie. V polovině prázdnin se opět uskuteční výměna dvou výměnných souborů.
statistika výpůjček: |
Rok 2011 |
Rok 2010 |
Rok 2009 |
Výpůjčky celkem |
650 |
726 |
690 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
49 |
44 |
49 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
500 |
496 |
458 |
Naučná literatura dětem |
15 |
34 |
20 |
Krásná literatura dětem |
86 |
152 |
163 |
Čtenáři do 15 let |
340 |
521 |
559 |
Čtenáři nad 15 let |
58 |
57 |
62 |
Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z pátku na sobotu 30. 3. 2012. Sešli jsme se v 18.00 hod v počtu
9 dětí, jedna čtenářka onemocněla. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili těstoviny, kde si děti vybraly zda je chtějí s mákem a cukrem a nebo s kečupem a sýrem. Celý večer jsme četli knihu od Oldřicha Růžičky Tajemství slavkovského pokladu. Knihu nádherně ilustroval Jan Klimeš. Příběh Jakuba a jeho strýce Františka je založený z velké části na skutečných událostech, které se odehrávaly v prosincových dnech roku 1805 a po nichž, o dvacet tři let později, následovala neméně dramatická dohra při dohledání pokladu. Pro děti byl zážitek v podobě nedořešených úkolů, indicií a tajenek, které jsme museli najít v prostorách knihovny a zasedací místnosti. Nejvíce času nám zabralo luštění přes zrcadlo, protože jediné zrcadlo na obci se nachází nad umyvadlem, kam se všechny děti nevešly. Některé děti diktovaly svůj vyluštěný text a jiné v chodbě zapisovaly. Pěkný rébus byl spojen s brožurou vojenského výcvikového řádu. A Vzdálený telegraf, který díky třem prkenným rukám na dálku sloužil jako optické ukazovátko jednotlivých písmen. Děti pobavila knižní televize v podobě výsuvných vystříhaných obrázků, kde byla zobrazena bitva u Slavkova. Při čtení jsme si vyrobili papírového koně na dřevěné tyčce a z kartonu napoleonské čepice s typickým barevným kotiliónem. O půl noci jsme dočetli knihu a už zbývalo jen nalezení pokladu. Poklad v podobě čokoládových mincí byl schovaný v sudě v podzemí budovy, neboli sklepních prostorách. Rozdělování pokladu bylo pro kluky jednoduchou záležitostí, protože některé děti usnuly v deset hodin. Museli jsme připomenout kluky, aby nezapomněli počítat i se spícími dětmi. Čištění zubů převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno jsme posnídali kolem osmé hodiny Kubovu bábovku, kterou jsme zapili šípkovým čajem a na chuťovku jsme snědli Terezčiny šátečky. V sobotu 31. 3. 2012 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.
V minulém zpravodaji jsem se zmiňovala, že některé děti nestihají výrobky v knihovně dodělat a berou si ji domů nedodělané. Stav se trochu zlepšil. Konečně můžeme vyrábět i z jiných materiálů než je papír.
Všem dětem přeji pěkné prázdniny Za knihovnu Pavlína Pleslová
-----------
100 let od vypuknutí 1. sv. války
V červenci roku 2014 tomu bude sto let, kdy naši dědové a pradědové rukovali v uniformě rakousko-uherské armády do bojů 1. sv. války. K tomuto stoletému výročí se připravuje publikace s názvem „Osudy padlých občanů z obce Záměl v době první světové války 1914 – 1918“. Připravovaná publikace bude obsahovat seznamy (pokud možno všech) narukovaných mužů do 1. sv. války, vzpomene krátkými medailonky na 27 padlých občanů z naší obce a připomene 24 uznaných legionářů i s jejich fotografiemi.
Tak jako ve všech okolních městech a obcích, tak i v Záměli se vyvěšovaly 26. července 1914 mobilizační vyhlášky a probíhaly okamžité odvody zámělských mužů do 1. sv. války. Od 26. července 1914 do 26. května 1915 narukovalo 89 mužů. Po těchto odvodech následovala ještě řada dalších odvodů a to mužů až do 50. let.
Základem pro zpracování medailonků padlých občanů z obce Záměl byly jejich spisy ve Vojenském historickém archívu v Praze. Dále pomohly sčítací listy obyvatelstva z rychnovského archivu, kroniky obce, rozhovory a korespondence autora s potomky. Snahou je zjistit a zaznamenat pro příští generace nejen jejich vojenské působení, ale dle možností zachytit i údaje ze soukromého života bezprostředně po propuštění do civilního života. Je samozřejmé, že nelze ani po několikaletém bádání zachytit všechny narukované muže z naší obce.
Proto si Vás dovolím požádat, pokud uchováváte nějaké doklady o účasti rodinného příslušníka v 1. sv. válce, (dopisy, fotografie, feldpostky) o jejich zpřístupnění, případně o sdělení jména narukovaného vojáka, vašich vzpomínek či jiných informací.
Předem děkuji za zájem a pomoc při doplnění seznamu, který v nynější době obsahuje 113 jmen narukovaných mužů z obce Záměl.
Informace nebo dotazy zasílejte na mail: sedlacekzamel@seznam.cz, nebo volejte na mobil: 734 407 836.
Milan Sedláček
Jediná noc v roce, kdy se spí v knihovně tzv. Noc s Andersenem, proběhla z pátku na sobotu 30. 3. 2012. Sešli jsme se v 18.00 hod v počtu 9 dětí, jedna čtenářka onemocněla. K pozdní večeři kolem osmé hodiny jsme si uvařili těstoviny, kde si děti vybraly zda je chtějí s mákem a cukrem a nebo s kečupem a sýrem. Celý večer jsme četli knihu od Oldřicha Růžičky Tajemství slavkovského pokladu. Knihu nádherně ilustroval Jan Klimeš. Příběh Jakuba a jeho strýce Františka je založený z velké části na skutečných událostech, které se odehrávaly v prosincových dnech roku 1805 a po nichž, o dvacet tři let později, následovala neméně dramatická dohra při dohledání pokladu. Pro děti byl zážitek v podobě nedořešených úkolů, indicií a tajenek, které jsme museli najít v prostorách knihovny a zasedací místnosti. Nejvíce času nám zabralo luštění přes zrcadlo, protože jediné zrcadlo na obci se nachází nad umyvadlem, kam se všechny děti nevešly. Některé děti diktovaly svůj vyluštěný text a jiné v chodbě zapisovaly. Pěkný rébus byl spojen s brožurou vojenského výcvikového řádu. A Vzdálený telegraf, který díky třem prkenným rukám na dálku sloužil jako optické ukazovátko jednotlivých písmen. Děti pobavila knižní televize v podobě výsuvných vystříhaných obrázků, kde byla zobrazena bitva u Slavkova. Při čtení jsme si vyrobili papírového koně na dřevěné tyčce a z kartonu napoleonské čepice s typickým barevným kotiliónem. O půl noci jsme dočetli knihu a už zbývalo jen nalezení pokladu. Poklad v podobě čokoládových mincí byl schovaný v sudě v podzemí budovy, neboli sklepních prostorách. Rozdělování pokladu bylo pro kluky jednoduchou záležitostí, protože některé děti usnuly v deset hodin. Museli jsme připomenout kluky, aby nezapomněli počítat i se spícími dětmi. Čištění zubů převléknutí do pyžam a zalezení do spacáků nám zabralo hodinku. Ráno jsme posnídali kolem osmé hodiny Kubovu bábovku, kterou jsme zapili šípkovým čajem a na chuťovku jsme snědli Terezčiny šátečky. V sobotu 31. 3. 2012 v 9.00 hod jsme se rozešli domů.
Na besedu o zdraví přijela zdravotnice Červeného Kříže z Ústí nad Orlicí.
V miskách vyrábíme Krtečkův dort, který si nakonec sníme. Ještě dříve než byly piškoty použity do misek ubývaly do pusinek. Poté jsme si namalovaly Krtečka s kamarádkou myší a jejich vyobrazeným dortem. Za knihovnu Pavlína Pleslová
Před vánocemi jsme vyrábění zaměřili na téma vánoc a vyzdobili si okna v knihovně vystřihovaným betlémem. Vyrobili si drobné ozdoby z korálků a papíru. Vytvořili si látkového Mikuláše a čerta. Napsali jsme Ježíškovi dopis plný přání a zaslali ho na Boží Dar. Vystříhali si sněhuláky jako zápich do květináčů. Udělali skleněný svícen na vánoční stůl. V lednu jsme lepili kalendář s rybou, skládali lachtana a lepili mozaiku. V březnu jsme začali s velikonoční výzdobou. Děti si udělaly si do vázy kornout se zajíci, výzdoba vajíček přízí a výroba kuřátek. V období velikonoc si pokaždé vzpomenu na paní Marii Peterkovou, která každoročně přijížděla do knihovny ukazovat techniky vyškrabávaných vajíček a zdobení slámou. Přínosem pro čtenáře bylo, že si mohli zkusit ozdobit svoje vajíčko pomocí jejích zkušeností. V prosinci v roce 2003 obdržela cenu kraje za lidovou tvorbu Zlatý kolovrat. V současné době v Muzeu v Hradci Králové probíhá výstava Velikonoce v muzeu, která doplňuje výstavu Zlatý kolovrat a je možné shlédnout i její práci. Po velikonocích se budeme věnovat výrobě stolních her, letní výzdoby zahrádky a dveří. Dětem nabídneme pestrou paletu těch nejzajímavějších nápadů a technik z mnoha výtvarných oblastí. Platí i zde, že pokud máme šikovné ruce a chuť vyzkoušet něco nového, čeká nás spousta příjemných a tvůrčích zážitků. Z papíru, drátků, textilu a přírodního nebo odpadového materiálu si vyrobíme veselé hračky, originální dárky zajímavé dekorace.
Dne 1.4.2011 jsme v naší knihovně prožili Noc s Andersenem. Jubilejně již po jedenácté pořádal Klub dětských knihoven SKIP na podporu dětského čtenářství a k Mezinárodnímu svátku dětské knihy. Noci se zúčastní 11 států z toho 480 knihoven a 290 škol v České republice. K této akci se naše knihovna přihlásila po počtvrté. Jednalo se o dobrodružný večer, kde jsme se vydali do Egypta za pokladem boha Thavla podle stejnojmenné knihy od Dany a Johna Howardových. Nenechali jsme ani Apríl spát, protože si z nás pěkně vystřelil při nalezení pokladu. Ano, shodou náhod 11.ročník Noci s Andersenem připadl na 1.dubna – svátek svatého Apríla a všech humoristů, což přineslo hodně legrácek, napočítali jsme 110 zmínek o vyvedení aprílem. Podle statistik se spalo v 1065 řádně evidovaných místech, celkový počet účastníků letošního ročníku je 40.957 dětí a k nim připočítáváme 12.200 dospělých organizátorů. Registrace byla ukončena 1.4.2011. Naše radost je o to větší, že se nic vážného nikomu nestalo. Z celkového počtu více než 50.000 lidí jsou hlášeny dvě odřeniny, jeden podvrtnutý kotník a 3 mléčné zuby opustily své majitele. Příští rok noc připadne na pátek 30.3.2012.
4. 10. 2010 proběhla v knihovně inventura. S inventurou nám pomohla pracovnice z knihovny v Kostelci nad Orlicí paní Jana Šebová. Díky elektronickému zpracování knih inventura byla hotova během jednoho dne. Veškeré knihy z dětského i dospělého oddělení byly načteny do počítače. Výsledkem inventury byl protokol o provedení revize knihovního fondu. Celkový počet knih v knihovně byl 2356 ks z toho 109 ks bylo půjčeno u čtenářů. Tímto žádám čtenáře, kteří máte knihy delší dobu půjčené, prosím o navrácení. Při inventuře byly odhaleny dvě poškozené knihy. Jedné knize chybělo 16 stránek, 8 listů odpadlo ze sešívané vazby. Jednalo se o detektivku a kniha byla starší a knihovně byla věnována jako dar. Druhá kniha byla znehodnocena odstřiženým obrázkem, bohužel z druhé strany listu byl text a tím je kniha celá znehodnocená. Jedná se o dětskou doporučenou četbu a bude muset být nahrazena stejným titulem a posléze poškozená kniha bude vyřazena.
Při této příležitosti jsme vrátili do Kostelce dva soubory knih a vypůjčili další dva soubory v počtu 100 knižních novinek.
Od 15. 10. 2010 probíhá vyrábění v knihovně. Výroba je opět v pondělí. Oproti loňsku byl posunut čas o hodinu déle než v loni. Vyrábíme od 15.00 hod do 16.30 hod. Začínali jsme jednoduchým vystřihováním z papíru, protože jsme nevěděli, jaká věková kategorie do knihovny bude přicházet. První vyrábění bylo zaměřeno na indianské malování. Vystřihli jsme si indiány, vyrobili jsme si čelenku a vymalovali indiány. Druhé vyrábění bylo zaměřeno na výrobu papírového klobouku a břízového koštěte, který bylo vyzdobeno podzimní dekorací. 1. listopadu jsme udělali látkového draka z pytloviny k zavěšení na záclonu nebo k zapíchnutí do květináče. 8. listopadu jsme malovali obrazy, které jsme vsadili do tvarované lepenky jako rámečku. Před vánoci se věnujeme vánoční dekoraci, zkusíme si vytvořit svůj vlastní kalendář, svíčku, čerty s Mikulášem … Čeká nás spousta pěkných výrobků a těším se na jejich zpracování. Děti mají fantazii i když je to stejné zadání vždy z toho vznikne pěkný originál, který určitě doma potěší nejen rodiče. Chtěla bych pochválit prvňáky a duháky, kteří se snaží vyrovnat svým starším kamarádům a díky jejich snaze můžeme vytvářet složitější činnosti i z jiných materiálů než je papír.
Určitě stihneme i tento rok napsat Ježíškovi. Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi se tento rok nepřipojíme z časových důvodů. Tento rok je vyhlášen termín realizace na čtvrtek 9.12.2010 na internetu http://www.ceskyjezisek.cz/rekord-ve-vypousteni-balonku se můžete informovat jaká města se akcí účastnila.
Přihlásili jsme se k letošní soutěži Děti na cestách bezpečně na in-line bruslích. A třeba i to, jestli by v něčem dokázaly poradit dospělým řidičům. Když poznáte důležitá pravidla provozu na silnicích a budete je dodržovat, budou všechny vaše cesty šťastné a bez úrazu. Soutěž je rozdělena do tří úkolů a pro platnou účast je potřeba splnit je všechny. V prvním úkolu si prověříme, jestli poznáte, co děti na obrázku dělají špatně. V druhém úkolu se vás ptáme na pár nejdůležitějších otázek a ve třetím vám opět necháme volnou ruku a budeme chtít, abyste nakreslili vás, vaši rodinu, nebo kamarády na výletě (na kole, bruslích, pěšky, ale i autem) tak, aby výlet byl bezpečný.
Co opravdu čtou naše děti a jak je to s literaturou pro nejmenší ?
Zatímco u internetu tráví české děti stále více času, se čtením je to slabší. Harry Potter, Bajky Barda Beedleho, upírská trilogie od Stephenie Meyerové pro dospívající dívky. A klasika v podobě Dětí z Bullerbynu a Mikulášových patálií. Děti čtou nejvíc dobrodružnou a fantasy literaturu, další výrazný podíl tvoří dívčí romány, teprve až za nimi jsou klasické pohádky.
Podle průzkumu, je hlavním motivem k pozdějšímu dospělému čtení právě přístup rodičů k dítěti v útlém věku. Není to nicméně žádná překvapivá pravda – pokud dítě odmalinka usíná u předčítané pohádky, bude i v dospělosti fanouškem literatury. Pokud nečtou rodiče, má dítě horší předpoklady a samo se ke knize propracovává jen velmi těžko. Češi jsou ovšem jedni z největších čtenářů v Evropě, i když srovnávací evropské výzkumy u dětské čtenářské populace chybějí.
Přeji pěkné a v klidu prožité vánoční svátky a hodně elánu do příštího roku.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Protokol o provedení revize knihovního fondu ze dne 4.10. do 5.10.2010 knihovní fond má 2356 svazků
Jako každoročně se s Vámi podělím o statistická čísla z předešlého roku. Stav knihovního fondu k 31.12.2009 byl 2146 ks. V roce 2009 bylo do knihovny zapsáno 136 knih.
Za knihy se utratilo 21.042,00 Kč. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se vydalo 740,00 občerstvení k soutěžím, autogramiáda 1.800,00.
Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Seznámím Vás s několika statistickými čísly, abyste si udělali představu o návštěvnosti a porovnali s předchozími roky. V knihovně je registrováno 88 čtenářů z toho 51 čtenářů do patnácti let. V loňském roce jsme s knihovnou Kostelce nad Orlicí vyměnili 5 souborů po 50 knihách. Mimo soubory se vypůjčilo 22 knih. V tomto roce
jsme 22.1. 2010 zapůjčili dalších 50 knih z toho je 9 knih je naučných a 12 knih pro mládež, ostatní knihy jsou beletrie.
statistika výpůjček: |
Rok 2009 |
Rok 2008 |
Rok 2007 |
Výpůjčky celkem |
690 |
717 |
776 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
49 |
82 |
44 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
458 |
468 |
506 |
Naučná literatura dětem |
20 |
34 |
82 |
Krásná literatura dětem |
163 |
133 |
137 |
Čtenáři do 15 let |
559 |
242 |
154 |
Čtenáři nad 15 let |
62 |
70 |
132 |
Dne 26.3.2010 se připojíme k Noci s Andersenem. Jubilejně již po desáté pořádá Klub dětských knihoven SKIP na podporu dětského čtenářství a k Mezinárodnímu svátku dětské knihy. K této akci se naše knihovna přihlásila po třetí v pořadí 358. knihovna. Jedná se o večer s lákavým programem pro nejmenší posluchače s nočním čtením pohádek. Tento den si připomínáme svátek dětské knihy, který je slaven v mnoha zemích světa na památku narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Více informací najdete na stránkách www.knihovnabbb.cz nebo na webu Národní knihovny ČR http://skip.nkp.cz a v naší knihovně.
Na tuto akci je nutné se přihlásit přihláškou, která je k dispozici v knihovně. Na přihlášce rodiče dávají souhlas k tomu, že děti budou v knihovně po určenou dobu, co si sebou mají vzít a že jsou seznámeni, kdy tato akce končí. Rodiče si po ukončení akce svoje děti osobně převezmou! Akce trvá do 22.00 hod., pro nespící zájemce. Spící čtenáře si rodiče převezmou druhý den v 9.00 hod. po snídani. Bez řádně vyplněné přihlášky se bohužel děti této akce nebudou moci zúčastnit. Budeme rádi, pokud společně strávená Noc s Andersenem utuží přátelství dětí s knihou. V březnu vyrábíme velikonoční zajíčky ve stužkovém závěsu na okna, z vlny vytvoříme kuřátka, která umístíme do skořápek a přilepíme do hnízda z břízy a vybarvíme si velikonoční vajíčka.
V měsíci dubnu si budeme hrát se zvířátky. Provedeme si zvěrocvik , vyrobíme si papoucha kudrlinkového Ara Arakanga, rozhýbeme obrázkového pejska, kterého naučíme povelům a zahrajeme si hru mláďátka, kde zbystříme svého pamatováka. Opět se uskuteční výměna dalšího souboru z knihovny Kostelce nad Orlicí. Většinou půjde znovu o beletrii. Tento měsíc dojde k nákupu nových knih, o které jste jako čtenáři projevili zájem. Děkujeme za tipy knih, které Vás zaujaly.
Veškeré akce knihovny jsou vyvěšeny v okně knihovny a v obecních vývěskách.
Přeji krásné a v pohodě prožité velikonoční svátky.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Naše knihovna se přihlásila k projektu kniha mého srdce, kde jsme odeslali knižního šotka z naší knihovny. Tento projekt byl vnímán jako dobrý způsob jak spojit zábavu s masovou podporou četby a její propagací knih a knihoven. K projektu se přihlásilo více než 700 knihoven a celkem hlasovalo 322 846 čtenářů. Celonárodní anketa byla ukončena 17.10.2009 v přímém přenosu v české televizi, kde nejoblíbenější knihou českého čtenáře se stal Saturnin Zdeňka Jirotky s počtem 38 430 hlasů. Dne 26.10.09 proběhl křest nové knihy Josefa Lukáška Rampušák vypravuje aneb příběhy mužů a hor. Kniha byla vydána při příležitosti 60. výročí vzniku Horské služby v Orlických horách. Návštěva pana Lukáška se již stala tradicí každého podzimu, protože u nás již křtil dva díly „pohádek z Orlických hor“. Pěkný večer nás všechny obohatil o znalosti jak se chovat v horách a jak zodpovědně přistupovat ke svému životu, když se člověk dostane do nesnází. Díky publikaci jsme se mohli podívat, jakým způsobem funguje horská služba. První pondělí v říjnu jsme začali s vyráběním v knihovně v tradičním čase od 14.00 hod. Pro začátek jsme zvolili podzimní suroviny, z kterých jsme udělali podzimní dekoraci nejen na okně v knihovně, ale i do svých pokojíčků. Následující týden jsme vyráběli látkového draka z pytloviny a kukuřičného šustí, také jsme se věnovali výrobě oveček z nabobtnalé kukuřice a vystřihli si 3D zvířátka andulku a draka. V listopadu jsme se stali pošťáky. Pro začátek jsme si vyrobili poštovní schránku. Následující týden jsme zhotovili svoje vlastní razítko z barev na sklo a na samolepky jsme si namalovali vlastní známky. 16.11.2009 jsme napsali svoje přání Ježíškovi zhotovili vlastní obálku. Celý dopis plný očekávání jsme odeslali Ježíškovi a diskutovali, zda nám odepíše a zda naše vepsané přání se nám vyplní.
23.11.09 jsme si vyrobili z papíru pošťáckou čepici s nápisem pošta a vyrobili jsme si velkou pošťáckou hru, která se stala oblíbenou hrou. 30.11.09 jsme zhotovili čertovskou masku a postrašili na obci paní starostku. Poté jsme se věnovali výrobě mikulášské masky. Odpoledne od 15.30 hod mělo proběhnout čtení knížky v projektu České děti čtou s Ježíškem, bohužel děti doma neoznámily že by v knihovně byly delší dobu a musely běžet domů, aby je rodiče nečekali. Na základě tohoto projektu jsme se dne 10.12.09 zapojily do celostátní akce o zápis do Guinessovy knihy rekordů v hromadném poslání
přání Ježíškovi.
Jsme rádi, že na výrobu začaly chodit mladší děti, a že se zapojují do rukodělných dílen již od útlého věku. Nejmladší tvořivá holčička je 1,5 roku Katka, která chodí vyrábět se svým bráškou Štěpánkem.
Přeji pěkné a v klidu prožité vánoční svátky a hodně elánu do příštího roku.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Dne 10.12.2009 jsme se sešli na školní zahradě v 15.00 hod. v hojném počtu, aby byli vypuštěny balónky s přáníčkem na oblohu Ježíškovi. Bohužel nám počasí moc nepřálo a o půl čtvrté začalo drobně zato vydatně pršet. Většina účastníků se před deštěm schovávala v altánku. Porotci ze sociální komise pečlivě balónky spočítali. Po příchodu každý dostal minimálně jeden již připravený nafouknutý balónek heliem s uvázaným přáníčkem. Samotné vypuštění se uskutečnilo na pokyn z rádia, který zazněl ze stanice Frekvence 1. Všichni najednou balónky vypustili na oblohu. Byl to úžasný pohled a velká sláva. Očekáváme výsledky, zda se nám rekord povedl po nahlášení počtů agentuře Je5 s.r.o., která akci vyhlásila ve spolupráci s agenturou Dobrý den a snaží se překonat dosavadní rekord.
Přání na baloncích byla dodaná od pořadatele. Každé dítě si ale stejně napsalo, co by si od Ježíška přálo. Svá přání pak děti vhodily do krabičky.
Ježíškovské setkání trvalo přibližně hodinu. Všem zúčastněným moc děkujeme, že jste přišli podpořit tradici českých Vánoc a vypustit k nebi přání krásných a spokojených vánočních svátků a pomohli tím překonat dosavadní rekord z minulého roku. V Záměli vzlétlo k obloze 157 oranžových balónků. Děkujeme za sponzorský dar Pavlu Štefkovi za dodané helium.
Něco málo o agentuře, která se podílí na pokusu o vytvoření rekordu ve vypouštění balónků s přáním Ježíškovi, neboť je organizátorem celého dlouhodobého projektu Český Ježíšek. Tento celonárodní projekt vznikl z
potřeby obnovy našich tradic, národních zvyklostí, z potřeby naučit děti přemýšlet o kořenech společnosti, ve které žijí. Ve všech aktivitách tohoto projektu, tedy v soutěžních rodinných hrách Česko kreslí Ježíška, Česko vypráví a zpívá o Ježíškovi i v letošní České Vánoce s Ježíškem, je zvláštní důraz kladen právě na upevňování vztahu dětí k přírodě, ke všemu živému i k sobě navzájem. Možná i proto je mezi dětmi o tyto soutěže tak velký zájem a odezva desítek tisíc dětí a jejich uměleckých prací překonává očekávání. Také při přípravě této akce s vypouštěním balónků jsme samozřejmě na jednom z prvních míst pátrali po tom, zda tato akce nezatíží přírodu odpadem.
Tak tedy: balónky, které budou na této akci vypouštěny, jsou vyrobeny z přírodního kaučuku a mají tu vlastnost, že jejich přirozený rozklad začíná již při jejich nafukování. Po vypuštění se sice balónky rozletí do širokého okolí, což je však spíše výhodou, neboť nezůstanou někde v jednom chumlu. Jejich rozklad na ekologicky zcela neškodné prvky pak pokračuje velmi rychle, takže balónek se v krátké době zcela rozloží. Pravda, je zde ještě provázek a papír, tedy přáníčko, obojí ovšem z přírodních materiálů.
Přes prázdniny bude v knihovně otevřeno v obvyklém čase. O prázdninách se budeme věnovat zvelebování prostředí naší knihovny.
Nyní bych se s Vámi chtěla podělit o několik statistických čísel. Stav knihovního fondu k 31.12.2008 byl 2048 ks. V roce 2008 bylo do knihovny zapsáno 99 knih. Za knihy se utratilo 15917,00 Kč. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se utratilo 894,50, občerstvení k soutěžím, autogramiáda 202,50. Za knihy jako dary k soutěžím se utratilo 70,00. Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Na následující straně se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti a porovnali s předchozími roky.
V knihovně je registrováno 79 čtenářů z toho 51 čtenářů do patnácti let. V loňském roce jsme s Kostelcem nad Orlicí vyměnili 4 soubory po 50 knihách. Mimo soubory se vypůjčilo 22 knih. V tomto roce jsme 22. 1. 2009
zapůjčili dalších 50 knih z toho je 9 knih je naučných a 12 knih pro mládež, ostatní knihy jsou beletrie. Za první pololetí se stihl vyměnit pouze jeden soubor, na základě rekonstrukce budovy se toho víc nestihlo. Na určité období se knihovna proměnila v kancelář obecního úřadu. Snažili jsme se dodržet chod knihovny včetně výrobek pro děti. Při rekonstrukci ze zasedací místnosti vznikl průchod do chodby u knihovny a nové toalety.
statistika výpůjček: |
Rok 2008 |
Rok 2007 |
Rok 2006 |
Výpůjčky celkem |
717 |
776 |
927 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
82 |
44 |
33 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
468 |
506 |
601 |
Naučná literatura dětem |
34 |
82 |
91 |
Krásná literatura dětem |
133 |
137 |
198 |
Čtenáři do 15 let |
242 |
154 |
137 |
Čtenáři nad 15 let |
70 |
132 |
152 |
Před prázdninami dne 22.6.09 se nám ještě podařilo vypůjčit dva soubory. Nyní má naše knihovna k dispozici 150 ks nových knih, kde si přijdou na své děti i dospělí čtenáři. Vypůjčování z Kostelecké knihovny bude začátkem prázdnin omezeno z důvodu malování.
Co jsme s dětmi vyráběli?
V lednu jsme si hráli na eskymáky, zahráli jsme si mrazivou hru a vyrobili sněhové koule. Z korálkových ozdob si vyrobili sněhové vločky. V únoru jsme se se zimou pomyslně rozloučili a hráli si na letce. V nebeské křižovatce jsme se zdokonalili ve znalostech světadílů a živočichů, kteří na nich žijí. Vyrobili jsme si vesmírnou raketu a naučili kosmonauta oblékat si skafandr. Obletěli jsme planety Bonbonelu, Robokopy, Barvánky,Mandarelu a Krtín. V dubnu jsme se věnovali velikonočním svátkům a trochu jsme kuchařili v soutěžích s deníkem cpress. Začátkem května jsme vyráběli chobotničky, na zbytek měsíce jsme knihovnu proměnili v cirkusovský stan. Vyrobili si klauna, hada a zahráli si hru principálovka. Červen byl vědecký měsíc. Naše knihovna se proměnila na vědecko-výzkumný ústav Blbinek, kde nás čekala laboratoř magnetologie a balónistiky. Před prázdninami nás čeká rybaření a stavba zvonkohry z přírodních materiálů. I naše knihovna jako veřejná instituce pomáhá občanům daného regionu (obce) a stát se místem setkání různých občanských komunit. Kulturní a vzdělávací akce knihoven nejsou zaměřeny jen na registrované čtenáře, ale na všechny, kteří mají zájem a chuť se podílet na společenském životě daného místa. V knihovně probíhají besedy, soutěže, vzdělávací programy, výukové programy.
Tento rok se opět připojíme k akci týden knihoven, ve kterém pozveme pana Josefa Lukáška na besedu a k velkému říjnovému společnému čtení. |
Digitální knihovny nabízejí pomocí internetu přímý přístup k digitálním (existují pouze v digitální podobě) nebo digitalizovaným dokumentům (jejich papírová nebo jiná tradiční předloha byla převedenado digitální podoby). Díky digitálním knihovnám tak mají uživatelé v řadě případů přístup k ohroženým, historickým nebo unikátním dokumentům. Nejčastěji se jedná o staré a vzácné tisky, rukopisy, staré výtisky novin apod. Kromě přístupu k textům dokumentů, můžete získat i podrobnější údaje o dokumentu (přesný název, autora, místo a rok vydání aj.). Většina digitálních knihoven nabízí pro získání dokumentů pouze režim prohlížení, v některých však můžete i vyhledávat zadáním autora, názvu, klíčového slova.
Plné texty dokumentů mohou být volně přístupné, někdy může být přístup vázán na předplatné nebo smlouvu. Dokumenty vydané po roce 1880 jsou v České republice chráněny autorskými právy, nesmějí se volně šířit, knihovny je proto ve svých digitálních knihovnách zpřístupňují pouze lokálně – ze svých počítačů. www.knihovny.cz
Elektronické knihy. Některá díla lze získat zdarma v elektronické podobě na http://books.google.com/.
Cizojazyčné knihy můžete on-line hledat například na Amazon.com. Nicméně je zde problém se zasláním objednaných knih do ČR, obvykle to není možné. Možným řešením *když nechcete cestovat* je obrátit se na českého distibutora Megabooks, který Vám knihy rád objedná a doveze. Megabooks zajišťuje zejména knihy v anglickém a francouzském jazyce *zásobuje například Libraire francophone ve Štěpánské*. Při objednávce Vám sdělí, zda je možné knihy sehnat a kolik budou stát *cena se nijak značně nezvyšuje*. Zatím s nimi mám vynikající zkušenosti. Za knihovnu Pavlína Plesová
Dne 15.10.2008 byly vráceny tři soubory půjčené z Kostelce nad Orlicí. Protože nebyly vráceny všechny knihy, chtěla jsem touto cestou požádat čtenáře o navrácení knih. Tentýž den se zapůjčilo dalších 50 nových knih.
Ve středu 29. 10. 2008 proběhla autogramiáda s Josefem Lukáškem. Paní Jarmila Haldová se omluvila. Při této autogramiádě se četla pohádka z knihy Korunka princezny Kačenky. Čtení zakončilo odpovídáním zvídavým čtenářům jak se stát spisovatelem, jak spisovatel zjistí, že už je spisovatel, kde je vlastně ten začátek zrodu knihy, a podobně. Pan Lukášek je nejen dobrý spisovatel, ale také i dobrý vypravěč a bylo co poslouchat do pozdních hodin.
Každé pondělí v knihovně vyrábíme v čase od 14.00 do 15.30 hod. Na podzim jsme vyrobili dekoračního látkového draka, vystřihovali z papíru 3D zvířátka, čertovské masky, aranžovali z přírodnin a kaštanů. Zhotovili jsme kouzelnickou čepici a hůlku, čarovali jsme a stali se mágem. Zajímavá byla i stolní hra, která nás pobavila. K výrobě a hraní nás inspirují požadavky dětí a časopis Pojď si hrát. V lednu zhotovíme koule a zkusíme si vyrobit hvězdičku z korálků. Další činnosti se budou odvíjet podle námětů dětí.
Opět jsme se zapojili do projektu Celé Česko čte dětem. Čtení probíhá v knihovně jednou měsíčně od 16.00 - 17.00hod. a čteme knihu „Verunka a kokosový dědek“ napsal Štorch.
Krásné a v pohodě prožité vánoce v příštím roce.
Za knihovnu Pavlína Plesová
Přes prázdniny jsme měli v knihovně otevřeno v obvyklém čase. O prázdninách naší knihovnu navštívilo i několik návštěvníků vyhledávajících internet. Pěkné počasí spíš táhlo mnohé čtenáře ven. Zaznamenali jsme malou návštěvnost dětských čtenářů. Po roce knihovnu navštívili chataři, kteří s úsměvem přicházeli do knihovničky a srovnávali prostředí s jejich městy.
Srdečně Vás zveme na tvorby v knihovně, které se tradičně konají v pondělí od 6.10.2008 v čase od 14.00 – 15.30 hod. V tomto čase budou činnosti úměrné k věku od 5 do 12 let. Konají se při účasti od 5 do 10 dětí. Vyrábíme dle tématu a návrhu na určený den. Větší počet dětí naše knihovna nepojme. Budou-li mít o výrobu zájem i starší děti, kteří již nenavštěvují školu v Záměli domluvíme si jiný termín.
6.10. Vystřihujeme z papíru 3D zvířátka včetně krabičky. Do krabičky bude vloženo sladké překvapení. 13.10.2008 budeme vyrábět kaštanová zvířátka. Oblíbená činnost nejmladších čtenářů. 20.10. budeme vyrábět z pytloviny dekoračního draka s doplňky z filcu. 27.10 Vás zveme do říše kouzel, kde si vyrobíme kouzelnickou čepici a hůlku. V následujícím měsíci můžeme v kouzelnickým duchu pokračovat a naučit se několik kouzelnických triků. Bližší informace o dalších tvorbách jsou na okně knihovny a zároveň ve vývěskách.
Důležité informace pro rodiče! Aby nedošlo k nějakému nedorozumění!
Toto vyrábění v knihovně NENÍ bráno jako zájmový kroužek. Nikde se nevede docházkový list dětí a na výrobu se finančně nepřispívá. Za děti ručí rodiče, knihovnice za děti nezodpovídá. Pokud dítě či návštěvník knihovny se v knihovně zdrží a chce si něco vyzkoušet vyrobit, rádi ho do činnosti zapojíme, poradíme mu s výrobou, pomůžeme, ale za něj nevyrobíme! Rodiče si písemně mohou sjednat odchod dítěte po skončení, že budou odcházet v doprovodu nebo samostatně. Předpokládáme, že návštěvník knihovny ví, jak se ve společných prostorách chovat. Je potřeba být ohleduplný vůči ostatním.
Naše knihovna opět pokračuje v projektu Celé Česko čte dětem. Tento projekt apeluje na rodiče, aby si udělali čas na své děti a předčítali jim knihy. U větších dětí, aby si udělali čas na poslouchání jejich čtení. Pravidelné hlasité čtení učí jazyku a myšlení, rozvíjí paměť a obrazotvornost. Obohacuje o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje i sebevědomí. Bližší informace o tomto projektu najdete na www.celeceskoctedetem.cz a na vývěskách. V naší knihovně budeme hlasitě předčítat tentokráte knihu Verunka a kokosový dědek od Pavla Šruta na pokračování. Zveme všechny příznivce čtení na pondělí 27. října 2008 od 16.00 – 17.00 hod.. Další čtení proběhne dle zájmu poslední pondělí v měsíci listopadu. Bližší informace opět na vývěskách.
V sobotu 11.10.2008 od 15. hod pojedeme vlakem do Hradce Králové do Divadélka Drak na dětské představení Perníková chaloupka. Pro bezpečnost dětí bude nutný rodičovský doprovod. Přes dotazník u dětí školou povinných zjišťujeme, zda bude o toto divadelní představení zájem. Divadélko Drak v roce 2008 oslavilo padesát let od svého založení.
Přes dotazník ve škole zjišťujeme, zda bude zájem i o divadelní představení Hurvínka a Spejbla, na které bychom jeli v únoru. Bližší informace o představení budou upřesněny ve vývěskách, až bude mít divadlo vypsaný program svých her. Z důvodu rekonstrukce budovy Divadla Spejbla a Hurvínka přepravíme se po Praze metrem a autobusem (zastávka pod Královkou) nebo tramvají (zastávka Malovanka) do hotelu OREA Hotelu Pyramida **** na adrese Bělohorská 24, 169 01 Praha 6. Z bezpečnostních důvodu opět bude nutný rodičovský doprovod.
29.10.2008 od 17.00 – 18.00 hod. proběhne v knihovně autogramiáda se malířkou a výtvarnicí Jarmilou Haldovou a spisovatelem Josef Lukáškem. Pan Lukášek v tomto roce vydal novou brožovanou knihu Večerní povídačky v Záměli aneb dobytí hradu Potštejna. Toto příjemné posezení nám zpestří četbou svých děl a humorným povídáním o vzniku příběhu v knize. Vloni toto posezení bylo zajímavé a žádané. Nyní díky řezbářce a malířce v jedné osobě paní Jarmile Haldové si slibuji z tohoto setkání příjemný večer plný zajímavostí.
V červenci jsme nakoupili 108 nových knih. Většina knih byla věnována dětským čtenářům. Nyní náš fond má 1972 ks. Na prázdniny z kostelecké knihovny bylo zapůjčeno 150 ks nových knih. Jedná se o beletrii a dětské knihy. Přijďte se podívat a přečíst nové tituly, které budou zpět do Kostelce vráceny koncem měsíce října a ve stejné době bude zapůjčen další soubor nových knih.
Informace pro studenty. Dne 29.9.2008 zahajuje provoz nová studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Bude desetitisíce knih na dosah ruky, studovna, půjčovna i sklad pod jednou střechou. Již teď je 160 tisíc svazků ve volném výběru a čtenářům bude sloužit knihovní automat, který umožní, aby si knihu půjčili bez pomoci knihovníků.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Jako každým rokem mám za knihovnu hodně čísel a částek. V roce 2007 se za knihy se utratilo 6.532,00 Kč. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se utratilo 2593,50. Občerstvení k autogramiádě pana Lukáška stálo 259,50. V poplatcích za knihovnu od čtenářů bylo vybráno 720 Kč. Ze státního rozpočtu ČR VISK3 naše knihovna dostala 25.000,00 Kč. Počítač stál 20.245,00 Kč knihovnický software stál 15.470,00 Kč služby 812,00 Kč. Veškeré náklady na knihovnu byly 45.912,00 Kč.
Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Trochu se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti knihovny a půjčování knih.
|
Rok 2007 |
Rok 2006 |
Rok 2005 |
Výpůjčky celkem |
776 |
927 |
1091 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
44 |
33 |
33 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
506 |
601 |
556 |
Naučná literatura dětem |
82 |
91 |
182 |
Krásná literatura dětem |
137 |
198 |
309 |
Čtenáři do 15 let |
154 |
137 |
241 |
Čtenáři nad 15 let |
132 |
152 |
166 |
V knihovně je registrováno 70 čtenářů z toho 39 čtenářů do patnácti let. V loňském roce jsme s Kostelcem nad Orlicí vyměnili 4 soubory, celkem se jedná o 202 zapůjčených knih. Mimo soubory se vypůjčilo 12 knih.
Od října každé pondělí v čase od 14.00 – 15.30 hod. pořádáme výtvarné akce pro šikuly.
Vyráběli jsme voňavé bylinné polštářky, divadelní figurky z moduritu, z drátků a korálků jsme vyráběli motýly, lepili jsme žirafu vylézající z krabičky, drhali jsme provázky, dělali jsme kalendář medvěda, papírové hodiny, malovali jsme na sklo ptáka Huga, pokusili jsme se o slámového zajíce, vystříhali jsme ptáčky a připevnili na kolíčky, zdobili jsme papírová vajíčka. Chystáme se v knihovně strávit noc s Andersenem 28. března 2008, tentokráte zaměřenou na hledání pirátského pokladu.
Přeji Vám veselé velikonoce.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Od října jsme v knihovně začali vyrábět v časech od 14.00 do 15.30 hod. Většinou se schází do 10 dětí, takže naše dílny jsou klidnější než loni. Vyráběli jsme draka, kaštany, sádrové ryby, chobotnice, drátkování, papírové andělíčky, Mikulášský pytlík, vliselínové sněhuláky, keramický svícen v podobě sáněk, korálkové ozdoby na vánoční stromeček.
10.5.2007 přišlo písemné rozhodnutí o poskytnutí dotace na veřejné informační služby knihoven – VISK3 ze státního rozpočtu ČR na rok 2007. Tento projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury. 70% celkových skutečných nákladů bylo hrazeno z dotace a 30% uhradila obec.
Od 29.10.2007 je v knihovně umístěn druhý počítač, na kterém je nahrán knihovnický program k evidování knihovního fondu, na kterém se od ledna 2008 povedou výpůjčky. Tento systém povede ke zkvalitnění služeb čtenářům, zpřesní evidence dokumentů a výpůjček, pomocí katalogu zrychlí a zpřesní vyhledávání ve fondu, odstraní byrokratické práce a tím zlepší práce se čtenářem. Nyní máme možnost přebírat z regionální knihovny záznamy dokumentů z výměnných souborů v elektronické formě, získáme přesnou statistiku fondu a výpůjček, systém usnadní a zrychlí revize fondu V pondělí 12.11.2007 proběhla autogramiáda s Josef Lukáškem z Bystrého u Dobrušky a Milanem Duškem ze Žamberka. Při této autogramiádě se četla pohádka z knihy Korunka princezny Kačenky a manželka pana Lukáška nám přečetla detektivní příběh z knihy Dočasně slepá spravedlnost. Pokud si budete chtít tuto knihu zapůjčit v naší knihovně, je k dostání, protože jsme ji dostali darem společně s knihou Piruety na tenkém ledě.
Josef Lukášek už v roce 1996 překvapil první knihou Pohádky z Orlických hor, vydalo ji nakladatelství Zvon v Praze. Později ji převzalo vydavatelství Oftis v Ústí nad Orlicí a počet výtisků se vyšplhal až na 10 tisíc. Pohádky z Orlických hor 2 dosáhly 7 tisíc výtisků. V době, kdy sbíral materiál pro další knihu pohádek, věnoval se propagaci přírodních krás východočeské oblasti. Připravil Kačenčinu pohádkovou říši – pohádkové lístečky pro turisty, propagační materiály přes Krakonošův revír a Kačenčinu říši a Rozhledny, vyhlídkové věže a místa dalekých rozhledů v euroregionu glacencis (vyšly v českém, polském a anglickém překladu). Svými texty se podílel i na knize fotografií Horsta Bauera Kraj mého života Broumovsko. V letošním roce vyšla i Korunka princezny Kačenky s překrásnými ilustracemi Jarmily Haldové. Pan Lukášek je členem Obce spisovatelů v Praze a Vč. Střediska OS v Pardubicích.
Milan Dušek z Vamberka píše od roku 1968. Knižně debutoval v roce 1973 ve sborníku Začátek nakladatelství Kruh v Hradci Králové. Tam vydal novely Cesty vysokým lesem a Dědictví. Pak následovala série knížek krimipovídek ve vydavatelstvích Výběr a Víkend. V roce 2002 vychází Mrtvý z mýtiny o rok později Nahá pravda. V roce 2005 Cesty naděje, kulka je rychlejší, Cesta ke slunečnicovému poli. 2006 S puškou a perem, Dočasně slepá spravedlnost. Letos vyšly povídky Piruety na tenkém ledě. Několik let spolupracuje s internetovou revue Chudové kořeny Prácheňského syndikátu V-ART. Má vlastní internetové stránky. Spolu s Jiřím Faltysem rediguje bulletin kruh, kde jsou zveřejňovány literární práce členů Vč. Střediska v Pardubicích. Je členem Obce spisovatelů v Praze, Unie spisovatelů, AIEP – české sekce autorů dobrodružné a detektivní literatury, Východočeského střediska OS v Pardubicích.
Dne 29.11.2007 byly vráceny dva soubory půjčené z Kostelce nad Orlicí. Protože nebyly vráceny všechny knihy, chtěla jsem touto cestou požádat čtenáře o navrácení knih. Tentýž den se zapůjčilo dalších 50 nových knih.
Poplatky za knihovnu jsou stejné jako v předešlých letech. Starší čtenáři mají 50,- Kč rok/čtenář a studenti, důchodci 30,- Kč rok/čtenář.
7.1. 2008 budeme vyrábět voňavé polštářky různých tvarů. 14.1.2008 se pokusíme vyrobit divadelní loutky. Části těla budou z moduritu, který vybarvíme a ustrojíme dle fantazie. Vodit se budou na špejli nebo drátku. Krásné a v pohodě prožité vánoce v příštím roce.
Od září bude knihovna otevřena každou středu od 8.00 – 11.00 a 13.00 – 17.00 hod. A v pondělí od 13.00 do 17.00 hod.
Naše knihovna se přihlásila do projektu Celé Česko čte dětem. Tento projekt apeluje na rodiče, aby si udělali čas na své děti a předčítali jim knihy. U větších dětí, aby si udělali čas na poslouchání jejich čtení. Pravidelné hlasité čtení učí jazyku a myšlení, rozvíjí paměť a obrazotvornost. Obohacuje o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje i sebevědomí. To by člověk neřekl, jak obyčejná věc se z našich domácností vytratila. Bližší informace o tomto projektu najdete na www.celeceskoctedetem.cz a na vývěskách. V naší knihovně budeme hlasitě předčítat pohádky na pokračování. Bližší informace opět na vývěskách.
Naše knihovna získala dotaci ve výši 25.000,- Kč z programu Veřejné informační služby knihoven - VISK3 za státního rozpočtu ČR na rok 2007. Automatizací knihovny chceme dosáhnout zkvalitnění služeb čtenářům, zpřesnění evidence dokumentů i výpůjček, pomocí on-line katalogu zrychlit a zpřesnit vyhledávání ve fondu, odstranit byrokratické práce a tím zlepšit práce se čtenářem, přebírat výměnné soubory z knihovny Kostelec nad Orlicí i v elektronické formě, získat tím i přesné statistiky fondu a výpůjček, usnadnit a zrychlit revize fondu.
V knihovnicko-informačním zpravodaji Královehradeckého kraje bylo uvedeno, že naše knihovna se umístila na prvním místě při vzdělávacích a kulturních akcí v přepočtu na 1000 obyvatel v kategorii od 501 – 1000 obyvatel. Jedná se o výsledky statistických analýz a informace o knihovnických událostech roku 2006.
Budeme v tomto školním roce vyrábět v knihovně?
ANO, výrobním činnostem se budeme věnovat každé pondělí od 1. 10. 2007 v čase od 14.00 do 15.30 hod. V tomto čase budou činnosti úměrné k věku od 5 do 12 let.
Budou-li mít o výrobu zájem i starší děti, kteří již nenavštěvují školu v Záměli, domluvíme si jiný termín a jejich činnosti budou přizpůsobeny k jejich věku.
Důležité informace pro rodiče! Aby nedošlo k nějakému nedorozumění!
Toto vyrábění v knihovně NENÍ bráno jako zájmový kroužek. Nikde se nevede docházkový list dětí a na výrobu se finančně nepřispívá. Za děti ručí rodiče. Knihovnice za děti nezodpovídá, jako je tomu při školním vyučování. Proto pokud dítě či návštěvník knihovny se v knihovně zdrží a chce si něco vyzkoušet vyrobit, rádi ho do činnosti zapojíme, poradíme mu s výrobou, pomůžeme, ale za něj nevyrobíme! Také se předpokládá, že návštěvník knihovny bude vědět jak se ve společných prostorách chovat.
(Protože máme knihovnu malou asi 20m2. Stává se že se v těchto prostorách schází až 16 čtenářů, což je náročné.) Je potřeba být ohleduplný vůči ostatníma zbytečně nemluvit. A když už je ta potřeba něco říct, tak krátce, aby nedocházelo k věčnému překřikování jako loni. Pokud se někdo nebude umět v těchto prostorách chovat, tak ho pošlu domů. Proto odchod z knihovny může být u dětí individuální. KNIHOVNICE NEZODPOVÍDÁ ZA DĚTI !
Naše knihovna se přidala k 11. ročníku celostátní akce týden knihoven. Letos daly knihovny týdnu opravdu „chutné“ motto – „Knihovnická bašta“ a zvaly všechny zájemce k bohatému menu tradičních služeb.
1.10.2007 jsme vyráběli jednoduché draky ze špejlí. 8.10.2007 jsme se věnovali podzimním dekoracím na stůl z přírodnin, které byly dozdobeny kaštanovými zvířátky. Některé talíře byly nápadité a pěkné. 15.10.2007 jsme malovali vodovými barvami sádrové obrazy na téma vodní svět. Tyto výrobky byly k zavěšení.
Při výrobcích jsme prvně používali i sádru na odlívání mořských živočichů, ozdobíme si květináčky, použijeme ubrouskovou techniku, dále budeme vyrábět postavičky z bambulí a obalovaných drátků a vyrábět svíce z včelího vosku. Pokud budou finance, pokusíme se o malbu na sklo, kámen, dřevo. Samozřejmě na papírové výrobky nezanevřeme, protože papír je vděčný materiál.
Ráda bych v tomto školním roce provedla batikování. Při batice musí barva projít varem a právě této horké vody a malého prostoru se obávám. Dalo by se říct, že záleží na chovaní dětí jakým činnostem se budeme věnovat.
V pondělí 12.11.2007 od 15.30 hod. bych Vás chtěla pozvat do naší knihovny na besedu, autogramiádu a čtení s panem Josefem Lukáškem, autorem mnoha knih z prostředí Orlických hor a Podorlicka. Opět sledujte vývěsky a okno v knihovně, kde jsou veškeré činnosti formou malého plakátku zveřejněny. Za knihovnu Pavlína Pleslová
Letošní odcházející jaro bylo poznamenáno smutnou událostí, která zasáhla do života obce a to nenadálým odchodem naší milé paní kronikářky Marušky Peterkové.
Všechny nás tato smutná zpráva zasáhla nepřipravené, doufali jsme, že její onemocnění se vyléčí a z nemocnice se vrátí domů.
Když se mi ozval doma telefon s jejím číslem mobilu brala, jsem hovor s radostí, že ji slyším, a poklábosíme o všem možném, co se událo v její nepřítomnosti,.... pozdrav ahoj, jak se máš, však se nesl tou dobou k nebeským výšinám...., to jen pan Peterka oznamoval z Maruščina telefonu smutnou skutečnost.
Proto bych chtěla na tomto místě vzpomenout, poděkovat za její práci, kterou pro propagaci naší vesničky po celou dobu spolupráce s obcí udělala. Ať už to byly její nepřekonatelné kraslice, kterými reprezentovala zručnost českých lidí i daleko v cizině, či povídání a vzpomínání nad kronikami, na přípravě almanachu, nebo podělení se o zkušenosti s výzdobou kraslic v období před každými Velikonocemi a ukázkami zdobení vejdunků zájemkyním.
Byla držitelkou „Zlatého kolovratu“, který uděluje Ministerstvo kultury významným osobnostem jako titul Nositel tradice lidových řemesel za ..... půvabné, vamberecké kraslice, kde uplatňuje svoji krajkářskou průpravu. Na vyškrabovaných kraslicích se tak objevují krajky s kvítky jara a klasy obilí ... stojí v certifikátu .... za tradiční lidovou kulturu, která je součástí kulturního dědictví našeho národa.
To ona jela s námi na kočáře v roce 2002 v kroji a byla nesmírně hrdá na náš nový posvěcený prapor a znak obce. Také ona byla u zrodu, dnes již tradičního, putování ke studánkám. Pokaždé v kroji rozjasňovala atmosféru a oděvem připomínala zapomenuté doby. Každoročně mi kroj půjčovala v době adventu na černé hodinky čtení v knihovně. A u mnoha, mnoha dalších věcí pomáhala, navzdory nemoci, osobních trápení, nikdy neztrácela humor a radost druhým pomoci.
Tolik moje vyznání, které je, doufám, vyznáním i našich občanů. Maruško, chybíš nám, ale věříme, že na nás, naše starosti pohlížíš od nebeských bran a v duchu tu jsi s námi. Díky za vše! Drž nám tam, pro nás Záměláky, místo.
V minulém zpravodaji jsem Vás neinformovala o knihovně a jejich činnostech. Nyní to napravím a podělím se s Vámi o několik statistických čísel. V roce 2006 bylo do knihovny zakoupeno 138 knih. Za knihy se utratilo 15.009,00 Kč. Za materiál k soutěžím, nákup nůžek, papíru, lepidla, pastelek se utratilo 883,50, Občerstvení k soutěžím včetně ceny za dort při noci s Andersenem (zakoupený k výročí 115 let knihovny) 845,00. Za knihy jako dary k soutěžím se utratilo 3.289,00. Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Trochu se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti.
|
Rok 2006 |
Rok 2005 |
Rok 2004 |
Výpůjčky celkem |
927 |
1091 |
1350 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
33 |
33 |
12 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
601 |
556 |
814 |
Naučná literatura dětem |
91 |
182 |
208 |
Krásná literatura dětem |
198 |
309 |
316 |
Čtenáři do 15 let |
137 |
241 |
248 |
Čtenáři nad 15 let |
152 |
166 |
205 |
V knihovně je registrováno 64 čtenářů z toho 37 čtenářů do patnácti let. V loňském roce jsme s Kostelcem nad Orlicí vyměnili 3 soubory po 50
knihách. Mimo soubory se vypůjčilo 14 knih. V tomto roce jsme 12. 2. 2007 zapůjčili dalších 50 knih z toho je 6 knih je naučných a 12 knih pro mládež, ostatní knihy jsou beletrie. V lednu jsme zažádali o dotaci na knihovnu VISK.
Tento rok poprvé jsme mohli našim občanům nabídnout školení s názvem Školička internetu pro seniory podle stejnojmenné publikace autorů Černého, Hraběte, Peška. Školení probíhalo v knihovně v Kostelci nad Orlicí od 8.00 – 11.00 hod. a bylo určeno nejen pro seniory, ale pro začátečníky s počítačem. Bližší informace byly opět ve vývěskách. Osobně mi tato nabídka připadala velmi zajímavá a doufám, že ji někteří z Vás využili.
Již tradičně každou středu v čase od 16.30 – 18.00 hod. pořádáme výtvarné akce pro šikuly.
Od ledna do března jsme vyráběli: Děti si zopakovaly akci z podzimu malováním na sklo podle předloh a uvítaly zvířecí motivy. Také jsme vyráběli látková srdíčka, což bylo náročnější. Místo jediného velkého květinového stromu jsme vyrobili malé stromky, i když v některých rukách z toho vznikla květinka. Ubrouskovou metodu jsme zkusili jak na skle, tak i na dřevo a papírové desky. Největší úspěch bylo zdobení dřevěných přepravek květinovými motivy. Na Valentýna jsme připravily přáníčka k obdarování svých blízkých. Pro odpočinutí od náročných děl jsme si začali hrát s papírem a připravili jsme si spojovačky. Podle spojení čísel vznikl obrázek se zvířecím motivem a z druhé strany byla napsána informace o tomto zvířeti. Před velikonocemi vyrábíme velikonoční zajíce, kuřátka a zabývali jsme se zdobením vajíček.
Co nás čeká?
Budeme vytvářet mini ZOO z papíru, hrát společenské hry kolem kulatého stolu. Tentokrát dojde i na hru žebříky a hady. Vyšijeme si květinový motiv na čtvrtku k svátku matek. Na létajícím koberci vymyslíme pohádku. Uděláme si letecký den s výrobou letadel a letadýlek. Opět si budeme vyrábět oblíbené masky a tuto výrobu zakončíme malým skotačením v maskách. Pokud bude chuť, tak se budeme zabývat výrobou záložek do knihy. A před prázdninami bychom se mohli pokusit vytvořit herbář s popisky o květinách. Tento rok jsme noc s Andersenem neuskutečnili. Na tuto akci jsme se již přihlásili v lednu jako 450. knihovna, ale čtrnáct dní před termínem konání jsme noc v naší knihovně odhlásili z technických důvodů. Aby děti nebyly ochuzeny o spaní s Pohádkovou nocí, až bude teplé počasí, tak v knihovně přespíme. Termín bude vyvěšen tradičně na okně knihovny a ve vývěskách jako jsou i ostatní akce knihovny. Za knihovnu Pavlína Pleslová
V pondělí 11. prosince jsme uspořádali zájezd na koncert Evy a Vaška do Dlouhé Vsi. Sál byl do posledního místečka zaplněný. Koncertu se zúčastnilo přibližně 260 lidí, ze Záměle nás bylo pouze 14. čtenářů. Škoda. Dekorace ke koncertu a pódia připravili záměláci Alena Pleslová a František Plesl. Prožili jsme moc pěkný večer s písničkami Evy a Vaška. O pravou vánoční atmosféru se postarali hlavní pořadatelé manželé Alenka a Fanda Pleslovi s velice vkusnou dekorací pódia a stolů. Krátce řečeno příjemné posezení v příjemném prostředí s příjemnou hudbou a zpěvem. Takových večerů před vánocemi by mohlo být víc. Sepsala Za sociální výbor Viktorie Klívarová
Ještě několik vět z divadelního představení, které jsme navštívili v sobotu 14. října. Do pražského divadla Spejbla a Hurvínka jsme se přepravili vlakem. Naštěstí nám přálo počasí a přestupy z vlaku na metro byly bez problému. Divadelní představení uteklo jako voda, alespoň takto to pojmenovaly některé děti při odchodu. Nechtěly uvěřit, že Hurvínek už skončil. Podle zážitků, které povídaly ve vlaku, se jim představení líbilo. Pokud bude zájem i ze strany rodičů, mohli bychom někam s dětmi opět vyrazit.
Každou středu v odpoledních hodinách jme měli v knihovně akce, ve kterých se odrážely probíhající svátky. Barvení velikonočních vajíček, zdobení vajec nás učila paní Peterková, povídání o velikonocích a jejich významu. Z darovaných látek jsme šili talismany, také jsme měli soutěže na motivy hrady zámky v Čechách ukončené kvízem. Putovali jsme do lesa Řáholce, vyráběli jsme maňáskové divadlo, protančili jsme první střevíce při karnevalové diskotéce z papírových masek. Při dětském dnu jsme měli malou bambiriádu, hráli jsme člověče nezlob se a karty Černého Petra a kvarteto. Vyráběli jsme divadelní kulisy, povídali si o historii naší knihovny, hráli si pohádku o třech prasátkách a povídali si s Kokosovým dědkem, z moduritu jsme vyráběli rybičky, lodě, auta …, k barvení těchto výrobků jsme se již nedostali, tak snad někdy po prázdninách.
Nominace na udělení ceny Knihovna roku 2006 v kategorii "základní knihovna". Velmi dobré umístění knihovny; široká škála služeb; zapojení do celostátně vyhlašovaných akcí; práce s dětmi paní knihovnice Pavlíny Pleslové.
Slavnostní vyhlášení ceny Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2006" se uskutečnilo ve čtvrtek 5. října 2006 od 11.00 v Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně ČR v Praze.
V knihovně zaznamenáváme začátek školního roku sháňkou o doporučenou četbu. Většina malých čtenářů si před prázdninami zvykla přicházet do knihovny vyrábět z látek a papíru dekorační předměty a zájem o tyto činnosti přetrvá i do tohoto školního roku.
Tento rok bychom mohli odzkoušet zdobení květináčků ubrouskovou metodou, výroby zvonkohry z bambusů a skořápek, dále budeme vyrábět postavičky z bambulí a obalovaných drátků, pokud budou finance pokusíme se o malbu na sklo. Samozřejmě na papírové výrobky nezanevřeme, protože papír je vděčný materiál.
Ráda bych provedla batikování, ale stále ho zvažuji ohledně bezpečnosti, protože mládež je správně zvídavá, bohužel někdy neukázněná. Při batice musí barva projít varem a právě této horké vody a malého prostoru se obávám. Dalo by se říct, že záleží na chovaní šikulů a podle toho se budou naše činnosti odvíjet.
Po prázdninách jsme začali 27. září tzv. Cestou kolem světa, kdy jsme navštívili Slovensko, Rakousko a Itálii. Jednalo se o seznámení s mapou a povídáním si o prázdninách a nám tak blízkých přímořských státech, kde někteří strávili část svých prázdnin. 4. října jsme vyráběli létající draky. Měli
jsme laťky na 5 draků z toho se nám podařilo dokončit pouze dva. Takže tomuto tématu se budeme ještě věnovat. Další cestou kolem světa jsme navštívili Afriku a pokusili se vyrobit papyrus z pórku. Naše papyrusy zatavíme do folie, protože jsou velice křehké.
Opět sledujte vývěsky a okno v knihovně, kde jsou veškeré činnosti formou malého plakátku zveřejněny. Vyrábíme v čase od 16.30 – 18,00 hod. (po skončení sportíku - kam většina čtenářů také chodí).
Pokud šikula neví, jak se v knihovně chovat, je poslán domů! Stává se nám, že někteří jsou hluční, někteří na sebe dokonce upozorňují i sprostými výrazy. Po upozornění na své chovaní nereagují, proto přistupuji k tomu, že je posílám domů. Při tvorbě papyrusu jsme si na toto téma povídali. Domluvili jsme se, že upovídaní a neposlušní šikulové nebudou s námi moci v příštím roce přespat v knihovně při „Noci s Andrsenem“. Takže zaleží na čtenářích, zda se tato noc v knihovně bude konat a v jakém počtu.
Abych nezapomněla, v tomto roce se naše knihovna zúčastnila soutěže Vesnice roku 2006 a získala diplom za vzorné vedení obecní knihovny. S tímto diplomem jsme obdrželi 5.000 Kč. Část těchto peněz se investovala do
vstupenek na divadlo „Hurvínek už zase zlobí“. Naše knihovna se dostala do celostátního kola „Knihovna roku“, kde jsme se umístili mezi prvními 11 knihovnami z celé republiky. Jsem ráda, že se o naší knihovně tzv. ví a o naší vesnici se píše i jinak než o ledových jevech.
Ještě několik vět z divadelního představení, které jsme navštívili v sobotu 14. října. Do pražského divadla Spejbla a Hurvínka jsme se přepravili vlakem. Naštěstí nám přálo počasí a přestupy z vlaku na metro byly bez problému. Divadelní představení uteklo jako voda, alespoň takto to pojmenovaly některé děti při odchodu. Nechtěly uvěřit, že Hurvínek už skončil. Podle zážitků, které povídaly ve vlaku, se jim představení líbilo. Pokud bude zájem i ze strany rodičů, mohli bychom někam s dětmi opět vyrazit Sledujte vývěsky a budete vědět, co v knihovně pořádáme za akce.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Tento rok má knihovna narozeniny, my máme přání jediný, štěstí zdraví, štěstí zdraví, hlavně to zdraví … všem čtenářům. Dozvěděli jsme se, že první písemný záznam o naší knihovně byl před 115 lety.
V roce 2005 bylo do knihovny zakoupeno 219 knih. Za knihy se utratilo 17.744,50 Kč. Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Trochu se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti
knihovny. Pro porovnání vypisuji i statistiku z předešlých let.
|
Rok 2005 |
Rok 2004 |
Rok 2003 |
Výpůjčky celkem |
1091 |
1350 |
455 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
33 |
12 |
32 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
556 |
814 |
301 |
Naučná literatura dětem |
182 |
208 |
10 |
Krásná literatura dětem |
309 |
316 |
112 |
Čtenáři do 15 let |
241 |
248 |
|
Čtenáři nad 15 let |
166 |
205 |
|
Je vidět, že nepoklesl zájem o naučné knížky ani v tomto roce. Statisticky bylo sice vypůjčeno méně knížek než vloni, ale zřejmě to bylo způsobeno státními svátky, které vycházely na středu, tudíž otevírací den. V loňském roce jsme s Kostelcem nad Orlicí vyměnili dva soubory knih. 9.3.2005 se jednalo o 50 ks, 20.7.2005 se jednalo o dalších 50 ks. Mimo soubory se zapůjčilo 17 knih. V tomto roce jsme 16.1.2006 zapůjčili další soubor 50 ks knih. Z toho je 9 naučných knih, 10 knih pro mládež a ostatní jsou beletrie. Pokud se domníváte, že v naší knihovně nějaký zajímavý titul chybí, rádi přivítáme vaše náměty. Pokud knihu nezakoupíme, tak knihu zajistíme přes knihovnu v Kostelci nad Orlicí.
Koncem února jsme využili slev na knihy a nakoupili nové tituly. Opět jsme se zaměřili na mladé čtenáře a jejich potřeby si nad knihou odpočinout a pobavit. Dospívající mládež si stále žádá Blitonovou, Rolingstovou, Lanzovou, stále je čtený Foglar, Encyklopedie patří mezi nejoblíbenější publikace, k dohledání informací a pro zvídavé čtenáře jsou to knížky tzv. k nezaplacení. Hodně se půjčují knihy o zvířatech.
Beletrie: Babky na divoko, Bílá touha, Čistá duše, Most přes řeku Léthé, Recept na štěstí, Stážista, Království za veterináře,
Dětská: Rákosníček a počasí, Dinosauřík, Hádanky a básničky pro celý rok, Jdem domů, pejsku, Kopyto, mňouk a Keliští duchové, Stříbrňáci, Rodina medvídků, O hajném Robátkovi,
Dospívající mládež: Detektiv rychlík zasahuje, Dobrodružství na killimoolnu, Dobrodružství na útesech, Dobrodružství Toma Sawyera, Fimfárum – nové vydání, Harry Potter a princ dvojí krve, Havajské prázdniny, Honzík a Eliška – toulání s medvíďaty, Hra jménem život, Pod Junáckou vlajkou, Pudlenka, Jak pořádat pyžamové mejdany, Když padá nebe, Konečně plnoletá
Cestopis: Od vlků a slonů hurá domů 4díl.,
Encyklopedie: Velká kniha pravěku, Zvíře, Pohádky o zvířátkách, Moučníky, Výtvarné nápady, Encyklopedie zeměpisu, Slovník zvířat.
Od začátku roku pořádáme akce:
V lednu jsem si hráli s papírem. Většinou se jednalo o slepování aut, letadel a zvířat. Zaměřili jsme se na výrobu karnevalových masek. Některé masky
v knihovně zůstaly, některé zdobí pokojíčky svých tvůrců. Hlavní je, že V lednu jsem si hráli s papírem. Většinou se jednalo o slepování aut, letadel a zvířat. Zaměřili jsme se na výrobu karnevalových masek. Některé masky v knihovně zůstaly, některé zdobí pokojíčky svých tvůrců. Hlavní je, že různá témata nás stále baví. Ve středu 8. 2. a 15. 2. 2006 jsme vystřihovali šablony z papíru pro další práci na téma „krčíme a lepíme z krepového papíru“. Následující týden jsme šablony polepili a vytvořili mozaikové obrazy. Výtvarníci se snaží za sebou nechat pěknou práci a při pohledu na jejich snažení jsem se rozhodla, že zvládnou i těžší úkoly než jsou práce s papírem. Začali jsme shánět i zbytky látek přes vývěsky.
Březen měsíc internetu oslavujeme tím, že máme k dispozici internet zdarma. Ti mladší, co to s internetem neumí, do knihovny přivádí čtení, malování a vymýšlení vlastní pohádky.
Dne 8. 3. 2006 jsme se rozhodli, že přilákáme jaro do knihovny jarní výzdobou. Začali jsme vyrábět papírové růže z klepáku a různé květinky z mašlí a látek. Tento den byl svátkem maminek a svoje výrobky děti odnesly maminkám k svátku, což mě těší, že si vzpomněly.
Tento rok má výročí Václav Čtvrtek, jednu středu se budeme věnovat jeho osobnosti a připravíme povídání na téma „Cesta do lesa Řáholce“ spojená se soutěží. Sledujte vývěsky a dozvíte se víc.
Stále platí, abyste se zapojili i do nákupu našich knih a dávali vědět jaké knihy byste rádi v knihovně našli. Pokud nějaké tituly v naší knihovně postrádáte, pokud to bude v našich silách, seženeme!
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Z pátka 31.3. 2006 na sobotu jsme v knihovně již podruhé přespali. Jednalo se o noc s Andersenem. Na tuto akci se děti těšily celý rok a bohužel někteří se na přespání nedostaly. Bylo pouze 10 míst díky malým prostorům naší knihovničky. Tuto noc se v Záměli zvedala voda a tak jsme často slyšeli pobíhání hasičů, kteří drželi pohotovost okolo řeky. Večer jsme si dali upéct chleba. Vůně chleba nás vytáhla ze spacáku v ranních hodinách. Při této příležitosti jsme oslavili i 115 narozeniny knihovny. Každou středu v odpoledních hodinách jme měli v knihovně akce, ve kterých se odrážely probíhající svátky. Barvení velikonočních vajíček, zdobení vajec nás učila paní Peterková, povídání o velikonocích a jejich významu. Z darovaných látek jsme šili talismany, také jsme měli soutěže na motivy hrady zámky v Čechách ukončené kvízem. Putovali jsme do lesa Řáholce, vyráběli jsme maňáskové divadlo, protančili jsme první střevíce při karnevalové diskotéce z papírových masek. Při dětském dnu jsme měli malou bambiriádu hráli jsme člověče nezlob se a karty Černého Petra a kvarteto. Vyráběli jsme divadelní kulisy, povídali si o historii naší knihovny, hráli si pohádku o třech prasátkách a povídali si s Kokosovým dědkem, z moduritu jsme vyráběli rybičky, lodě, auta …, k barvení těchto výrobků jsme se již nedostali, tak snad někdy po prázdninách.
Od 17. července máme v knihovně dalších 50 nových knih, zapůjčených z knihovny z Kostelce nad Orlicí. Většinou se jedná o beletrii a naučnou literaturu. Na jaře jsme dostali dar v podobě časopisů „Elie“ a „Marine“, což začíná být žádané čtení pro děvčata. Taktéž byly dokoupeny další 4 díly z edice Narnie. Přes prázdniny si můžete vyměnit knihy, protože knihovna je otevřena opět každou středu do 17.00 hod.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Z pátka 31.3. 2006 na sobotu jsme v knihovně již podruhé přespali. Jednalo se o noc s Andersenem. Na tuto akci se děti těšily celý rok a bohužel někteří se na přespání nedostaly. Bylo pouze 10 míst díky malým prostorům naší knihovničky. Tuto noc se v Záměli zvedala voda a tak jsme často slyšeli pobíhání hasičů, kteří drželi pohotovost okolo řeky. Večer jsme si dali upéct chleba. Vůně chleba nás vytáhla ze spacáku v ranních hodinách. Při této příležitosti jsme oslavili i 115 narozeniny knihovny.
Slámová a škrabaná tecnika - barvení vajíček s paní Marii Peterkovou
K podpoře dětského čtenářství každou středu čteme o čaji a při svíčkách.
V lednu jsem si hráli s papírem. Většinou se jednalo o slepování aut, letadel a zvířat. Zaměřili jsme se na výrobu karnevalových masek. Některé masky v knihovně zůstaly, některé zdobí pokojíčky svých tvůrců. Hlavní je, že různá témata nás stále baví. Ve středu 8. 2. a 15. 2. 2006 jsme vystřihovali šablony z papíru pro další práci na téma „krčíme a lepíme z krepového papíru“. Následující týden jsme šablony polepili a vytvořili mozaikové obrazy. Výtvarníci se snaží za sebou nechat pěknou práci a při pohledu na jejich snažení jsem se rozhodla, že zvládnou i těžší úkoly než jsou práce s papírem.
Letošní jubilejní pohádková Noc s Andersenem proběhla ve 408 místech Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Polska a Rakouska, celkem se zúčastnilo 14 516 čtenářů. V naší knihovně se tohoto večera zúčastnilo 10 čtenářů a na noc zůstalo 7 statečných. Jak náš večer probíhal???
Nejdříve jsme se museli do knihovny proplazit pavoučí sítí. Aby to nebylo tak jednoduché, tak každý musel procházet jinou skupinou mezi vlákny. Někteří čtenáři se ani podlahy při průlezu nedotkli. Pokud za vlákno sítě uvázl kousek oděvu, tak zazvonil zvoneček a do pohádky se mohlo prolézt na další pokus. Poté jsme se krátce seznámili s Hans Christian Andersenem jeho životem a jeho díly. Přečetli jsme si úryvky pohádek Slavík, Malá mořská víla, Císařovy nové šaty a Sněhová královna. Poté nastal večer her a soutěží. Jednou z nich bylo hledání obálek poschovávaných v prostorách knihovny pomocí baterky. Vytvořila se dvě družstva, která si hravě poradila se zadanými úkoly.
V noci jsme se věnovali chatu a dozvídali se průběh noci v jiných knihovnách. Děkujeme všem zúčastněným, kteří vytvořily pěknou atmosféru této noci a za jejich snahu něco podniknout. Sláva pohádkám!
Mailem nám přišlo poděkování od známých osobností, které se podílely na této noci v jiných knihovnách a nebo byly obdarovány pohlednicemi od dětí. Jednou ze zdravic byl dopis z prezidentské kanceláře z Dánska, pan Nesvadba napsal pohádku O princezně na hrášku viz. obrázek.
V dubnu došlo k vyhodnocení soutěže největšího mladého čtenáře roku. Stal se jím Petr Štěpánek. Za odměnu si vybral knihu s názvem Tenká skořepina.
Od dubna každou středu si lze v knihovně vyrobit z papíru zvířátko, autíčko, letadlo, loď atd. … Jedná se o papírové modely, skládanky a vystřihovánky. Při této výrobě můžete využít jednoduchých nebo i složitějších předloh, i když Vaší fantazii se meze nekladou.
Do 15. května se děti od 10 – 16 let mohly zúčastnit expedice babička. Jednalo se o zjištění nejvíce informací a zajímavosti o životě Boženy Němcové a o místech ve kterých žila. Taková hra na novináře. Završením této expedice je letní tábor konaný v srpnu. Expedice projíždí po místech, kde se Božena Němcová pohybovala.
V květnu došlo k výprodeji vyřazených knih z knihovnického fondu. Jednalo se o duplikáty, starší tituly, mírně poškozené knihy jedna kniha stála 5 Kč. Detektivky byly za 1 Kč.
Díky 150. výročí vydání knihy „Babička“ od Boženy Němcové jsme pro Vás připravili výtvarnou soutěž. Jedná se o vlastnoruční výrobu obálky na knihu „BABIČKA“ včetně ilustrace tak, aby bylo možno knihu do Vaší obálky jen zabalit. Jsme si vědomi, že tato kniha vyšla ve více formátech a proto si obálku udělejte na svoji knihu nebo vám v knihovně knihu půjčíme. Obálku přineste do 30.6. 2005 do knihovny, kde budou a Vaše práce vystaveny a ohodnoceny a vítěz obálky bude odměněn knihou.
Od května do naší knihovny můžete přinášet tak zvaně „ZLATÁ SLOVA“ Co je myšleno pod tímto názvem? Jedná se o zapsání slovních hříček, rýmů, přeřeků, průpovídek, citátů, …. Jednoduše vět, na které nikdy nezapomenete a chcete se o ně podělit s ostatními. Děti jsou studnou těchto dokonalých slov, jen je zapsat a přinést. Některá slova jsou opsána a vystavena na okně v knihovně. Těšíme se na další. Koncem září veřejnost určí nejlepší „zlaté slovo“ a tím i určí vítěze soutěže.
Díky konci školního roku bereme ŠKOLU tak trochu jinak. V obdobném duchu tak jako shromažďujeme „zlatá slova“ se nám shromaždují i vtipná (komická) znění poznámek, které kdy byly napsány do žákovských knížek.
Stejně jako před rokem jsme měli přes prázdniny připravenou fotografickou soutěž, tak nyní jsme pro Vás připravili podobné téma. Přes prázdniny pro Vás připravujeme soutěž pojmenovanou „UMĚLECKÁ ZÁMĚL“ V této soutěži půjde o ztvárnění naší obce podle vašich představ. Můžete pořídit fotografie obce, zákoutí, míst, která Vás oslovila či zaujala. Namalovat tato místa z Vašeho pohledu. Namalovat vaše představy co vytvořit v obci. Jak by se Vám líbila naše vesnička útulná pro život. Kam byste pozvali svého kamaráda. S čím byste se v obci pochlubili a s čím raději ne. Co byste na naší obci vylepšili? Zdá se Vám zadání těžké? Myslím, že si s tím poradíte. Svoje fotografie nebo obrázky můžete přinášet do pondělí 31. října 2005. V měsíci listopadu budou čtenáři těmto fotografiím či
malbám přidělovat body. Ve středu 30. 11. 2005 v 17.00 hod. se budou sčítat body a zjistí se vítěz této soutěže.
Nezapomeňte, že přes prázdniny bude knihovna otevřena ve středu v posledních 14 dnech v červenci a posledních 14 dnech v srpnu a to pouze odpoledne. Přeji pěkné prázdniny.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Knihovna v obci Záměl vyhlašuje SOUTĚŽ O NEJHEZČÍ POHÁDKU
Nemusíte mít literárního ducha !!!Stačí, když dokážete napsat vlastní pohádku svými slovy.Pro účast v soutěži stačí, když si vymyslíte svoji vlastní pohádku, kterou napíšete na papír. Není podmínkou popsat hodně papíru. Vaše pohádkové příběhy přineste do knihovny během měsíce března. Odměnou za nejhezčí pohádku bude kniha.Vyhodnocení proběhne v pátek 1. 4. 2005 v noci s Andersenem.
čtenářská soutěž MAGNESIA LITERA 2005
Na slavnostním večeru vysílaném Českou televizí 25. dubna 2005 od 20.00 hod. budou vyhlášeny nejlepší české knihy roku 2004 v deviti kategoriích. Zúčastněte se i vy: hlasujte o nejoblíbenější knihu uplynulého roku a získejte jednu z tisíce knih od Knihkupectví Kanzelsberger.Hlasovací pohlednice jsou k dispozici v obecní knihovně v Záměli.Svůj hlas můžete také odeslat e-mailem na adresu: soutez@magnesia-litera.cz
Pravidelní čtenáři již v knihovně zaznamenali změny. V dětském oddělení přibyly dva regály na knihy a tím se vytvořil prostor mezi knihami, bohužel se zmenšil prostor kolem stolku, na kterém si děti malují, vystřihují a listují knížkami. Stolek byl umístěn pod okno, kde je nyní dostatečné světlo k veškerým činnostem. Nástěnka, na které jsou práce vystaveny, byla přemístěna a další výrobky jsou vystavovány v okně, kam si děti sami dosáhnou. Snažili jsme se místnost uspořádat tak, aby byla přehledná v knihách a zároveň útulná. Přijďte se podívat.
V loňském roce bylo do knihovny zakoupeno 165 knih. Většinou se jedná o knihy do dětského oddělení a encyklopedie. Za knihy se utratilo 18.150 Kč. Na konci roku byla provedena statistika výpůjček. Trochu se s vámi podělím o několik čísel, abyste si udělali představu o návštěvnosti knihovny. Pro porovnání vypisuji i statistiku z roku 2003.
Ze statistiky - půjčování knih v roce 2003 a 2004:
|
Rok 2004 |
Rok 2003 |
Výpůjčky celkem |
1350 |
455 |
Naučná literatura dospělým čtenářům |
12 |
32 |
Krásná literatura dospělým čtenářům |
814 |
301 |
Naučná literatura dětem |
208 |
10 |
Krásná literatura dětem |
316 |
112 |
Mě osobně překvapil počet vypůjčených naučných knih v dětském oddělení a potěšil zájem o tyto knihy. Je pravda, že spousta encyklopedií se v knihovně „neohřeje“ jdou z ruky do ruky. Většinou se jedná o knihy, které děti potřebují do školy - zeměpis, dějepis, fyzika, biologie, chemie, přehled minerálů, spisovatelé, hudebníci, vladaři. Dokonce jsem sehnala encyklopedii letopočtu, aktuální zeměpis v rámci průmyslu. Sami čtenáři mě přiměli k nákupu knih s tematikou chování domácích mazlíčků. Máme novou encyklopedii psů, hrabošů, akvaristiky, včelaření. Do knihovny přibylo několik dívčích románů a literatury pro chlapce. Pokud se domníváte, že v naší knihovně nějaký zajímavý titul chybí, rádi přivítáme vaše náměty.
V březnu knihovna pořádá několik akcí. S názvem Internet za “Babku“ si připomínáme březen měsíc knihy a internetu. Nabízíme internet s polovičním poplatkem tj. 50 haléřů za minutu. Pokud do knihovny přivedete „babku“ samozřejmě babičku - na 30 minut Vám je k dispozici internet ZDARMA. Ve středu 23.3.2005 přijede paní Peterková, která nám ukáže, popřípadě naučí, zdobit velikonoční vajíčka. Tentokrát se sejdeme v zasedací místnosti od 16.00 hod., kde si všichni budou moct sednout ke stolu a vyzkoušet si tyto techniky.
V tomto měsíci probíhá také soutěž o nejhezčí pohádku. Pro účast v soutěži stačí, když si vymyslíte svoji vlastní pohádku, kterou napíšete na papír. Nemusíte popsat hodně papíru a nemusíte mít literárního ducha. Stačí, když svůj pohádkový příběh napíšete vlastními slovy. Vyhodnocení proběhne při další akci a tou je noc s Andersenem, kde se tyto pohádky přečtou a vybere se ta nejpěknější. Autor, nebo-li „spisovatel“ vyhrané pohádky získá encyklopedii.
Také bych chtěla připomenout vyhodnocení soutěže, která již probíhá rok. Byla pojmenovaná největší čtenář dětské kategorie. Půjde o toho čtenáře, který přečetl v období od 1.4.2004 – 1. 4. 2005 nejvíce knih a pravidelně navštěvoval knihovnu.
Noc s Andersenem pořádá letos 1. 4. 2005 již po páté Klub dětských knihoven SKIP na podporu dětského čtenářství a k Mezinárodnímu svátku dětské knihy. K této akci se naše knihovna se přihlásila tento rok poprvé jako 253. knihovna. Jedná se o večer s lákavým programem pro nejmenší posluchače s nočním čtením pohádek. Tento den si připomínáme svátek dětské knihy, který je slaven v mnoha zemích světa na památku narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Více informací najdete na stránkách www.knihovnabbb.cz nebo na webu Národní knihovny ČR http://skip.nkp.cz a v naší knihovně.
Na tuto akci je nutné se přihlásit přihláškou, která je k dispozici v knihovně. Na přihlášce rodiče dávají souhlas k tomu, že děti budou v knihovně po určenou dobu, co si sebou mají vzít a že jsou seznámeni, kdy tato akce končí. Rodiče si po ukončení akce svoje děti osobně převezmou! Akce trvá do 22.00 hodin a nechceme, aby děti běhaly potmě po obci samy. Jedná se hlavně o bezpečí Vašich dětí! Bez řádně vyplněné přihlášky se bohužel děti této akce nebudou moci zúčastnit. Budeme rádi, pokud společně strávená Noc s Andersenem utuží přátelství dětí s knihou.
V dubnu se opět uskuteční výměna dalšího souboru z knihovny Kostelce nad Orlicí. Opět většinou půjde o beletrii. V tomto měsíci pro Vás připravujeme další dovedností soutěž. Půjde o nápad a zručnost, jak vytvořit obal na známou knihu Babička od Boženy Němcové. Tato kniha již vyšla v několika vydáních v různých formátech, tak že je na Vás, jaký formát knihy zvolíte právě Vy k výrobě svého obalu. Důležité je, aby z obalu bylo poznat jakou knihu schovává a chrání. Svoje výtvory můžete do knihovny přinášet do 4.5.2005 a vyhodnocení nejpěknějšího obalu proběhne 11.5.2005 před Potštejnskou poutí.
V květnu každou středu proběhne výprodej nebo-li burza vyřazených knih s knihovního fondu. Bližší informace naleznete ve vývěskách.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
O zimních nebo-li vánočních prázdninách bude knihovna otevřena.V listopadu jsme se v knihovně věnovali skládankám. Kdo měl čas a chuť, tak mohl skládat z papíru letadla čepice, motýly, lodě, čerty, ... Některé skládanky byly složité a musely se skládat podle papírové předlohy, se kterými si většinou poradily starší děti.
Prosinec byl věnován vystřihovánkám. Za úkol jsme si dali ozdobit větev jedle, která byla připevněna na nástěnku. Podle vzoru vystřihovánek se dařilo vystřihovat vánoční ozdoby, vločky, andělíčky, zvonečky. Objevily se i ozdoby z přírodních materiálů jako je ořech, kaštan a sláma. V tomto měsíci proběhlo čtení pojmenované ČERNÁ HODINKA, kde děti poslouchaly pohádky a přitom mlsaly sušené ovoce.
Určitě čekáte, že Vám prozradím tituly nově nakoupených knih z tohoto čtvrtletí. Bohužel čtenáře zřejmě zklamu, protože věřím, že naši knihovnu navštíví "Ježíšek". Příjemné prožití nastávajících vánočních svátků a do nového roku 2005 přeji hodně zdraví a čtenářských zážitků.
Za knihovnu Pavlína Pleslová
Blíží se nám prázdniny a s nimi další soutěž, lépe řečeno fotosoutěž na téma "NEJHEZČÍ SNÍMEK Z PRÁZDNIN" Určitě přes prázdniny zažijete mnoho zážitků, radosti a nezapomenutelných chvil. Proto, abychom na mnohé chvíle nezapomněli tak nosíme při sobě fotoaparát. S nápadem zachycení obrazu z prázdnin přichází tato foto soutěž. Na základě shromážděných fotografií na začátku podzimu připravíme výstavu z těchto fotografií a při této výstavě se bude moci každý příchozí do knihovny vyjádřit k fotografiím, které ho tzv. osloví. Jednotlivým fotkám přidělí body a ten, kdo dosáhne nejvíce bodů se stane majitelem pěkné knihy.
Během jara v knihovně proběhlo několik soutěží. Těší nás, že i v této uspěchané době si najdete čas zúčastňovat se různých soutěží. Po výrobě záložek do knihy jsme v období velikonoc měli soutěž o nejkrásnější velikonoční vajíčko. Sešlo se několik vajíček, které jste mohli shlédnout v okně knihovny. Ve středu 28.3.04 p. Peterková vybrala vítěze soutěže ve dvou
věkových kategoriích. Výherce si mohl vybrat cenu – knihu. Ve věku 0-6 let vyhrálo vajíčko barvené olejovými barvami, kde vyhrál David Plesl a vybral si knihu Dětský ilustrovaný atlas světa od Daniela Deluca. Ve věkové kategorií 6 – 15 let vyhrálo vajíčko zdobené slámou od Jitky Hlaváčkové, která si vybrala knihu Kam plaveš Gastone od Voldřichové M.
V květnu proběhla soutěž literární, kde se ze soutěžících stali básníci. Mysleli jsme i na soutěžící, kteří psát neumějí a těm jsme vyhlásili soutěž výtvarnou, pojmenovali jsme ji „namaluj jaro“. Dne 28. 5. 04 v obecní knihovně proběhla výstava básní a obrázků , které byly předvedeny veřejnosti. Dokonce zde byly obrázky ve velikosti plakátů, na kterých se podílelo více autorů. Návštěvníci knihovny provedli vyhodnocení děl. Nejvíce se líbila společná díla, proto kniha za kategorií 0-6 let byla přidělena kniha Můj barevný atlas zvířat do mateřské školky v Záměli. Za kategorií 6 – 15 let byla věnována kniha Literatura v kostce škole. Ředitelka školy nám řekla, že tato odborná kniha bude využívána při výuce a že je umístěna ve třídě, kde jsou knihy přístupné všem žákům. V dopoledních hodinách do knihovny přišli děti ze školky prohlédnout si knihy a obrázky jak své , tak i od starších kamarádů. Prohlédli si knihy, které jsou v knihovně k půjčení a snad se i oni jednou stanou čtenáři.
V červnu se mohla pro děti stát motivací jednička z českého jazyka, za kterou mohly využít službu a zadarmo jít na internet. Byla to taková malá odměna za celoroční snahu ve škole.
Blíží se nám prázdniny a s nimi další soutěž, lépe řečeno fotosoutěž na téma "NEJHEZČÍ SNÍMEK Z PRÁZDNIN" Určitě přes prázdniny zažijete mnoho zážitků, radosti a nezapomenutelných chvil. Proto, abychom na mnohé chvíle nezapomněli tak nosíme při sobě fotoaparát. S nápadem zachycení obrazu z prázdnin přichází tato foto soutěž. Na základě shromážděných fotografií na začátku podzimu připravíme výstavu z těchto fotografií a při této výstavě se bude moci každý příchozí do knihovny vyjádřit k fotografiím, které ho tzv. osloví. Jednotlivým fotkám přidělí body a ten, kdo dosáhne nejvíce bodů se stane majitelem pěkné knihy. .
Tak ještě několik upřesňujících informací:
Fotografie můžete do Obecní knihovny v Záměli nosit do 30. 9. 2004. Poté fotografie vystavíme v prostorách knihovny na 27 dní. Snad to bude dostačující doba na jejich shlédnutí. Dne 27. 10. 2004 v 17.00 hod. proběhne vyhodnocení nejhezčí nebo lépe řečeno nejvíce obodovaného díla. Po tomto datu si budete moct fotografie opět vyzvednout a vrátit si je do svého fotoalba.. Těšíme se na Vaše nápady. Přejeme všem dětem pěkné prázdniny a rodičům odpočinkovou dovolenou.
Čtenáři zaznamenali, že v naší knihovně přibyly knihy. Jedná se o 158 knih z knihovny v Kostelci nad Orlicí, které nám byly zapůjčeny z důvodu probíhající revize. Jsou to všechno nové knihy, tak že věřím, že si i náročný čtenář vybere knihu na prázdniny. Revizi v naší knihovně provádějí pracovnice z Kostelecké knihovny, kterým za jejich práci jim děkujeme.
Do naší knihovny zavítali i někteří chalupáři a děti z prázdnin. Z toho důvodu bylo zavedeno jednorázové vypůjčení knih a to za 10 Kč za max. zapůjčený 3 ks knih. V případě pravidelného navštěvování knihovny přes prázdniny činí poplatek 30,- Kč/osobu. Zde již není omezen počet knih.
Přes letní prázdniny jsme nechali knihovnu otevřenou prozatím ve stávajícím čase. Pokud by do knihovny ve večerních hodinách nikdo nechodil, lze upravit otevírací dobu 8.00 – 11.00 13.00 – 17.00 hod. Za knihovnu Pavlína Pleslová
V období letních prázdnin bylo v naší knihovně otevřeno. Knihovna byla využívána i ve večerních hodinách, proto se doba provozu nemusela upravovat, tak jak jsme se obávali v minulém zpravodaji.
Dne 13. 9. 2004 byly zapůjčeny další nové knihy z Kostelce nad Orlicí, jedná se o 66 knih. Jména těchto titulů jsou zveřejněna ve vývěskách.
Předešlé dva soubory knih byly vráceny. Z těchto souborů zbývá vrátit 6 knih, které mají čtenáři zapůjčené.
Nyní v podzimním období máme v knihovně nasbírané kaštany. Malí čtenáři mají možnost tento materiál použít dle své fantazie k výrobě různých postaviček, zvířátek apod.
Dětem postupně nastala škola a tím i doporučená četba. Tímto chci požádat žáky druhého stupně, pokud budou mít doporučenou četbu, aby se svými požadavky o konkrétní titul přicházeli v průběhu roku a ne těsně před letními prázdninami. Naše knihovna není vybavena, aby jeden titul držela v několika knihách. Před prázdninami se mi stávalo, že jsem musela říkat máme ji, ale je půjčená. Také chci říct, že některé knihy se obzvláště špatně shánějí. Většinou u některých titulů k znovu vydání nedošlo a v antikvariátech většinou nejsou.
V knihovně se nám shromaždují fotografie k soutěži na téma „Nejhezčí snímek z prázdnin“. Jsou vystaveny „dětském oddělení“ na nástěnce. Každé soutěžící fotografii je přiděleno číslo.. V průběhu října fotografiím, které se Vám nejvíce líbí, budete mít možnost přidělit body. Podle největšího počtu bodů se vybere nejhezčí fotografie. Vyhodnocení proběhne dne 27.10.04 v 17.00 hod. Po tomto datumu si budete moct fotografie opět vyzvednout.
Mezi fotografiemi se nám objevují i úryvky z knih, které čtenáře oslovily. Pod úryvkem je uvedena kniha a autor. Pokud by jste chtěli tip k vypůjčení knihy, je dobré si tyto úryvky přečíst. Třeba Vás osloví kniha o které jsme neměli ani tušení, že existuje. Děkujeme za tento nápad čtenářce. Chcete-li přispět i úryvkem z knihy a podělit se s ostatními čtenáři, nástěnka v knihovně je k dispozici.
Do budoucna připravujeme tvůrčí „skládankové“ odpoledne. Tentokrát se nejedná o soutěž, ale o zručnou akci, kde si můžete z papíru vyrobit zvířátko, vlaštovku a nějaké překvapení. Předlohy k těmto výtvorům dodáme a co si vyrobíte, tak si můžete odnést domů. Záleží na Vaší účasti, zda někdy příště přejdeme k složitějším výtvorům jako je lepení aut, lodí, letadel nebo zvířat. Prostory v knihovně u velkého stolu k tomu účelu máme. Ve vývěskách tuto akci připomenu.
Děkujeme, že do knihovny chodíte pravidelně a že knihy tzv. kolují mezi čtenáři.
Mimočítaková četba pro školu Záměl je:
5. ročník Poláček Karel - Bylo nás pět ((=máme)), Foglar Jaroslav - Záhada hlavolamu ((= objednáno)), Skácel Jan - Kam odešly laně ((=máme))
Žádané tituly od jiných ročníků:
K.Čapek Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy ((=máme)) , J. Drda – Němá barikáda ((=máme)), J. Otčenášek – Romeo Julie a tma ((=sháníme, zatím máme zapůjčeno z Kostelce na 2 měsíce, ale máme Když v ráji pršelo)), R. Roland – Petr a Lucie ((=sháníme)), J. Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka ((=máme)), M. Twain – Dobrodružství Toma Sawyera ((=sháníme, zatím máme zapůjčeno z Kostelce na 2 měsíce, Dobrodružství Haklberiho Fina máme)), A. Dumas – Hrabě Monte Christo 1-3 díl, Poe - Jáma a Kyvadlo, ,
Pak je žádaný autor I. Olbracht jeho díla knihovně jsou,ale díla od Shakespeara a Wericha Vám sháním. Povídání o Werichovi a jeho tvorbě jsem sehnala v knize Úsměv klauna. Povídaní o Shakespearovi jeho dílech zde také máme.
Nové tituly, které byly zakoupeny od května:
Beletrie:Velké lži malé lži (Simmsová Joanne), Neplodnost (Elton B.), Ničeho se neboj (Koontz D.), Hypnotizér (Konsalik H.), V bezpečí (Galleymoreová F.), Bodyguard, Nehýbej se, Stoletý major Terazky, Pán podzimu, Playgirls, bezmocná, Honba za milionem, Dýchej, Máma flora a její rodina,
Detektivky:24 hodin (Iles G.), Drsné místo (Panker R.), Dvacátá pátá hodina (Benioff D.), Královna zločinu, Dny hanby, Pomsta (James P.), Katedrála hrůzy, Svazek noci a mlhy,
Cestopisy: V Jihoafrické republice na kole, K Viktorininým vodopádům na kole (Tomšíček J.), Cesta do Antarktidy, Amerikou od severu k jihu, Bílá skála, Postávná opičí řeka, Války v divočině,
SCI-FI:Mýtus UFO (Ramešová S.),
Pro chlapce a dívky: Díry aneb tajemství Zeleného jezera (Sachar L.), Fotbalové techniky a dovednoti, Dobrodružné plavby, Klobása 007 a internet, S bráchou na Aljašce – Severní řeka, Ztracený ráj, Ostrov Fulakona, Tajemství hradní věže, Mezi medvědy, Velká kuchařka bavičů a kouzelníků, Kam odešly laně, Mikulášovy prázdniny, Hrabě Monte Christo 1-3 díl, Jáma a Kyvadlo, Když v ráji pršelo, Úsměv klauna
Encyklopedie: Velká ilustrovaná encyklopedie fyziky a chemie, Starověké civilizace, Dějiny světa v datech, Rodinná encyklopedie světových dějin s internetovými odkazy (Taplin S.), Dětský atlas vesmíru, Otázky a odpovědi, Průvodce světem oceánů (Dipper F.), Dějiny technických věd a vynálezů, Dějiny odívání – krajky, výšivky, stuhy …, Kompletní enc. Stromů a keřů, Letadla vidět poznat a vědět, Včelařství, Zahrada, Grilování, Přírodní divy světa, Příjemný život s květinami,
Děti: Sněhurka, Malá mořská víla, Pinocchio, Ilustrovaný slovník anglicko-německo-český, Bubáci a hastrmani, Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek, Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky, Bolek a Lolek – velké dobrodružství, Harry Potter a Fénixův řád, Hurvínkovy hudební pohádky, Maková panenka, Manka, Maxipes Fík na cestách, Velká kniha pohádek, Můj barevný svět zvířat, Soubor pohádek
Posledního března v knihovně proběhlo vyhodnocení nejkrásnější záložky do knihy. Při této příležitosti jsme uskutečnili ukázku zdobení velikonočních vajíček, které předváděla paní Marie Peterková. Ukázala nám techniku vyškrabávání a zdobení slámou. Všichni přítomní si mohli vyzkoušet svoji zručnost. Vyhodnocení soutěže záložek proběhlo po této zajímavé ukázce. Porota to měla těžké, protože bylo vidět, že každá záložka dala práci a všichni soutěžící se snažili, aby ta jejich záložka byla ta nejhezčí. Nakonec v kategorii 0-6 let vyhrála malovaná záložka Terezky Noskové, v kategorii 6-15 let vyhrála vyšívaná záložka na tvrdém papíru od Filipa Langra. Filip si ještě ten den vybral cenu za výhru. Knihu Školní Encyklopedie (Ghosts – Monsoon). Terezka se o své výhře dozvěděla ve školce a cenu si přijde vybrat v doprovodu rodičů. Snad ji potěší jedna z knih, která je pro ni připravena Kam plaveš Gastone? (Voldřichová M.) nebo Dětský ilustrovaný atlas světa
(Daniela Delucaová). Na ukázku nám byla přinesena jedna záložka, která byla vyšívána asi tak před 30 lety. Mohli jsme se podívat na to, jak pěkné záložky dříve dělaly děti v místní škole.
Dne 28. 3. 2004 v 17.00 hod. proběhne vyhodnocení soutěže o velikonoční vajíčko. Těšíme se, že se přijdete podívat.
Od začátku dubna probíhá soutěž pro mladé čtenáře, kteří navštěvují obecní knihovnu v Záměli. Kdo přečte nejvíce knih, pravidelně navštěvuje knihovnu a nepatří mezi hříšné upomínkáře, může zvítězit. První tři si zaslouží celoroční vstup do knihovny úplně zdarma a první si odnese ještě navíc krásnou knížku. Soutěž je vyhlášena v kategorii 0 - 15 let. Tato soutěž je celoroční. Vyhodnocení soutěže proběhne v dubnu 2005. Porotu zřejmě složíme z žáků 4. a 5 ročníků místní školy.
Na měsíc květen pro vás připravujeme soutěž literární. Květen měsíc poezie – lásky. Nechte se políbit múzou a zjistíte, že ve Vás dřímá básník. Možná dokážete složit vtipný rým. Třeba složíte text zvláštní tím, že všechna slova budou začínat na jedno písmeno. Pokud Vás napadne příběh, který by stál za zapsání na papír a mohl se líbit, nenechte si své nápady pro sebe. Pro děti, co psát neumějí, vyhlašujeme soutěž výtvarnou, kterou jsme pojmenovali „namaluj jaro“. Těšíme se na příspěvky a předem děkujeme za Vaši snahu.
V lednu do knihovny bylo zapůjčeno 70 knih z Kostelce nad Orlicí. Svazek 50 knih, který byl zapůjčen na podzim byl vrácen zpět do knihovny do Kostelce nad Orlicí. Pro lepší orientaci dětí v knihovně jsme vytvořili tzv. dětské oddělení. Děti mají svůj koutek, kde si knihu mohou v klidu prohlédnout dříve než si ji zapůjčí domů. Do tohoto oddělení umístíme stolek s papírem a pastelkami. Děti, které doprovázejí rodiče a nezaujaly je knihy, se mohou zabavit kreslením. V druhé místnosti se uvolní místo pro kulatý stůl, který mám přislíbený, a tím vznikne i čítárna v tzv. dospělém oddělení. Přijďte se podívat. Třeba se Vám některé knihy budou líbit.
Poděkování: Děkuji slečnám, které mi do knihovny chodí obalovat knihy.
V roce 2004 do knihovny byly průběžně nakoupeny tyto knihy:
Dětská literatura:
Robin (Frýbová Zdena), Robin rodina II. (Frýbová Zdena),
Pohádky o kohoutkovi a slepičce (Černík Michal), Pohádka o ptáku klavižňákovi (Čtvrtek Václav), Děti na vodě (Bernardinová Eva), Budu mít svůj ostrov (Fehérová Klára), Vzorem byla příroda (Achimeliaš Jens Prockat), Káně Kašpar (Kurt David), Dvanáct usmívajících se (Mikula Alois), Hledá se dědeček a babička (Coulonges Georges), Modré Jezírko (Suchl Jan), Červený dolomán (Navrátil Milan), Já, kocour Standa (Budar Ben), Přijede cirkus
(Filatov Valentin), Divoký pes Dingo (Frajerman Ruvim), Cestička k domovu (Rais Karel Václav), Kluci vlítnem na ně! (Mandát Fr.), Poklad na ostrově (Stevenson R. L.), Dva divoši (Seton E. T.), Velké trápení (Šmahelová Helena), Osada Havranů (Štorch Eduard), Bylo nás pět (Pláček Karel),
O zvířatech:
Košík modrých běloušů (Dimunová Marie), Království zvířat (Beazley kol), Dne bílého jelena (Holeček Jaroslav), Osamělá vlčice (Holeček Jaroslav), Psi - obrazový průvodce (Alderton David),
Volný čas:
Kouzla pro děti (Presto Fay), Kouzelná knížka optických iluzí (Churchill Richard), Velká kniha pro malé mistry (Barffová Ursula), Hry a kouzla se zápalkami (Obelmair Gilbert), Branky, boby, bobule (Fowkei Bob), Hry a testy na volný čas (Fořtík Václav a kol.), Trénink IQ ,
Co se může hodit do školy:
Anglická maturitní témata (),Poznáváme chemii (Čtrnáctová H. a kol.), Zábavná matematika (Dobrovolný Bohumil), Literatura česká 1., Literatura česká 2., Literatura česká 3. (Svozil Bohumil),
Naučná literatura:
Palmy a stromy do interiéru (Mankeova Elisabeth), Bydlíme s květinami (Schubertová M.), Houby (Garweidner E.), Nejhezčí letničky našich zahrad (Haager J. R.) Když obrazy oživnou (Hábová Milada), Atlas světa (Cooperová Alison), Atlas měst (),Obrazový atlas vesmíru (Couperová Heather), Moderní tenis (Stojan Svatopluk), Automobily snů (Brown Roland), Motocykly snů (Brown Roland)
Cestopisy:
Cesta do Indie (Sutgliffe William), Výpravy opačným směrem (Šťáhlavský David), Antarktida (Vopěnka Martin), Expedice míří do hlubin (Benýšek Lubomír)
Sci-fi:
Černé díry konec vesmíru (Taylor John),
Beltrie:
Lásky z internetu (Čejka Jaroslav), Politika škodí zdraví - Varují (Šimek M. + Bubílková Z.), Putování s oslem (Šimek Miloslav), Helena na cestách (Formáčková Marie), Blbější vyhrává (Krampol Jiří), Memento (John Radek), Chcete vidět zlatou Prahu? (Hrabal Bohumil),
Osobnosti:
Václav Havel životopis (Kriseová Eda), Bill a Hillary (Christopher A.),
Historický:
Velké dějiny zemí koruny České (Bláhová Marie + kol.), Orlické hory a podorlicko (Muzeum a galerie OhRK), Říkali si vojevůdci (Honzík Miroslav), Největší obchodník na světě (Mandino Og), 28. Října 1918, skutečnost sny a iluze (Čada Václav), Osmašedesátý (Pithart Petr) Za knihovnu Pavlína Pleslová
Od 27. 10. 2003 je v obecní knihovně nabízena nová služba a to využití INTERNETu. Jedná se o možnost dohledání informací nikoliv návštěv erotických stránek (což je hlídáno). Cena za internet je 1,- Kč/ min. s minimální možností přístupu je 15 minut. Připravujeme akci na březen měsíc internetu, kde bude cenové zvýhodnění přístupu na internet za poloviční cenu.
Dne 26. 1. 2004 dojde k výměně souboru nových knih. 30 ks zapůjčených knih z Kostelce se vrátí a půjčí se nové knihy ve stejném počtu. Díky větší poptávce školáků o doporučenou četbu bude z Kostelce zapůjčena i tato četba. Mám přislíbené Velké trápení, Písničky bez muziky, Aprílovou školu a Zahradníkův rok pokud budou mít knihy ve dvou vydáních. U těchto knih bude kladen důraz na rychlé přečtení, aby se knihy prostřídaly u více čekatelů.
Tento měsíc dojde k nákupu nových knih. Dále chceme zakoupit elektronické encyklopedie. Záleží na Vás, jak budete využívat službu dohledání informací.Tyto informace se budou dohledávat přímo v knihovně na PC a tato služba bude ZDARMA! Chceme pomoci žákům s rychlejším čerpáním informací k referátům, které jsou v oblibě u některých učitelů. Media se nebudou půjčovat domů! Pro začátek by se jednalo o zeměpis a přírodopis. Pokud o tuto službu bude zájem budeme investovat i do výukových programů popřípadě i jazykových. Záleží na využití těchto služeb. Vyhledané informace lze i vytisknout, kdy se bude účtovat 2 Kč na stránku. Stejným způsobem jsou poskytovaný informace i ve větších knihovnách a rádi bychom přilákali žáky do knihovny. Nejedná se jen o čtení knih, ale i o jiné možnosti nabývání vědomostí.
Dále zjišťuji, že děti zajímají knihy, podle kterých by si něco vyrobily, nebo se naučily čarovat a tím překvapili své blízké. Takové návody k určitým dovednostem. Při nákupu se budeme snažit i něco z tohoto směru vybrat. Nejčastější požadavky od dětí do 10 let jsou knihy se zvířaty - příběhy zvířat.
Taktéž lze pro důchodce, které opustil zrak, dojednat možnost zápůjčky knih nahraných na kazetách. Tuto možnost pro nevidomé občany pořádá zvuková knihovna v HK. Tyto možnosti půjčování kazet probíhá mezi poslechovou knihovnou v Hradci Králové a posluchačem „čtenářem“, kde prostřednictvím pošty vám budou zaslané kazety s vámi vyjednanými tituly. Po poslechnutí knih jsou kazety opět poštou vráceny do knihovny v HK. Myslím si, že je to služba, o které je dobré vědět, že vůbec existuje.
Nákup norem v tištěné podobě se nevyplatí. Je dobré vědět, že Hradecká Knihovna má normy elektronicky zpracované. Informace o normách podává veřejnosti pouze knihovna v Hradci Králové a za poplatek.
V tomto roce jsme v naší knihovně měli povídání s dětmi ze školky. Máme rádi všechny čtenáře i ty, co se číst teprve naučí. Zveme do knihovny i maminky a tatínky, kteří chtějí svým nejbližším večer předčítat pohádky a udělat dětem radost a půjčit jim knihu třeba i jen na prolistování.
Po prázdninách je každou středu otevřena obecní knihovna od 8.00 – 11.00 a 13.00 – 18.30 hod. Roční poplatek za knihovnu zůstal stejný jako v minulém roce 50 Kč za dospělou osobu. Studenti, děti a důchodci platí 30 Kč na rok.
Knihovna Vám poskytuje veřejné knihovnické a informační služby jako je výpůjční služby, meziknihovní výpůjční služby a informační služby. V obecní knihovně je vám k dispozici 2300 knih. Knihy byly zakoupeny z fondu pro knihovnu a nebo obci byly darovány od občanů. Při nákupu knih se zaměřujeme na doporučenou četbu, po které je poptávka ve školním roce. Tituly doporučené četby nám dávají učitelé a sami děti při dotazech, zda ta kniha v naší knihovně je. Pokud máte zájem o konkrétní knihu, aby byla v naší knihovně k dispozici lze tento titul nakoupit nebo zapůjčit z jiné knihovny. Prosím, dejte nám vědět a my váš požadavek vezmeme na zřetel. Nyní zjišťujeme možnosti slev při nákupu knih a časopisů do knihovny v knihkupectvích a možnosti slev při nákupu knih přes internet.
Chtěla bych upozornit, že v naší knihovně jsme rozdělili knihy na: beletrii, detektivky, povinnou četbu, dětskou literaturu, pro mládež zde najdete i dívčí romány a pro chlapce se také nějaký titul najde. Četbu pro chlapce chceme rozšířit. Pro děti zde jsou pěkné pohádky a knihy pro školáky s velkými písmeny. Knihovna má i encyklopedie, které mohou využívat nejen školáci. Mezi žádané knihy patří osobnosti. Také zde naleznete scifi a historické knihy.
Dne 2. 5. 2003 byla vystavena zřizovací listina, která říká, že knihovna je organizační složkou obce. Po založení organizační složky jsme mohli vstoupit do evidence knihoven. Vstupem do této evidence naše knihovna se zprostila poplatků za autorská práva. Další výhodou je to, že si můžeme vypůjčovat knihy i od jiné knihovny. Vybrali jsme si knihovnu v Kostelci nad Orlicí. Knihovna v Kostelci má fond knih, na které ji přispívá stát grantem a může z tohoto fondu nakupovat více knih a dále je půjčovat i jiným obcím. Jednalo by se o půjčku svazku cca 50 – 60 ks knih na půl roku. Tyto knihy by byly půjčovány nejdéle na 14 dní, aby si je čtenáři mohli mezi sebou prostřídat. Taktéž na doporučenou četbu bude kladen důraz k rychlému přečtení z tohoto důvodu prostřídání knih mezi více čtenáři.
Nakoupené knihy v roce 2003
Zimní slunovrat (Pilcherová R.), Dámy z Grand Avénue (Fieldingová J.),
Šaman (Gordon N.), 40 - no a co (Bardová M.), Kde končí řeka (Robertsová N.), Klam lásky (Quick A.), Rozkvetlá orchidej (Haganová P.), Kam zmizel zlatý poklad (Motl S.), Banánové rybičky (Pawlowská H.), Kniha špekouna Ollieho (Mc Bain Ed.), Pár minut lásky (Langzová L.), Kalle Blomkvist zasahuje (Lindgrenová A.), Trilogie Pětilisté růže (Mařánek J.), Vladař na scéně 4. (Merle R.), Mé dobré město Paříž 3. (Merle R.), Když se zvěro. Ožení (Herriot J.), Zvěrolékař a jeho přátelé (Herriot J.), B. J. - S rozumem v koncích (Fieldingová H.), Očarovaná země (Deveraux J.), Kam plaveš Gastone? (Voldřichová M.), Pod šťastnou hvězdou (Stephensonová J.), Království módy (Coleridge N.), Římanka (Moravia A.), Rosemary má děťátko (Levin Ira), Nebe nad Miffordem (Karonová J.), Harém (Falconer C.), Domov (Steel D.), Tanečník (Deaver J.), Principálka (Smetana M.), Malý velký muž 2. (Berger T.), Malý velký muž 1. (Berger T.), Encyklopedie zahrady, Nebezpečná krása (Drake S.), Odpuštění (Spencerová Lav.), Nebezpečná hra (Garwood J.), Jih proti severu 2. (Mitchell M.), Jih proti severu 1. (Mitchell M.), Moderní komedie (Galswortny J.), Otec Goriot (Balzac H. De), Cyrano de Bergerac (Rostand E.), Kartouza Parmska (Stendhal), Prsten Borgivů (Neff V.), Klaunovy Rozpravky (Harníček M.), Jana a Jan (Trojanová J.), Dospělým vstup zakázán (Plzák M.), Kron. Pickwickova klubu 1. (Dickens CH.), Kron. Pickwickova klubu 2. (Dickens CH.)
V období velikonoc si pokaždé vzpomenu na paní Marii Peterkovou, která každoročně přijížděla do knihovny ukazovat techniky vyškrabávaných vajíček a zdobení slámou. Přínosem pro čtenáře bylo, že si mohli zkusit ozdobit svoje vajíčko pomocí jejích zkušeností. V prosinci v roce 2003 obdržela cenu kraje za lidovou tvorbu Zlatý kolovrat. V současné době v Muzeu v Hradci Králové probíhá výstava Velikonoce v muzeu, která doplňuje výstavu Zlatý kolovrat a je možné shlédnout i její práci. Za knihovnu Pavlína Pleslová
Cena je určena tvůrcům v oblasti tradičních lidových řemesel, případně těm, kteří se o jejich udržování a rozvoj zasloužili. Cena se uděluje každoročně. Poprvé byly ceny předány v roce 2002. Udělování ceny probíhá v souladu s vládní Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice. Cenu zpravidla předává hejtman Královéhradeckého kraje za účasti člena Rady Královéhradeckého kraje s příslušnou gescí. K předání ocenění jsou zváni i zástupci obce – města, ve kterých laureáti žijí. V současné době ocenění dostávají plaketu a věcný dar. V roce 2002 se udělovala cena v podobě reliéfní dřevořezby, kterou zhotovil Ing. Jindřich Rychter z Hradce Králové. Od roku 2003 se uděluje keramická plaketa z dílny Mgr. Františka Juračky z Holic v Čechách.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem uspořádalo v roce 2011 výstavu „Zlatý kolovrat“, která prezentovala oceněné rukodělné výrobce za zachování řemeslné tradice.
2003
1) Marie Peterková, Rychnov nad Kněžnou, vamberské kraslice
2) Ing. Oldřich Kvapil, Hořice, řezbářství – formy na perník
3) Jiřina Vyčichlová, Hronov, hronovické pečivo
více na stránkách muzea Východních Čech